25 Mart 2019 Pazartesi

Savaş Ünlü / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MEVLÜT KAPLAN ÖDÜLLERİ

12 Mart 2018 Pazartesi 14:57

Mevlüt Kaplan, yıllarını Türk Milli Eğitimine adamış büyük eğitimci. Günümüzde sayıları giderek azalan, ülkemize aydınlık taşıyan Köy Enstitülü bir eğitimci ve yazar.

Sevgili Mevlüt Kaplan, eğitimde yaptıklarıyla binlerce öğrencinin, öğretmenin yüreğinde abideleşti. Adı, mesleğe başladığı ilk yıllarda ölümsüzleşti. Mevlüt Kaplan baktı ki sınıf dar geliyor.Tüm ülkeyi, yurdu sınıf belledi. Bu kez daha büyük işe soyundu. Yazarlığa başladı. İşte o günden günümüze dek üç yüzü aşkın kitap yazdı. Emekli oldu çok sevdiği mesleğinden. Bu kez de yazarlık yanı ağır basmaya başladı. Yazdı, yazdı, ürettikçe üretti. Ülkemizin bir ucundan öte ucuna dek kitaplarıyla çocuklara aydınlık meşalesini sundu. O çocukların ışığı bulmalarını sağladı.

Bir şeyler yapmalıyım, diyordu. Yeni yazmaya başlayan yazarlarından da elinden tutmalıyım,dedi. Tuttu da, gelenekselleşen Mevlüt Kaplan Ödüllerini yaşama geçirdi. Bu yarışmalarda bugün üne kavuşmuş pek çok yazar ehliyet aldı. Yazarlık ehliyetini aldılarbu yarışmalardan. Ben de o yarışmalardan ödül alanlardan biriyim.

Bu yıl on birincisi gerçekleşen Mevlüt Kaplan Ödülleri töreni 31 Mart 2007 günü Konak Belediyesi Kültür Merkezinde gerçekleşti. Sunumunu Şair Atilla Er’in gerçekleştirdiği tören anılarımızda güzel, unutulmaz izler bıraktı. Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim görevlisi Feyyaz Sağlam’ın yönetimindeki panele Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yardımcı ”Çocuk Edebiyatında Şiir”, Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Tuncer “Çocuk Edebiyatında İzmirli Yazarlar”, Dr. Seçkin Aydın “Çocuk Edebiyatında Mizah”, Araştırma Görevlisi Hatice Arslan “1980-2000 Arası Çocuk Romanına Eğitsel Öğeler” konularını konuşup söyleştiler.

Atilla Er, törene katılamayıp telgraf yollayanların mesajlarını okudu. Cumhurbaşkanı danışmanı Kemal Nerhozoğlu’ndan, Bartın Belediye Başkanı Rıza Yalçınkaya’ya dek onlarca mesajı okudu. Rıza Yalçınkaya’nın telgrafını okuyan Atilla Er, bunu ben de alkışlarım, deyince salon alkışa kesildi. Rıza Yalçıkaya’nın sanata, sanatçıya verdiği değeri salondakilerin çoğu biliyordu. Mevlüt Kaplan da biliyordu bu güzel kişiyi.

Sıra ödüllerin dağıtımına geldi. Özendirme ödülünü Hatice Oya Kuzgun, Seçici kurulu ödülünü Ethem Oruç, mansiyon ödülünü Cebrail Sürücü, üçüncülük ödülünü Sezer Odabaşıoğlu, ikincilik ödülünü Ali Kaya kazanmıştı. Birinciliğe değer eser bulunamamıştı. Ödül alanların yüzü gülüyordu, ödül sahiplerinin bir ortak yönü de hepsinin eğitimci olmasıydı. Ülkemizde yazarların çoğu eğitimci değil mi? Bu yarışma da bunun kanıtı gibiydi. Ödül alanlar günün anısına fotoğraflar çektirdiler. Tüm yazarlar, usta yazar, büyük eğitimci Mevlüt Kaplan’la fotoğraf çektirmek için uzun süre sahneden inmediler. Gözüm Sevgili Kaplan’da, yüzündeki mutluluk ifadesi anlatılır gibi değildi.

Ödül töreni bitmişti. Bir alt kata inildi. Ödül töreni anısına bir kokteyl vardı. Orada dostluklar daha bir sıcaklaştı. Herkes birbiriyle kaynaştı. Adresler alınıp verildi. Ben daha önce Eskişehir Öykü Günlerinde tanıştığım Hatice Oya Kuzgun ile söyleşiyordum. Yanımızda Cebrail Sürücü, Sezer Odabaşıoğlu vardı. Konumuz kuşkusuz öykü, öykücülük ve yazarlık üzerineydi. Ali Kaya geliyor, o da söyleşimize ortak oluyordu. Mevlüt Kaplan masaları geziyordu. Mevlüt abi, son zamanlarda yaşadığı acı olayın etkisindeydi. Bir hüzün bulutunun gölgesinde olsa bile mutluydu. Oğlu Özgür Kaplan da konuklarla ilgileniyordu. Özgür Yayınlarının değişmez çalışanı sevgili Arzu, mutluydu, konuklarla ilgileniyordu. Ben o gün soğuk algınlığı geçirmeme karşın, ödül törenine gitmemezlik yapmadım. Salonda ter içindeydim. Erken ayrılmak zorundaydım. Sevgili Özgür Kaplan, bir incelik yaptı, beni eve dek götürdü.

Büyük eğitimci, usta yazar yine işlevini yerine getirmiş, insanları mutlu etmiş,onların kaynaşmasını sağlamıştı. İzmir’in iyi ki Mevlüt Kaplan’ı var. Birçok yazara yazarlık sertifikası verir gibi ödüller veren, onların gelişimine katkı sağlayan Mevlüt Kaplan’la ne denli övünsek azdır. Nice nice ödül törenlerine…

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Kim Olsun?
RÖPORTAJ