03 Haziran 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Onbinler yine sokaklarda
01 Aralık 2013 Pazar 13:43

Onbinler yine sokaklarda

Ukrayna'da Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in AB ile ortaklık anlaşması ve serbest ticaret anlaşması imzalamayı reddetmesini protesto eden onbinlerce kişi yeniden sokaklara döküldü.

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in Avrupa Birliği (AB) ile ortaklık anlaşması ve serbest ticaret anlaşması imzalamayı reddetmesini protesto eden onbinlerce kişi yeniden sokaklara döküldü. 

Muhalefet partilerinin düzenlediği gösteriye katılanlar, bir yandan ellerindeki AB ve Ukrayna bayraklarını sallarken bir yandan da "Ukrayna, Avrupa'ya aittir" sloganı attı. 

Göstericiler, bir an önce devlet başkanlığı seçiminin yapılmasını ve Cumhurbaşkanı Yanukoviç'in mahkemeye çıkarılmasını talep ediyor. 

Cezaevinde bulunan eski Başbakan Yulia Timoşenko da Ukraynalıları Yanukoviç'in kararına tepki göstermeye çağırdı. Timoşenko, kızı tarafından okunan açıklamasında "Ukrayna'nın dört bir yanından Kiev'e gelin. 1 Aralık'ta Kiev'de toplanın"çağrısında bulundu. 

Saint Michael Manastırı önünde göstericilere seslenen muhalif lider Vitali Klitşeko da "Bu yetkilileri, görevden uzaklaştırabiliriz, uzaklaştırmalıyız. Evlerimizden çıkıp yetkililere bizi küçümseyemeyeceklerini göstermeliyiz. Haklarımızı korumalıyız" dedi. 

Bu arada başkent Kiev'in birçok yerinde 7 Aralık'a kadar gösteri yapılması mahkeme kararı ile yasaklandı. Dün yapılan protesto sırasında polisin göstericilere sert biçimde müdahale etmesi sonucu çok sayıda kişi yaralanmıştı. 

Yanukoviç, Ukrayna'nın Rusya ile ilişkilerine zarar vereceğini gerekçe göstererek AB'nin önerdiği Ortaklık Anlaşması ile Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması'nı (DCFTA) geri çevirmişti. Cuma günü Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılan Doğu Ortaklığı Zirvesi’nde AB liderleri ile bir araya gelen Yanukoviç, birliğin tüm ısrarlarına rağmen kararını değiştirmemişti. 

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ