06 Ağustos 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ortadoğuda ateşkes diplomasisi
17 Ocak 2009 Cumartesi 21:33

Ortadoğu'da ateşkes diplomasisi

Resmi büyütmek için tıklayın İsrail'in Gazze'ye Düzenlediği Saldırılar Dolayısıyla Gergin Günler Yaşayan Ortadoğu Bölgesinde Ateşkes İçin Diplomatik Çabalar Hızlandı.

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılar dolayısıyla gergin günler yaşayan Ortadoğu bölgesinde ateşkes için diplomatik çabalar hızlandı. İngiltere eski Başbakanı ve Ortadoğu Dörtlüsü'nün özel barış elçisi Tony Blair, Suudi Arabistan'a gelerek Kral Abdullah ile görüştü. Görüşmede Gazze ateşkesinin ele alındığı belirtildi. Mısır da yarın Şarm El Şeyh kentinde düzenleyeceği Gazze ile ilgili Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya liderlerinin de davet edildiği bir zirve düzenleneceğini duyurdu. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Filistin Otoritesi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın da zirveye katılacağı önceden açıklanmıştı.
Öte yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve İngiltere Başbakanı Gordon Brown da İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e ortak bir mektup gönderdi. Yarın Şarm El Şeyh'teki zirveye katılması beklenen liderler mektuplarında ateşkes konusunda İsrail ve Mısır'ın çabalarını desteklediklerini ilettiler. Liderler Mısır sınırından Gazze'ye silah kaçakçılığının önlenmesi önlem almaya hazır olduklarını ifade ederken, Gazze Şeridi'ne denizden silah kaçakçılığı yapılmasını önlemek amacıyla da bölgeye devriye görevi yapacak savaş gemileri göndermeye hazır olduklarını kaydettiler.

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a bugün akşam saatlerinde gelen İngiltere eski Başbakanı ve Ortadoğu Dörtlüsü Özel Temsilcisi Tony Blair, Suudi Kralı Abdullah tarafından kabul edildi. Görüşme Suudi Kralı Abdullah'ın Riyad'daki sarayında akşam saatlerinde gerçekleşti. Görüşmede İsrail'in Gazze'ye yaptığı saldırılar ele alındı. Binlerce Filistinlinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olan bu saldırıların bir an önce durdurulması üzerinde görüş alışverişinde bulunulduğu belirtildi. Görüşmede Suudi Kralı Müsteşarı Prens Abdülaziz bin Abdullah bin Abdülaziz, Dışişlerinden sorumlu Devlet Bakanı Nizar bin Ubayd Madani ve İngiltere Riyad Büyükelçisi hazır bulundu.

Mısır ajansı MENA'da yer alan habere göre yarınki zirveye Türkiye de davet edilirken, toplantıya Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılabileceği öğrenildi. Toplantıya İspanya'dan ise Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero'nun katılması bekleniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ