06 Haziran 2020 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Muhalefet müzakere için 3 şart öne sürdü
07 Aralık 2013 Cumartesi 10:08

Muhalefet müzakere için 3 şart öne sürdü

Ukrayna'da muhalefet partisi, hükümetle müzakere için tutuklu eylemcilerin serbest bırakılmasını, göstericilere yönelik şiddetin cezalandırılmasını ve İçişleri Bakanı ile Başbakanın istifasını istedi.

Muhalefet Parti Udar (Yumruk) Lideri Vitaliy Kliçko, hükümetle müzakere için "tutuklu bulunan 14 eylemcinin serbest bırakılmasını, barışçıl göstericilere ve öğrencilere yapılan şiddetin cezalandırılmasını ve İçişleri Bakanı Vitaliy Zaharçenko ile Başbakan Nikolay Azarov'un istifa etmelerini" istedi.

Yalnızca bunlar gerçekleştikten sonra bu krizden çıkabilmek için bir sonraki adım üzerinde tartışılabileceğini ifade eden Kliçko, Letonya örneğini vererek alışveriş merkezinde yaşanan trajediden sonra hükümetin gönüllü olarak istifa ettiğini ve bu şekilde politik sorumluluk alarak örnek teşkil ettiklerini söyledi. Kliçko açıklamasında; "Bunun yerine ülkeyi politik ve ekonomik krize sokan Azarov Hükümeti istifa olasılığını bile dile getirmiyorlar" dedi.

"Öğrenciler cezalandırılmayacak"

Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov da bir televizyon programına yaptığı açıklamada "Rakiplerimizin şüphe duydukları araştırmaların objektif bir şekilde yapılması için bağımsız bir grup oluşturmaya hazırız" dedi. Oluşturulacak grubun tarafsız ve adil olması gerektiğini vurgulayan Azarov, "Bu grubun çalışması için gerekli koşulları sağlayabileceğimiz kanısındayım. Fakat öncelikli olarak göstericilerin içinde bulunduğu kamu binaları boşaltılarak çalışmasına izin verilmeli" dedi 

Azarov, Ukrayna Anayasası'nı tanıyanlarla müzakere masasına oturulabileceğini kaydetti.

Azarov, barışçıl politik eylemlere katılan öğrencilerin herhangi bir cezaya maruz kalmayacaklarını ve güvenle okullarına dönebileceklerini söyledi. Azarov açıklamasında, "Biz öğrencilere kesinlikle herhangi bir cezayi işlem uygulamayacağımızı söylüyoruz. Onların şu an ana görevi bilgi edinmektir. Hiçbir öğrenci, siyasi mitinglere katıldığı için bir ceza almayacaktır. Öğrencilere bu konuda verilen yanlış bilgi, asılsız söylentilerden ibarettir" dedi.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ