24 Nisan 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Muğlada yerel tohum merkezi çalışmaları sürüyor
23 Eylül 2016 Cuma 15:07

Muğla'da yerel tohum merkezi çalışmaları sürüyor

MUĞLA Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi'nce yürütülen 'Yerel Tohum Merkezi'nin kurulum çalışmaları sürüyor.

 

Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin "Yerel tohum, ulusal güç" sloganıyla yola çıkan Yerel Tohum Merkezi, genetik mirasın korunmasına yönelik çalışmaları sürdürüyor. Yıllardır vatandaşlar tarafından tohum alıp ekme yöntemiyle süregelen bölgeye has tohum çeşitleri, merkezde toplanarak izole ortamlarda çoğaltılacak. Böylelikle kaybolmaya yüz tutmuş genetik zenginliğin gelecek nesillere aktarılması, yerel tohum envanterinin çıkarılması ve Büyükşehir Belediyesi teknik personeli tarafından kontrollü olarak çoğaltılıp halka ücretsiz dağıtılması konularında hizmet verecek. Bu konuda yerel ve ulusal tohum merkezleri, yerel tohum dernekleri ve tüm yerel tohum gönüllüleri ile ortak çalışmalar da yapılarak yerel tohum konusunda koruma ve bilinçlendirme çalışmalarına da katkıda bulunulacak. Muğla iline ve ülkeye has yerel tohumların genetik özelliklerini bozmadan, tamamen kontrollü ortamlarda ve organik yöntemlerle yetiştirilecek olan bitkilerden alınan tohumlardan tohum gönüllüleri ve vatandaşlar ücretsiz olarak istifade edebilecek. Tür, çeşit ve saflıkları onaylanan yerel tohumlar isimleri, fotoğrafları ve tüm özellikleri ile envantere kaydedilerek sonraki nesillere devamı konusunda da katalog ve kitap çalışmaları yürütülecek. Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi'nce Ortaca İlçesi'nde yapımına başlanacak olan Soğuk Hava Deposu bünyesinde Yerel Tohum Merkezi için envantere alınan yerel tohumların uygun koşullarda yıllarca saklanabilmesine olanak sağlayacak olan bir de "Tohum Bankası" kurulacak. Yerel tohum toplama çalışmalarının devam ettiği ve Ekim ayı içerisinde açılışı planlanan "Yerel Tohum Merkezi" vatandaşlardan gelen yerel tohum destekleriyle daha da güçlenecek.


Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Salih Tufan, "Kuracak olduğumuz Yerel Tohum Merkezi bitkisel zenginliğimizin belirlenmesine, geçmişten günümüze aktarılan bu genetik mirasın gelecek nesillere aktarılmasına yönelik önemli çalışmalar yapacaktır. Merkezimizde koruma altına alınacak olan yerel tohumlarımız teknik personellerimiz tarafından kontrollü olarak çoğaltılarak hem genetik mirasımızın bozulmadan devamı sağlanacak hem de halkımıza ücretsiz olarak dağıtılacaktır. Ayrıca genetik saflığı onaylanan tohumlarımız Ortaca'da kuracak olduğumuz soğuk hava deposu bünyesinde hazırlanacak olan bir Tohum Bankası'nda yıllarca saklanacaktır. Vatandaşlarımız, tohum merkezimizden ücretsiz tohum temin edebileceği gibi elindeki yerel tohumları da bağışlayarak merkezimizin büyümesine ve güçlenmesine katkı sağlayabilecektir. Bu konu da Muğlalı vatandaşlarımızın katkı ve desteklerini bekliyoruz" dedi.

MUGLA BUYUKSEHIR BELEDIYESI TARIMSAL HIZMETLER DAIRESI TARAFINDAN YEREL TOHUM MERKEZININ KURULUM CALISMALARI DEVAM EDIYOR. (FOTOGRAF:DHA-MUGLA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Muğla Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz.
RÖPORTAJ