15 Temmuz 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ortakent balı Muğla üçüncüsü
24 Ocak 2009 Cumartesi 11:24

Ortakent balı Muğla üçüncüsü

Ortakent'te asıl mesleği sıcak demircilik olan Hayati Değirmenci, babadan kalma ve hobi olarak yürüttüğü arıcılık işinde Muğla üçüncülüğüne ulaştı

Ortakent'te asıl mesleği sıcak demircilik olan Hayati Değirmenci, babadan kalma ve hobi olarak yürüttüğü arıcılık işinde Muğla üçüncülüğüne ulaştı.

2005 yılından beri 3200 üyeli Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği üyesi olan Hayati Değirmenci, babasının 1998 yılında sağlık nedenleriyle bıraktığı arıcılığı devraldı. Demircilik mesleği yanında hobi olarak ilgilendiği arı ve kovanlarının sayısı babasından sonra 5 kovana kadar hızla azalsa da bugün edindiği tecrübeyle arı ve kovanlarını yeniden çoğaltmayı başardı. Önceleri ailesi ve dostlarının ihtiyacı kadar üreten Hayati Değirmenci, demircilik mesleği yanında artık profesyonel olarak tam doğal çam balı üretimine başladı.

Muğla Üniversitesi ve Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği işbirliği ile 25 – 27 Kasım 2008 tarihleri arasında uluslararası bir kongre düzenlendi. Birlik başkanı Ziya Şahin tarafından özellikle Muğla'ya davet edilen Hayati Değirmenci, işlerinin yoğunluğu sebebiyle kongreye katılamasa da yolladığı çam balı Muğla ilinde 3. olmayı başardı. Bir adet bal sıkma makinesi ile bir adet polen üretebilen kovanla ödüllendirilen ve arıcılıkta Bodrum Yarımadası'nın gururu haline gelen Hayati Değirmenci, arıcılığın da ciddi sorunlar yaşadığını söyledi. Özellikle yeşil ve orman alanlarının hızla yok olmasının bal üreticisini büyük tehlikeye ittiğini belirten Değirmenci, devlet desteklerinden artık ümidi kestiklerini, Ortakent-Yahşi'nin korunmuş doğasının kendisi ve birkaç arkadaşının burada arıcılığı devam ettirebilmelerine olanak sağladığını da sözlerine ekledi.

Ortakent-Yahşi Belediyesi Başkanı Mehmet Kocadon'la haklı gururunu paylaşmak için bir araya gelindiğinde ise konu Ortakent'te bugüne kadar sürdürülen her şeyden önce doğayı koruma zihniyeti oldu. Hayati Değirmenci, Mehmet Kocadon'a doğayı korumadaki üstün gayretleri dolayısıyla teşekkür ederken, Mehmet Kocadon ise alınan üçüncülük ödülünden duyduğu gururu Değirmenci'ye aktardı. Kocadon konuşmasında “doğa gelecek nesillerimizin sağlıklı gelişimi için olmazsa olmazdır. Bugüne kadar bunun bilinciyle çalıştık ve başarılı da olduk. Bugün görüyorum ki Bodrum Turunçgil Üreticileri Birliği ile beraber Bodrum'un mandalinasına değer katıp bahçeleri korurken arıcılığa da değer katabilmişiz. Arıcılık işi doğa sevgisi ve gönüllülük ister. İşte bu ödül hem Ortakent'in doğasının korunduğunu tescilliyor, hem de Ortakentlinin doğru yolda olduğunu ve doğasına verdiği önemi simgeliyor. Bu özverili çalışmalarından dolayı Hayati Değirmenci'ye teşekkür ediyorum” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ