13 Ağustos 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Marmaris maden kenti değil”
19 Eylül 2008 Cuma 13:02

“Marmaris maden kenti değil”

Ak Parti Hükümetinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın Marmaris'in yüzde 52'sine maden arama izini vermesine tepkiler büyüyor. CHP Muğla Milletvekili Ali Arslan basın açıklaması yaparak verilen ruhsatlara tepkisizi kalmayacaklarını belirtti.

Kent Konseyi basın açıklaması yaparak Ak Parti hükümetinin Marmaris'in yüzde elli ikisine maden arama ruhsatını verdiği açıklamıştı. Daha sonra CHP Muğla Milletvekili Ali Arslan teşkilat binasında basın açıklaması düzenledi. Arslan, üç bakanlığa madenle ilgili soru önergesi verdiğini söyleyerek “Kent Konseyi ileri zamanlarda Marmaris'in maden kenti olacağını ortaya çıkardı. Türkiye'nin sorunları yetmiyor gibi birde bonus olarak Marmaris'te maden sorunu çıktı. Osmaniye Köyü'ndeki maden çıkartma olayına net tavrımızı koymuştuk. Çevreci görünen Sayın Başbakanın Marmaris'teki maden çıkartılıp turizmin katledilmesine nasıl müsaade ediyor akıl almıyor. Bu konuda üzerimize düşen görevi yapacağız. Kanun düzenlemesiyle 25 hektarın altındaki yerlerde ÇET raporu istenmemesi sorunların başlangıcıdır. Bunun acil olarak düzeltilmesi gerekiyor. Burada en önemli gelir kaynağı turizmdir. Turizme zarar verecek her türlü çalışmadan uzak durulmalı ve izin verilmemelidir. 1 Ekimde Meclis açılıyor. Madenlerle ilgili çalışmalarım devam edeceğiz. Gerekeni hep birlikte yapmalıyız. Bu sorunu maden yasasında değişiklik yaparak olması diğer yasal yollara başvurarak çözmeliyiz. Enerji ve Tabii Kaynaklar, Turizm Bakanlığı ve Çevre ve Orman Bakanlıklarına soru önergesi verdim. Bu ruhsatlar hala veriliyorsa bunda bir kast vardır. Marmaris'te bu tür faaliyetlere izin vermeyeceğiz” dedi.
İlçe Teşkilatı Başkanı Halil Gökovalı “Marmaris Turizm kentidir. Öyle de kalmalıdır. Turizmi sendeleyecek faaliyetlere izin verilmemesi gerekmektedir. ÇET raporu büyükle ilgili olmamalıdır. Bizde Cumhuriyet Halk Partisi olarak elimizden geleni yapacağız. Marmaris'in Maden kenti olmasına izin vermeyeceğiz” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi Marmaris İlçe binası'nda gerçekleşen toplantıya CHP Muğla Milletvekili Ali Arslan, CHP İlçe Başkanı Halil Gökovalı, Suat Esin ve Dursun Kaplan katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ