15 Ağustos 2020 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Obamanın süper yetkili adamı
06 Kasım 2008 Perşembe 13:22

Obama'nın süper yetkili adamı

Obama, ilk adımı ile Clinton'ın izinden gideceğini gösterdi. CIA tarafından brifing almaya başmayan Obama, süper görev için Clınton'ın adamına teklif götürdü.

ABD'nin müstakbel başkanı Barack Obama, yeni yönetimini oluşturmaya başladı. Obama'ya bugünden itibaren CIA tarafından brifingler verilmeye başlandı.

Obama'nın, Illinois'den Kongre üyesi Rahm Emanuel'e hükümetin işleyişinden ve kabineden sorumlu en üst düzey yetkili olması için teklifte bulunduğu belirtildi. Emanuel, eski başkanlardan Bill Clinton'a danışmanlık yapmıştı.


Süper yetkiler önerilen Emanuel,
Bill Clinton'a danışmanlık
yapmıştı.Şimdi Obama'nın sağ
kolu olacak...

BBC'nin haberine göre Emanuel'in bazı Cumhuriyetçiler tarafından çok partizan bulunduğu ve tepki çekebilecek bir isim olabileceği belirtiliyor. Rahm Emanuel, kendisine yapılan teklifi kabul etmesi halinde, yeni yönetimin iç işleyişinden büyük oranda sorumlu kişi olacak.

HAZİNE BAKANI MERAK KONUSU

ABD'nin yeni başkanının kısa süre zarfında hazine bakanının kim olacağını da açıklaması bekleniyor. Bu bakanlık için eski hazine bakanı Larry Summers ve New York Federal Reserve başkanı Timothy Geithner'ın isimleri geçiyor.

GATES KALACAK GİBİ

Obama'nın Savunma Bakanı Robert Gates'in görevine devam etmesini isteyeceği yönünde tahminler yapılıyor. Gates'in her iki partinin de saygı duyduğu bir isim olduğu ve görevinde kalmasının iki parti arasında iş birliğine dayalı bir yönetim oluşturulacağı mesajı vereceği belirtiliyor.

Barack Obama'nın kabinesini oluşturması için başkanlık yeminini yapacağı 20 Ocak'a kadar vakti var. ABD'nin mevcut başkanı George Bush, geçiş sürecinde yüzde yüz iş birliği yapacağını söyledi.

Barack Obama bugünden itibaren Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA'den günlük brifingler almaya başlayacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ