03 Ağustos 2020 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Org. Başbuğun YAŞ sınavı
01 Aralık 2008 Pazartesi 10:01

Org. Başbuğ'un YAŞ sınavı

Org. Başbuğ ile hükümet arasındaki ilk ciddi sınav yarın! Başbuğ'un YAŞ'taki tavrı bundan sonraki sürecinde habercisi!

Org. İlker Başbuğ, ilk YAŞ sınavına yarın çıkıyor. Erdoğan'ın başkanlık ettiği Yüksek Askeri Şura'larında özellikle irtica nedenleriyle, askerden atılan personel sayısında geçtiğimiz dönemlere göre büyük düşüş yaşanmıştı. Bazı kararlarda ise Erdoğan ve kabinesinin şerhleri bulunuyor.

Orgeneral İlker Başbuğ'un Genelkurmay Başkanı olarak katılacağı ilk Yüksek Askeri Şûra, yarın toplanıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde disiplin konuları ile Türkiye'nin etki ve ilgi alanları dahilinde genel bir Politik Askeri Durum Değerlendirme yapma, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Harbe Hazırlık Durumu ve kuvvet yapısı ihtiyaçlarının görüşüleceği Yüksek Askeri Şûra'ya Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlık edecek.

Toplantıda disiplin suçu işleyen personelin de durumu görüşülecek. Ağustos 2008'de toplanan Yüksek Askeri Şûra'da yıllar sonra ilk defa hiçbir ihraç gerçekleşmemiş, bu da büyük tartışmaları beraberinde getirmişti. Aralık YAŞ'ın da ihracın olup olmadığı ise hâlâ net değil. Genelkurmay, Org. Başbuğ'un Ağlama Duvarı önünde ve Mescidi Aksa'da çekilen fotoğraflarla Aktütün saldırısı ardından Taraf gazetesine insansız hava araçlarından elde edilen görüntüleri sızdıran personelleri tespit etti. Ancak bu personellerin durumu, soruşma devam ettiği için aralık Yaş'ında görüşülemeyecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ