25 Mayıs 2020 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Marmariste Maden Arama Çalışmaları -Osmaniye Köyünde, Maden Ocağı Açmak İsteyen Bir Şirketin Manganez Rezervi Araştırma Çalışmalarına Yeniden Başlaması Çevrecilerin Tepkisini Çekti
13 Eylül 2008 Cumartesi 20:04

Marmaris'te Maden Arama Çalışmaları -Osmaniye Köyünde, Maden Ocağı Açmak İsteyen Bir Şirketin Manganez Rezervi Araştırma Çalışmalarına Yeniden Başlaması Çevrecilerin Tepkisini Çekti

Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı Osmaniye köyünde, maden ocağı açmak isteyen şirketin, manganez rezerv araştırma çalışmalarına yeniden başlaması çevrecilerin tepkisini çekti.

Çevreciler ve Osmaniye köyü sakinleri, muhtarlık binası önünde basın açıklaması yaparak maden rezervi arama çalışmalarını protesto etti. CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz da Osmaniye köyüne gelerek, gruptakilere destek verdi.
Gruptakiler adına konuşan avukat Necmettin Yankol, hukuk süreciyle ilgili gazetecilere bilgi verdi.
Şirketin ilgili bakanlıklardan gerekli izinleri alarak Osmaniye köyünün Türkmentepe mevkisinde maden aramaya başladıktan sonra Marmaris Sulh Hukuk Mahkemesine başvurduklarını belirten Yanyol, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini kaydetti.
Davaya bakan Marmaris Sulh Hukuk Mahkemesi hakiminin, daha sonra, davanın kendi mahkemesinin yetkisine girmediğini belirterek görevsizlik kararı verdiğini ve yürütmeyi durdurma tedbirini kaldırdığını bildiren Yankol, bunun üzerine arama ve işletme ruhsatlarının iptali için Muğla 1. İdare Mahkemesine dava açtıklarını söyledi.
Yankol, şunları kaydetti:
''Bilimsel raporlar hazırlatarak mahkemeye sunduk. Mahkeme telafisi güç zararlar oluşacağından yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu kararın hemen uygulanabilmesi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına gönderdik. Bakanlık arama ruhsatının tamamını iptal etti. Bu iş tamamen bitti diye düşünürken, idare mahkemesi, davalı bakanlığın savunmasını istedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 12 sayfalık bir savunma göndermiş. Bu savunmayı yeterli gören idare mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı.
Dava bitene kadar maden arama faaliyetinin telafi zor sonuçlar ortaya çıkaracağını belirterek Aydın İdare Mahkemesi'ne yeniden yürütmenin durdurulması talebinde bulunduk. Hukukçu olarak umutluyum, bir hafta içerisinde mutlaka lehimize bir karar çıkacağını tahmin ediyorum.''
CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz ise köylülerin mücadelesine soru önergeleri vererek destek olacağını açıkladı.
Osmaniye köyü muhtarı Türköz Deveci ise Muğla 1. İdare Mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararı üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının maden şirketinin arama ruhsatını iptal ettiğini, ancak şirketin yeni ruhsat aldığını ifade etti.
Deveci, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararını iptal etmesinin ardından maden şirketinin iki dozer göndererek orman içinde kazı çalışmalarına yeniden başladığını kaydetti.
Türkiye'de üretilen çam balının önemli bir kısmının köylerinden elde edildiğini anlatan Deveci, maden ocaklarının orman yangınları açısından riskli olduğuna dikkati çekti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ