20 Eylül 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Muğla'da Boğa Güreşleri Festivali yapıldı
01 Eylül 2013 Pazar 17:53

Muğla'da Boğa Güreşleri Festivali yapıldı

Yerkesik Beldesinde düzenlenen "29. Yerkesik Boğa Güreşleri''nde Muğla, Aydın ve İzmir'den katılan 110 boğa kıyasıya mücadele etti

Muğla'nın Yerkesik beldesinde düzenlenen "29. Yerkesik Boğa Güreşleri''nde Muğla, Aydın ve İzmir'den katılan 110 boğa mücadele etti.

Yerkesik Arenası'nda düzenlenen güreşleri izlemeye gelen yaklaşık 5 bin kişi, kamyon kasaları ve traktör römorklarında boğaların kıran kırana mücadelesini izledi.

Yerkesik Belediye Başkanı Yusuf Demirci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güreşlere Muğla, Aydın ve İzmir'den 110 boğanın katıldığını söyledi. Demirci, "Atalarımızdan miras kalan geleneği, kültür, örf ve adetlerimizi yaşatmaya çalışıyoruz. Amacımız güreşler sayesinde vatandaşlarımızı da biraraya getirerek kaynaşmalarını sağlamak. Biz de düzenlediğimiz güreşlerde hep en iyisini yapma çalışıyoruz. Güreşlere katılan vatandaşların coşkusundan bunu anlıyoruz" dedi.

Güreşleri Yerkesik Kültür ve Dayanışma Derneği vasıtasıyla düzenlediklerine işaret eden Demirci, ''Güreşleri düzenlememizdeki asıl amaç bu kültürün yaşamasını sağlamak. Bu yıl güreşlerden elde edilen geliri beldemizdeki sportif faaliyetlerde kullanacağız" diye konuştu.

Hava sıcaklığının 35 derece ölçüldüğü Muğla'da sıcak nedeniyle bunalan boğalar, itfaiyenin güreş sahasını sulamasıyla serinleyebildi. Zaman zaman sahiplerinin serinlemeleri için başlarına su döktüğü boğalar, mücadeleleriyle izleyenlerden alkış aldı.
Kaçan boğalar ise sahiplerine zor anlar yaşattı. Boğası kazanan bazı boğa sahipleri güreş sahası içinde davul zurna eşliğinde zeybek oynarken bazı boğa sahipleri de boğasına kamyonetler ile güreş sahasında tur attırdı.

Muhabir: Durmuş Genç
Yayınlayan: Tuncer Çetinkaya

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ