20 Temmuz 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
METİN FEYZİOĞLU: TEK TİP KIYAFET UYGULAMASI İÇİN YENİ BİR DÜZENLEMEYE GEREK YOK
08 Ağustos 2017 Salı 12:26

METİN FEYZİOĞLU: TEK TİP KIYAFET UYGULAMASI İÇİN YENİ BİR DÜZENLEMEYE GEREK YOK

FETÖ sanıklarına tek tip kıyafet uygulaması getirilmesi için yürütülen çalışmaları değerlendiren Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu, "Mahkeme salonuna uygunsuz bir kıyafetle gelinmesi durumunda, mahkeme başkanı verir talimatı, çıkarttırır

FETÖ sanıklarına tek tip kıyafet uygulaması getirilmesi için yürütülen çalışmaları değerlendiren Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu, "Mahkeme salonuna uygunsuz bir kıyafetle gelinmesi durumunda, mahkeme başkanı verir talimatı, çıkarttırır o kıyafeti.Yeni bir düzenleme yapılmasını gerektiren bir durum yok ortada." dedi. 

Bir FETÖ sanığının üzerinde "Hero (Kahraman)" yazılı tişörtle duruşma salonuna gelmesi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FETÖ sanıklarının mahkemeye çıkarken tek tip elbise giymelerini gündeme getirmişti. Bunun üzerine Adalet Bakanlığı tarafından bir süredir yürütülen çalışmaları eleştiren Feyzioğlu, "Haddini bilmezin biri, duruşmaya üzerinde "Hero" yani "kahraman" yazan bir t-shirt ile gelmiş. Bu densizliğin bir yaptırımı var zaten mevcut kanunda. Mahkeme başkanı verir talimatı, çıkarttırır o kıyafeti. Yenisini giydirtir, giyinmezse de salondan atar. Yeni bir kanun yapılmasını gerektiren, daha önce hiç görülmemiş bir durum yok ortada" dedi. 

PEŞİNEN SUÇLU MUAMELESİ YAPILIYOR GÖRÜNTÜSÜ VERİR

Uygulamayı, sanıklara peşinen suçlu muamelesi yapılıyor görüntüsü vermesi nedeniyle de eleştiren Feyzioğlu şöyle devam etti: 

"Sorun, suçlu olup olmadıkları ortaya çıkarılsın diye yargılanan kişilere, yani sanıklara peşinen suçlu muamelesi yapılıyor görüntüsü verecek tek tip elbise ya da tulum giydirilme uygulamasına geçiliyor olmasından bile daha vahim. Sorunun büyüğü, devletin en üst makamının bu kararı "müjdelerken", yargılanan kişilerin peşinen suçlu olarak görüldüğü anlamına gelecek cümleler kurması."

İT İZİ AT İZİNE KARIŞIR

Söz konusu uygulamanın FETÖ'ye uluslararası alanda destek kazandıracağını da ileri süren Feyzioğlu şunları söyledi: 

"Gerçek suçluları da toplumun gözünde zaman içinde mağdur sınıfına sokar. Tabiri mazur görün, at izi it izine karışır. Sap ile saman birbirinden ayrılamaz. Yargı elinden gelenin en iyisini yapsa bile, kimseyi doğru yaptığına inandıramaz. Türk Milleti hak etmiyor bu yanlışlıkları."

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
CHP Muğla'da kimi vekil olarak görmek istiyorsunuz?
RÖPORTAJ