19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Okul çantası ve ayakkabı seçimine dikkat
05 Eylül 2013 Perşembe 15:03

Okul çantası ve ayakkabı seçimine dikkat

Uzm. Dr. Özer: "Geniş ve destekli omuz askısı ve bel kemeri bulunan, hafif çantalar tercih edilmeli

Denizli Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Özgür Özer, geniş ve destekli omuz askısı ve bel kemeri bulunan, hafif çantaların tercih edilmesi gerektiğini bildirdi.

Özer, yaptığı yazılı açıklamada, okul çağındaki çocukların en önemli sağlık problemlerinin, taşıdıkları çantanın ağırlığından ve giyilen ayakkabının sağlıksız olmasından kaynaklandığını belirtti.

Okul çağındaki çocuklarda görülen bel ağrısının en sık rastlanan nedenlerinden birinin çocukların taşıdıkları ağır sırt çantaları olduğunu vurgulayan Özer, şunları kaydetti:

"Hatalı çanta seçimi, sadece kas ve omurga sorunlarına yol açmıyor, solunum fonksiyonlarında azalmaya da neden olabiliyor. Ağır sırt çantası, çocukların gelişmekte olan eklem ve kas yapılarında zorlanmalara neden oluyor. Belde kas gerginliği mekanizmasını tetikleyerek sırt ağrısı, bozuk yürüyüş, kamburluk dediğimiz kötü duruş, bel ağrısı, solunum sistemi ve kalp damar sistemi üzerinde de olumsuz etkilere yol açıyor. Genç yaşta bel ağrısı çekenlerde, daha ileri yaşlarda da bel ağrısı yaşanma riski artar. İşte bu nedenle okul çağındaki çocuklara, erken dönemlerden itibaren bel ağrısından korunmaları konusunda gerekli eğitimlerin verilmesi, sırt çantalarının doğru seçimi ve taşınması önemlidir. Bu yüzden okul öncesi her anne babanın, çocuğunun boyuna ve ağırlığına uygun çanta seçimini yapması gerekmektedir. Geniş ve destekli omuz askısı ve bel kemeri bulunan, hafif çantalar tercih edilmelidir. Sırt çantası her iki omuzdan asılarak düzgün şekilde taşınmalıdır. Ayrıca çantaya vücut ağırlığının yüzde 20'sinden fazla ağırlık yüklenmemelidir."

Okul çağındaki çocukların ayak sağlığının da çok önemli olduğuna işaret eden Özer, çocuğun normal gelişimi için rahat, yumuşak ve esnek bir ayakkabının tercih edilmesi gerektiğini, aksi halde ayak sağlığının olumsuz etkileneceğini kaydetti.

Muhabir: Mustafa Dermencioğlu
Yayınlayan: Mehmet Yılmaz Güldaş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Marmaris Belediye Başkan Adayı Kim Olsun?
RÖPORTAJ