12 Temmuz 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Marmaris’te Kenan Evren’e ‘darbe’ hazırlığı
01 Mayıs 2009 Cuma 11:33

Marmaris’te Kenan Evren’e ‘darbe’ hazırlığı

SON zamanlarnda isminin okul, cadde ve sokaklardan kaldırılması gündeme gelen 7'nci Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e, bir darbe de 18 yıl yaşadığı Marmaris'ten geldi. 41 sivil toplum kuruluşunun katılımı ile oluşan Marmaris Demokrasi Platformu (MDP) üyeleri, K

Marmaris Şoförler Odası Eğitim Merkezi Toplantı Salonu'nda Avukat Mehmet Hasbioğlu başkanlığında gerçekleşen toplantıya Hasan Sağlam (Pir Sultan Abdal Derneği), Mukbil Gülkokan (Atatürkçü Düşünce Derneği), İmdat Özgündüz (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği), Ayhan Dursun (Marmaris Özürlüler Derneği), Kaya Güvenç (Marmaris Gazeteciler Derneği), Ahmet Nişancı, Cahide Çiçek (Cumhuriyet Okurları Derneği), Hasan Bektaş (Biz kaç kişiyiz), Eda Ülken (MAHAYKO), Hakkı Çopuroğlu (Doğa ile Barış Derneği) katıldı. Üç gündemli toplantıda, 1989- 2007 yılları arasında Marmaris'te yaşayıp, ilçenin adının duyulmasına katkıda bulunan 7'inci Cumhurbaşkanı Evren'in adının okul, sokak ve caddelerden kaldırılması girişimi oylandı. Toplantıya katılan 9 dernek temsilcisi de kabul oyu kullandı. Kararın platform üyesi 41 kuruluş adına alındığı belirtildi.


MDP Sözcüsü Avukat Mehmet Hasbioğlu, Marmaris'te Kenan Evren İlköğretim Okulu, Evrenpaşa İlköğretim Okulu ve Kenan Evren Bulvarı'nın bulunduğunu belirterek şöyle dedi:
“Yapmış olduğumuz olağan toplantılarımızda sivil toplum kuruluşlarından temsilci arkadaşlarımız Marmaris ve Armutalan Beldesi'nde Kenan Evren isminin okul, sokak ve caddelerin kaldırılması için görüş belirtti ve oybirliği ile kabul edildi. Şimdi yasal sürecin ne olduğunu tespit ettikten sonra Marmaris ve Armutalan Belde Belediyesi'ne mecliste görüşülmesi için başvuru yapacağız.”

İZMİR'DE DAVA AÇILMIŞTI
Geçen yıl, 12 Eylül askeri darbenin 28'inci yıldönümünde Ege 78'liler Dayanışma ve Demokrasi Derneği, 7'inci Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in isminin İzmir'deki dört okuldan silinmesi için dava açmıştı. Ege 78'liler Derneği, başlattığı kampanyayla Kenan Evren'in ve diğer darbe generallerinin isimlerinin okullardan kaldırılması istemiyle İzmir İdare Mahkemesi'ne başvuruda bulunmuş, toplanan imzalar İzmir İl Genel Meclisi'ne de sunulmuştu. İzmir İl Genel Meclisi, talebi görüşüp, oy birliğiyle Evren'in ve diğer darbeci generallerin isminin okullardan kaldırılması yolunda tavsiye kararı almıştı.

YORUMLAR
ki ne yazık
yazıkkkkk
ülkeyi satanların tek korkuları olan orduya engel olmak adına darbeye yapılan haddini aşmış yorumlara alet olunmasın. Yapılan darbe birbirini yiyen sözüm ona demokrasinin huzuru içindi. Asker siyasi parti rakibi değildir. ordu partiler üstüdür. Ouyna gelenlere yazklar olsun...
01 Mayıs 2009 Cuma 12:10
88.235.69.135
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ