12 Temmuz 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Marmaristeki Maden Arama Çalışmaları
16 Ekim 2008 Perşembe 16:44

Marmaris'teki Maden Arama Çalışmaları

Muğla'nın Marmaris ilçesinin Turunç beldesine bağlı Osmaniye köyünde özel bir şirket tarafından yapılan manganez madeni rezerv arama çalışmaları, mahkeme kararıyla durduruldu.

Marmaris Kent Konseyi Başkanı Hakkı Şevket Bayındır, Aydın Bölge İdare Mahkemesinin verdiği yürütmeyi durdurma kararının kendilerine ulaştığını, maden arama ruhsatının iptali için açtıkları dava sonuçlanana kadar Osmaniye'de maden arama çalışması yapılamayacağını söyledi.

Durdurma kararının gelmesi geciktiği için maden şirketinin çalışmalarına yeniden başladığını ifade eden Bayındır, şöyle dedi:

''Muğla İdare Mahkemesinin verdiği yürütmeyi durdurma kararının ardından maden arama çalışmaları durmuştu. Ancak mahkeme kararı bozunca yeniden maden arama çalışmaları başladı. Bunun üzerine bir üst mahkeme olan Aydın Bölge İdare Mahkemesine başvurduk. Bölge mahkemesi, ruhsat iptali için açtığımız dava sonuçlana kadar yürütmeyi durdurdu. Kararın elimize ulaşması uzun sürdüğü için iki gün önce Osmaniye'de madencilerin iş makineleri yeniden çalışmaya başladı. Mahkeme kararını jandarmaya verdik ve çalışmalar yeniden durduruldu.''

Maden arama çalışmaları kapsamında yürütülen yol açma çalışmalarıyla ilgili olarak ise Turunç Belediyesi ile görüştüklerini bildiren Bayındır, inşaat sezonu başlamadığı için yol açma çalışmalarının belediye tarafından durdurulacağını ve para cezası uygulanacağını kaydetti.

İlçenin yüz ölçümünün yarısından fazlası ile 41 ayrı maden arama ruhsatı verildiğini belirten Kent Konseyi Başkanı Bayındır, diğer ruhsatların iptali için de dava açacaklarını açıkladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ