21 Kasım 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MHP Grup Başkanvekili Vural, İzmir'de
05 Eylül 2013 Perşembe 15:48

MHP Grup Başkanvekili Vural, İzmir'de

Suriye'deki iç savaşı sonlandırmaya yönelik politikalar üretilmesi gerekiyor. Bu müdahalenin bedelini biz ödeyeceğiz, insanlarımız ödeyecek. Böyle bir müdahalenin getireceği sonuçların milli menfaatlere uygun olmadığı açıktır

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Suriye'deki iç savaşı sonlandırmaya yönelik politikalar üretilmesi gerektiğini aksi halde bunun bedelini vatandaşın ödeyeceğini söyledi.

Vural, partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ustanın Hikayesi" belgeselini eleştiren Vural, belgeselin adının yanlış konulduğunu savunarak, "Tencerelerle uğraşıyor ya belki belgeselin adını 'Tavacı Recep Usta' koysalar daha iyi olur diye düşünüyorum" dedi.

Vural, Türkiye'nin etrafındaki coğrafyada çok önemli gelişmelerin yaşandığını, geçmişte Osmanlı'yı paylaşanların bugün paylaşım için yeni bir ameliyat masası kurduğunu iddia etti. Oynanan oyuna karşı Türkiye'nin dikkatli davranması gerektiğine işaret eden Vural, bölgede yeni bir düzen kurulmasının istendiğini ifade etti.

Konuşmasında çözüm sürecine de eleştiren Oktay Vural, şöyle devam etti:

"Milli devlet yerine uluslararası taleplere göre şekillenmiş bir işbirliği devleti kurulması amaçlanıyor. Milli kültür yerine çok kültürlü bir yapı, çok dilli bir devlet ve toplum yapısı hedefleniyor. PKK açılımının gayesi terörü bitirmek değil" diye konuştu.

Hükümeti, milli menfaatlere göre hareket etmemekle suçlayan Vural, Türkiye'nin dış politikada güvenirliliğinin kalmadığını öne sürdü.
Suriye'ye yönelik askeri müdahale seçeneğini de değerlendiren Oktay Vural, şunları kaydetti:

"Böyle bir müdahalenin ülkemizde ve bölgemizde tansiyonu artıracağı açıktır. Böyle bir müdahalede kısa sürede sonuç alınamayacaksa Suriye'de iç çatışma artacaktır. Böyle bir müdahale piyasalarımıza yeni riskler getirecektir. Hem döviz hem de enerji maliyeti açısından vatandaşımıza yeni bir yük getirecektir. Suriye'deki iç savaşı sonlandırmaya yönelik politikalar üretilmesi gerekiyor. Bu müdahalenin bedelini biz ödeyeceğiz, insanlarımız ödeyecek. Böyle bir müdahalenin getireceği sonuçların milli menfaatlere uygun olmadığı açıktır. Diplomasi seçeneğine öncelik veren bir politika izlenmelidir. G-20 Zirvesi bunun için bir fırsat olarak değerlendirilmelidir."

Vural, ayrıca İzmir'de belediye başkan adalarını belirleme çalışmalarının sürdüğünü, kendisinin adaylığının ise söz konusu olmadığını bildirdi.

Muhabir: Ali Riza Karasu
Yayınlayan: Mehmet Yılmaz Güldaş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Marmaris Belediye Başkan Adayı Kim Olsun?
RÖPORTAJ