24 Mayıs 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MUĞLADA, 50 yılda 30 bin standart
21 Ocak 2010 Perşembe 14:02

MUĞLA'DA, 50 yılda 30 bin standart

Muğla'da, Valilik bünyesindeki kamu kuruluşları çalışanlarının, standartlar, standardizasyon ve kalite bilinci konularında bilinçlendirilmeleri amacıyla, eğitim ve bilgilendirme semineri düzenlendi.

 Eğitim seminerinde konuşan TSE temsilcisi Bünyamin Demirhan, TSE'nin kuruluşundan bu yana 50 yılda, 30 bin standarda imza attığını söyledi.

Toplumu oluşturan tüm bireylerin, her türlü mal ve hizmet konusunda bilinçlendirilmeleri için, düzenlenen eğitim seminerlerinin önemli bir yeri bulunuyor. İşte bu amaçla da ilgili kuruluşlarca eğitim seminerleri düzenleniyor.

İşte bu amaçla, Muğla Valiliği bünyesindeki kamu kuruluşları çalışanlarının, standartlar, standardizasyon ve kalite bilinciyle, tüketici hakları konularında bilinçlendirilmeleri hedeflenerek, Türk Standart Enstitüsü (TSE) yöneticilerinden Bünyamin Demirhan ve TÜKOBİR Genel Sekreteri Mehmet Altıparmak'ın eğitici olarak katıldıkları eğitim semineri düzenlendi.

Eğitim Seminerinde Standartlar, Standardizasyon ve kalite bilinci konularında özet bilgiler veren toplumu oluşturan bireylerin yaşam koşullarının iyileştirilmesinde, standartların ve standardizasyonun büyük önem arz ettiğine işaret ederek, bu konuda toplumun tüm kesimlerinin bilinçlendirilmeleri için, bu tür eğitim seminerlerinin düzenlendiğini söyledi. Demirhan ”Standartlarını ortaya koyamayan ülkelerin, Dünya'ya ayak uydurmaları mümkün değildir. Standartların kağıt üzerinde konulması ve belgelendirilmesinden ziyade, o standardın üretimde, kalitede ve yaşamsal olarak uygulanması büyük önem arz etmektedir” şeklinde konuştu.

Standartların yaşayan dokümanlar olduğuna da dikkat çeken Demirhan, tüketicilerin taleplerine ve zamana bağlı olarak bu belgelerin değişebileceğini, her düzeydeki insanımızı ve yaşamın her alanını ilgilendiren standartların ve kalite bilincinin, önemsenmesi gerektiğini kaydetti Demirhan, AB ile uyum sürecinde, bazı zorunlu standardizasyonlarda düşüş olduğunu, örneğin 5 yıl önce yılda 1575 e yakın standart konulurken, son yıllarda bu sayının 350 seviyesine düştüğünü, bunun da AB müktesabatında “Mecburi uygulamalar olmaz” düşüncesinden kaynaklandığını, ancak son 5 yıl içindeki standartların İSO ve AB standartlarına uygun olduğunu bildirdi.

Konuşmacı TSE'nin kuruluşu olan 1960 yılından bu yana 50 yılda TSE tarafından toplam 30 bin standarda imza atıldığı vurgulandı. Eğitim seminerinde, tüketici haklarıyla ilgili yasal haklar ve yasal zorunluluklar hakkında da özet bilgiler verilip açıklamalarda da bulunuldu.

Bu arada, TSE ve TÜKOBİR eğitim seminerinin ardından, TSE temsilcisi Bünyamin Demirhan ve TÜKOBİR Genel Sekreteri Mehmet Altıparmak, Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak'ı da makamında ziyaret ederek, destekleri nedeniyle, Vali Altıparmak'a TSE nin bayraklarıyla plaketini sundular.
Muğla Valisi Altıparmak'da, TSE ve TÜKOBİR yetkililerince, Muğla'daki kamu kuruluşlarının temsilcilerine bilinçlendirme eğitiminin verilmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
CHP Muğla'da kimi vekil olarak görmek istiyorsunuz?
RÖPORTAJ