05 Ağustos 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MHP Ak Parti tuzak mı kuruyor
28 Ağustos 2008 Perşembe 11:44

MHP Ak Parti tuzak mı kuruyor

Türban değişikliği için MHP'li Bölükbaşı'nın tuzağıydı diyenlerin sayısı bir hayli fazlaydı. Şimdi yeni bir tartışma daha var!

Türban değişiklikleri konusunda MHP'nin, AK Parti'ye attığı en iyi goldü diyenlerin sayısı bir hayli fazla! Aslında bu iddia AK Parti'nin özellikle kapatma davası sürecinde bir hayli işine yaradı. Hatta yerel seçimler öncesi milletvekilleri seçim bölgelerinde sıkca bunu telaffuz ediyor.

Şimdi yeni bir iddia daha var o da MHP'li Bahçeli'nin önceki gün düzenlediği basın toplantısında getirdiği teklifler. CHP, "uzlaşalım" çağrısına AK Parti'yle olmaz eleştirisi getirirken AK Parti olumlu yaklaştı.

Şeytanın aklındaki soruyu ise Zaman'dan Mümtaz'er Türköne sordu: MHP'nin kurduğu tuzak mı?

İşte Türköne'nin yazısı;

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin AK Parti'yi rahatlatacak önerilerini, "yeni bir tuzak mı?" endişesi ile yorumlayanlar yanılıyor. MHP tuzak kurmuyor.

MHP gerçekte kendi hukukunu, daha doğrusu kendisini de var eden çok partili parlamenter demokrasinin ve siyaset kurumunun hukukunu savunuyor.

(...)Bu önerilerde bir tuzak var mı? Ben ince ayarlı bir "diplomasi" ve iyi örülmüş bir strateji olduğunu düşünüyorum. MHP siyaset yapıyor. Temel istikamet olarak "yapıcı muhalefet" stratejisi izliyor. Böylece hem CHP'yi yalnızlaştırıyor hem de AK Parti seçmenini mesaj menzili içine almış oluyor. "Yapıcı muhalefet"in sihirli formülü ise, Devlet Bahçeli'nin açıkladığı "yol haritası"nın tamamına sinmiş olan "istikrarı sürdürme" çabası. AK Parti bir kitle partisi ve rakiplerinin onun siyasî yelpazede işgal ettiği alana göz dikmesi doğal. Bu alana giriş kapısının adı ise "siyasî istikrar".

(...) Türkiye süreklilik kazanan bir anayasal krizin içinde yaşıyor. Bu kriz ancak ve ancak anayasa değiştirilerek çözülebilir. AK Parti'nin, MHP'nin önerilerini, "diplomasi"yi seferber ederek ve derin bir stratejiyi devreye sokarak kapsamlı bir anayasa reformuna konu etmesi şart. Anayasa Mahkemesi'ni altında ezildiği yükten kurtarmak bile Türkiye'nin önünü açacak, siyasî istikrarı kalıcı hale getirecek bir çözüm olarak kabul görebilir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ