01 Haziran 2020 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Operasyonlar güçlü mesaj veriyor
06 Ekim 2013 Pazar 23:58

Operasyonlar güçlü mesaj veriyor

ABD Savunma Bakanı Hagel, Amerikan özel birliklerinin Libya ve Somali'de düzenlediği operasyonların, "ABD'nin, teröristleri sorumlu tutma yönünde çabadan kaçmayacağı yönünde dünyaya güçlü bir mesaj gönderdiğini" söyledi.

 ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Amerikan özel birliklerinin Libya ve Somali'de düzenlediği operasyonların, "ABD'nin, nerede saklanırlarsa saklansınlar ya da ne kadar adaletten kaçarlarsa kaçsınlar teröristleri sorumlu tutma yönünde hiçbir çabadan kaçmayacağı yönünde dünyaya güçlü bir mesaj gönderdiğini" belirtti.

Hagel, yaptığı yazılı açıklamada, "Hafta sonunda ABD ordusu personeli, uluslararası teröristleri adalet önüne çıkarmak için Libya ve Somali'de hedef odaklı operasyonlar yürüttü. ABD ordusunun eşsiz duyarlılığını, küresel erişimini ve kapasitelerini gösteren bu iki operasyonun planlaması ve icrasında rol alan tüm personeli kutluyorum" ifadesini kullandı.

Libya'daki operasyonun neticesinde dünyanın en çok aranan teröristlerinden birinin yakalandığını ve şu anda ABD'nin elinde olduğunu kaydeden Hagel, Ebu Enes el-Libi'nin ABD'nin küresel terör listesinde yer aldığını, başına ödül konulduğunu ve ayrıca BM'nin El Kaide yaptırımlar listesinde olduğunu kaydetti. Hagel, el Libi'nin ayrıca 1998 yılında Tanzanya ve Kenya'daki Amerikan Büyükelçiliklerine yönelik bombalı saldırılar ve Amerikan çıkarlarına karşı diğer saldırı planlarında rolü bulunduğu gerekçesiyle suçlandığına dikkati çekti.

Hagel, açıklamasında şunları kaydetti:

"Libya ve Somali'deki bu operasyonlar, ABD'nin, nerede saklanırlarsa saklansınlar ya da ne kadar adaletten kaçarlarsa kaçsınlar teröristleri sorumlu tutma yönünde hiçbir çabadan kaçmayacağı yönünde dünyaya güçlü bir mesaj gönderiyor. İnsanlarımızı ya da çıkarlarımızı tehdit eden terör grupları üzerindeki amansız baskımızı sürdüreceğiz ve gerektiğinde, yasalarımız ve değerlerimize uygun biçimde onlara karşı doğrudan eyleme geçeceğiz."

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ