25 Mayıs 2020 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Muğla Üniversitesinde yeni akademik yıl açılışı
26 Eylül 2008 Cuma 14:29

Muğla Üniversitesin'de yeni akademik yıl açılışı

Muğla Üniversitesinde yeni akademik yılın başlaması dolayısıyla tören düzenlendi.

Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik, Atatürk Kültür Merkezi'ndeki törende, üniversitelerinin 9 fakülte ve 5 yüksekokulda eğitim verdiğini söyledi.

Bölgenin ve Türkiye'nin gereksinimleri dikkate alınarak, son birkaç yılda mühendislik, su ürünleri ve güzel sanatlar fakültelerinde eğitime başlandığını bildiren Prof. Dr. Oktik, ''Mimarlık Fakültesi ise 18 Mart 2001'de kurulmuş olmasına rağmen henüz faaliyete geçmedi'' dedi.

Türkiye'de bu yıl yeni kayıtlarla 2 milyon 600 bin öğrencinin yüksek öğrenim göreceğini vurgulayan Prof. Dr. Oktik, ''Bunun 1 milyon 600 bine yakını örgün öğretime, 1 milyonu aşan kısmı ise açık öğretime kayıtlı'' diye konuştu.
Yüksek öğrenimdeki arz talep dengesizliğini gidermek için son iki yılda 50 yeni üniversite açıldığını ifade eden Rektör Oktik, şunları kaydetti:
''Kontenjanlar, üniversitelerin kapasiteleri dikkate alınmadan yüzde 25 dolayında artırıldı. YÖK verilerine göre, Türkiye'de 94'ü devlet, 36'sı vakıf olmak üzere toplam 130 üniversite var. Baş döndürücü şekilde artan üniversite sayısına karşın, öğretim elemanı sayısındaki artış durağan. 2007-2008 akademik yılında 13 bin 494 profesör, 6 bin 867 doçent, 18 bin 74 yardımcı doçent, 15 bin 292 öğretim görevlisi, 7 bin 92 okutman, 3 bin 116 uzman, 34 bin 784 araştırma görevlisi üniversitelerimizde görev yaptı.
Türkiye'deki yaklaşık 40 bin doktoralı öğretim üyesinin büyük bölümü İstanbul'daki 29, Ankara'daki 10 ve İzmirde'ki 7 üniversitede görev yapıyor.''
Türkiye'de üniversitelerin, toplumun yüksek öğretime talebi doğrultusunda çoğu zaman popüler politikaların sonucunda kurulduğunu savunan Prof. Dr. Oktik, ''Genç nüfusumuza bağlı olarak büyüyen toplumsal baskıların önünde durmanın kolay olmadığı açıktır'' dedi.

-''YÜKSEK ÖĞRENİM ALTYAPISI YETERSİZ''-

Türkiye'de yüksek öğrenim altyapısının yetersiz olduğunu öne süren Prof. Dr. Oktik, şöyle devam etti:
''Yüksek öğrenimde ülkemizin altyapı ve insan kaynaklarının yetersizliği bilinen bir tartışmadır. İnsan kaynaklarımızı nitel ve nicel olarak yeterli düzeylere ulaştırma çabaları, çok sayıda yeni üniversite açılması ve özellikle öğretim elemanı yetiştirme alanında politikaları olmayan vakıf üniversitelerinin sayılarının artmasıyla etkin değerini yitirmiştir.''
Türkiye'de 1982'ye kadar 27 üniversite olduğunu, YÖK'ün kurulmasıyla bu sayının giderek arttığını ifade eden Oktik, ''Türkiye'deki üniversite sayısı 1992'de 53, 2006'da 93, 2007'de 115'e çıkmıştır. Ancak bu üniversitelerin kaçı üniversite olma yoluna girebilmiştir ya da girecektir'' dedi.
Rektör Şener Oktik, daha sonra ÖSS'de yüksek puan alarak Muğla Üniversitesine giren öğrencilere hediye verdi.
Törene, Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, Muğla milletvekilleri Mehmet Nil Hıdır, Fevzi Topuz, Ali Arslan da katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ