18 Temmuz 2018 Çarşamba

Necdet DEMİRAY / yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Organizasyonu bol bulduk, Saçımıza sürelim..

04 Nisan 2015 Cumartesi 16:52

6. Uluslararası Arapça Yarışmaları'nın Muğla elemeleri Marmaris'te gerçekleşti.

Ajanslardan geçen haber aynen böyle. Yanlış duymadınız “Arapça” dil yarışması. Hem de okullar arası. (Okullarası derken malum artık İmam-hatip okullarımızda düz müfredat içinde sayılıyor.Buna karşı değiliz destekliyoruz belirtelim) Hem de 6.senesi ve sanırız belli adreslerin rekabet unsurundan doğmuş bir organizasyon. Kimse yahu ne var bunda öğrencileri yabancı dillere teşvik eder, kültür dağarcıkları genişler ya da folklorik öğeleri vardır gibisinden açıklamaya girişmesin. Halk dilinde vardır ya bir deyim “Yemezler” diye. Aynen öyle.

Osmanlıca tartışmaları yapılırken bizler evet “Olumlu” dedik. Zira kültür mirasında her bireyin ,en azından belli kalıplar dahilinde geçmiş tarih ve dil bilincini özümsemesi açısından faydalıdır. Ve hatta paralelinde bazı meslek ve eğitim kolları içinde zorunludur. (Hukuk,haritacılık,tarih araştırma hatta mimari vb.)

Şimdi buna neden “din eğitimi”ni katmadın diyenlere söyleyelim. Dünyada hiç bir devlet yoktur ki, Türkiye kadar kapsamlı ve gerçek kalıplarda “islam dini” eğitimi veren  devlet olsun. Yoktur.

Tüm kaynaklarda başvuru ( islam hakkında Osmanlı ve Türk bilim adamlarının kaynaklarını baz alır.  Tamamı bilimseldir ve akademiktir.) Kısaca İslamı Türke öğretecek arap daha anasından doğmamıştır. Kuran-ı Kerim’i kendi öz arapça dillerine tefsir ederken bile Osmanlı ve Türk alimlerinin tefsirlerini kaynak alırlar. Neden? Zira kavmi dil ve anlatıma dayalı olan Kuran-ı Kerim’in dil kılavuzunu yalnızca Osmanlı ve Türk kaynakları arşivlemiştir.

Kısaca Kuran-ı Kerim’i bugün ki arapça ile hiç bir arap anlamaz. Alimler dahil olmak üzere.

Bu yarışmayı buna paralel mi yapıyorlar? Hayır.

Hangi kültür etkiletişimi var? Yani bu yazıyı okuyanlar kaç tane arapça şarkı biliyor ya da roman okumuş,ya da TV de arap dizisi izlemiş. Yahu arapların TV dizileri toptan Türk yapımı bunu da mı görmezler. Böylesi zıtlıklar içerisinde bu işi bu tür yollarla eğitime iliştirmek en büyük tehlikeyi yani “Kültür emperyalizmini” körükler biline.

Ülkemizin  arapça tarih ve dil eğitimi veren üniversitelerindeki akademisyenler ve kürsü başkanları TÜRK’tür. Ve bu branşlarda da arap öğrenciler gelir eğitim alırlar. Kısaca Arap öğrencisi dilinin akademik yanını bu ülkede öğrenir, ama gel gelelim yarışmayı biz düzenleriz. Nerede İlköğretim ve orta-lise de. Pes diyelim. İlave edelim Okullarda “arapça” dersi var, bunun için de FAİDELİ (Ne demekse?) diye bu yazı için araştırma yaparken bize yol gösteren organizasyon derneğine de teşekkürler.

Kültürümüz arttı sormayın hem de nasıl..!

YORUMLAR
Bence, beyin yıkamanın arapçası
Asuman Budur
Bunlar, "Osmanlıca" nın nasıl bir dil olduğunu anlamaya başladılar sanırım, çok yakında okullarda Farsça da öğretilmeye ve yarışmaları düzenlenmeye başlar, zira salt arapça öğrenmekle Osmanlıca iyi öğrenilmez...
04 Nisan 2015 Cumartesi 20:02
176.43.140.37
yok artık dedim okuyunca
Onur Bilgesoy
Yakında Türkçede dil olmaktan çıkar bu gidişle. Yarışmaları eğlence türü şarkı veya daha değişik formatta yapsalar sorun yokda böyle yabancı bir kültürü pompalamak neyin nesi. Yazıkki yazık Atatürk'ün kurduğu Türk Dil Kurumu hala abuk subuk işlerle uğraşır kendi dilimizi bunlara karşı korumaz.yazık .Yazının altına nereye imza atmam gerekiyor?
04 Nisan 2015 Cumartesi 17:18
46.165.220.220
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
CHP Muğla'da kimi vekil olarak görmek istiyorsunuz?
RÖPORTAJ