13 Temmuz 2020 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MİTe terletecek üç kritik soru
07 Aralık 2008 Pazar 11:37

MİT'e terletecek üç kritik soru

Ergenekon davasına bakan mahkeme heyeti, MİT'e davanın seyrini etkileyebilecek üç soru yöneltti.

Ergenekon terör örgütü davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti, Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) kritik sorular sordu ve en kısa zamanda cevaplanmasını istedi.

NE ZAMAN ÇALIŞTI VE GÖREVİ NE?

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, MİT'in 'Tuncay Güney kayıtlı bir haber kaynağımız değildir. Kuruluş ve işleyişi tartışmalı olan Kontrterör Merkezi, sorumluları ile birlikte 1997 yılında kuruluş şemasından çıkarılmıştır' açıklamasını yeterli bulmadı. Mahkeme dünkü duruşmada MİT Müşteşarlığı'na yazı yazılarak 'Tuncay Güney'in MİT Müsteşarlığı'nda hangi konumda ve hangi zaman diliminde çalıştığınının' sorulmasına karar verdi.

ŞEMAYI NASIL HAZIRLADINIZ?

MİT tarafından hazırlanan ve Ergenekon terör örgütünün yönetim şemasını gösteren belgeyi, resimler ve isimlerin üzeri açık bir şekilde geçen duruşmada İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan alan mahkeme heyeti, bu belgenin hazırlanışını da MİT'e sormaya karar verdi. Terör örgütünün yönetim şemasının eldeki bilgi ve dokümanların ne şekilde bir değerlendirmeye alındığı, bunların üzerinde nasıl bir çalışma yapılarak şemaların düzenlendiği konusunda MİT'ten bilgi istendi.

HALA GİZLİLİĞİNİ KORUYOR MU?

Mahkeme düzenlendiği tarihte üzerine 'çok gizli' kaşesi vurulan yönetim şemasıyla ilgili bilgi ve belgelerin, gönderildiği makamlar ve aradan geçen süre dikkate alındığında gizlilik niteliği taşıyıp taşımadığının en kısa sürede mahkemeye bildirilmesi için MİT'e yazı yazılmasını hükme bağladı. MİT 'Artık gizlilik taşımıyor' bilgisi verirse bu belgeler bazı sanık ve avukatların 'şemanın açıklanması' taleplerini karara bağlanacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ