07 Haziran 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Oğluna karaciğeriyle hayat verdi
30 Aralık 2013 Pazartesi 12:08

Oğluna karaciğeriyle hayat verdi

Kemoterapi kürleri ve ameliyat olmasına rağmen karaciğerinde yeniden kitle saptanan 2 yaşındaki Oğuzhan Tüzgen'in, kanserli karaciğeri annesinin sağlıklı karaciğer dokusuyla değiştirildi- Anne Zeynep Tüzgen: "Allah'ım tüm hastalara şifa versin. Ye

İzmir'de, kemoterapi kürleri ve ameliyat olmasına rağmen karaciğerinde yeniden kitle saptanan 2 yaşındaki Oğuzhan Tüzgen'in, kanserli karaciğeri annesinin sağlıklı karaciğer dokusuyla değiştirildi.

Kent Sağlık Grubundan yapılan yazılı açıklamaya göre, Çanakkale'nin Çan ilçesinde oturan İsmail-Zeynep Tüzgen çiftinin ikinci çocukları Oğuzhan'ın birinci yaş günü yaklaştığında, karaciğerinde 9 santimetre çapında kitle olduğu belirlendi.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 10 kür kemoterapiden sonra Oğuzhan'ın karaciğerindeki kitle, bu yılın mayıs ayındaki ameliyatla alınıp, temizlendi. Ancak 2 ay sonra hastalığın tekrarlaması üzerine, bu kez karaciğerinin 2-3 yerinde daha küçük çaplı kitle saptandı. 5 kür kemoterapi de fayda etmeyince Tüzgen çiftine, oğullarının karaciğer nakliyle hayat şansı bulabileceği söylendi.

Karaciğer nakli için İzmir Kent Hastanesine sevk edilen Oğuzhan'a, naklin anne Tüzgen'den yapılmasına karar verildi. İzmir Kent Hastanesi Karaciğer Nakil Programı Sorumlusu Doç. Dr. Murat Kılıç başkanlığındaki ekip, kanserli karaciğerin annenin sağlıklı karaciğer dokusuyla değiştirdi.

Anne Zeynep Tüzgen, 28 aylık oğlunun ilk yaş gününde ilk kemoterapisini aldığını belirterek, şunları anlattı:

"O yılbaşında da hastanedeydik. Tek dileğimiz Oğuzhan'ın sağlığına kavuşmasıydı. 2013 çok zordu. Oğlum 15 aydır kemoterapi görüyor, Kemoterapi ve ameliyat fayda etmedi, 'Tek şansı nakil' dediler. Çok şükür ki son şansını kullandık. Şu anda oğlum çok iyi, sağlıklı karaciğere kavuştu, başka hiçbir yerinde de sıçrama yok. Belki koruma amaçlı birkaç kür kemoterapi gerekebilirmiş, o hiç sorun değil. Çok mutluyuz, bu yılbaşında da hastanedeyiz ama her şey bambaşka. Oğlumun da bizim de yüzümüz gülüyor. 2013 kötü başladı, iyi bitti. Allah'ım tüm hastalara şifa versin. Yeni yılda tüm dileğim bu."

Doç. Dr. Murat Kılıç da sağlık durumu çok iyi olan Oğuzhan'ı, yakında taburcu edeceklerini kaydetti.

Muhabir: Emre Umurbilir
Yayınlayan: Mehmet Yılmaz Güldaş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ