13 Temmuz 2020 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özal müslüman değil miydi?
21 Kasım 2008 Cuma 11:30

Özal müslüman değil miydi?

Canlı yayında içki tartışması döndü dolaştı Turgut Özal'a geldi. "İçki içen müslüman olamaz" sözü polemiği ateşledi ve...

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Ali Sirmen Ak Parti'li Vecdi Gönül'ün “Turgut Özal içki içerdi. O yüzden Müslüman sayılmaz” sözlerini yeniden gündeme getirdi. Bu sözler yeni bir polemiğin fişeğini ateşledi: İçki içen Müslüman olamaz mı?

ÖZAL MÜSLAMAN DEĞİL MİYDİ?


Ali Kırca'nın sunduğu Siyaset Meydanı'nda “Ne olacak bu memleketin hali?” konusu tartışılırken Ali Sirmen din ticareti yapanlara karşı olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde böyle olaylar yaşadık dedi ve şöyle konuştu: “Cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında Bakanlar Kurulu'nda “Müslüman Cumhurbaşkanı seçecektik seçtirmediler” diye konuşuluyor. 'Daha önce de Müslüman bir cumhurbaşkanımız vardı' diyen bir bakana Vecdi Gönül “Yoo o da içki içiyordu, Müslüman sayılmaz' diyor. Yani kimin Müslüman sayılıp kimin sayılmadığı kabine toplantılarında tespit ediliyorsa, burada ciddi bir durum vardır.”

İÇKİ İÇMEK MÜSLÜMANLIĞA ENGEL Mİ?


Ali Sirmen'in bu sözlerine Zaman Gazetesi yazarı Ali Bulaç “Birinin içki içmesi onu dinden çıkarmaz” diyerek cevap verdi.


AĞABEYİM AĞZINA İÇKİ KOYMADI


Kırca son olarak sözü Özal'ın kardeşi Korkut Özal'a bıraktı. Ona Turgut Özal'ın içki içip içmediğini sordu. Korkut Özal “Vecdi Gönül Turgut Bey'in yakınında çok görevler aldı. Onu böylesine itham edeceğini zannetmiyorum.” Diyerek konuşmaya başladı ve "Ben ağabeyimi hepsinden iyi biliyorum. O iyi bir müslümandı. Namazını da kılardı. Orucunu da tutardı. Uygulayan bir müslümandı. Kesinlikle içki içmezdi. 64 yıl boyunca içki içtiğini görmedim.” Diyerek son noktayı koydu.

KORKUT ÖZAL YANLIŞ BİLİYOR


Peki Turgut Özal içki içer miydi? Bu sorunun cevabını Semra Özal zamanında şöyle vermişti: Çok seyrek içki içerdi. Arada bir, o da biz zorlayınca, bir kadehe konyak koyar içerdi. Ama 1987'deki kalp ameliyatından sonra ağzına hiç içki koymadı."

Peki Özal dini vecibelerini yerine getiriyor muydu? Kamuoyu Özal'ın içki içtiğini hiç tanık olmadı ama onu sık sık Cuma namazına giderken gördü.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ