15 Ağustos 2020 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Marmaris eğitim tarihine ışık tutuyor
16 Haziran 2009 Salı 14:40

Marmaris eğitim tarihine ışık tutuyor

Güzin Görgülü Şahin ve Günür Karaağaç tarafından uzun bir araştırma sonrası hazırlanan “MARMARİS EĞİTİM TARİHİ” adlı kitabın tanıtımı, Pineta Deluxe Hotel'de yapıldı.

Güzin Görgülü Şahin ve Günür Karaağaç tarafından uzun bir araştırma sonrası hazırlanan “MARMARİS EĞİTİM TARİHİ” adlı kitabın tanıtımı, Pineta Deluxe Hotel'de yapıldı.

Tanıtım toplantısına, köy enstitüleri, Milli Eğitim'e bağlı okullarda muhtelif kademelerde vazife almış öğretmenler, Türkiye'nin değişik yerlerinde yaşayan ve ellerindeki fotoğraf, yazı gibi materyalleri, kitaba katkı koyması içim Şahin ve Karaağaç'a verenler katıldı.
Açılış konuşmasını yapan Güzin Görgülü Şahin, şunları söyledi:

“Bu kitabı yazmak istememim sebebi Söğüt Köyünün ilk öğretmeni olan rahmetli dedem Hasan İnal (1875-1973) dır. Hayatı ve yaptıkları bana çıkış sssssssssnoktası oldu. Marmaris'in Eğitim Tarihi 1892 yılına uzanıyor. O yıllarda ilkokullar, Mektebi İptidailer adıyla açılıyordu. 1892 yılında Marmaris Merkezde iki okulun olduğunu öğrendik. Ortaokul (Rüştüye) eğitimi yapmaya Rodos'a gidiyorlardı. Ne yazıkkı 1920'lerden geriye gidemedik. Prof.Mustafa Ayyıldız, Marmaris'in eğitimiyle ilgili bize bir rapor sundu ve çok faydalandık. 1941 yılında bugünkü Atatürk İlköğretim Okulu ilk öğrencilerini naklen kabul etmeye başlıyor. Büyük eğitimci Hasan İnal adeta bir eğitim seferberliği başlatarak: Aksu, Kızılçullu, Ortaklar'a köy çocuklarını göndermede başrolü oynar. Onun öğrencileriyle bu kitapta buluşmak, bizim için büyük bir şans oldu.”

HASAN İNAL KİMDİR?
1895 yılında Söğüt köyünde doğmuş, Kurtuluş Savaşı başlayınca askere gidip, Balıkesir ve Manisa dolaylarında bizzat Yunanlılarla çarpışmaya girmiş, Anadoluya cephane kaçırmış, İstiklal Madalyasına layık görülmüş bir insan. Köyüne dönerek üç sınıflı İlkokulda öğretmenlik yapmış. İmtihanlara girerek öğretmenlik diploması almış. Milletini, bayrağını, yurdunu seven, Atatürk'e layık ideal bir Cumhurişyet Öğretmeni olarak devam etmiştir. Köyü ve köylüyü eğitmek, kalkındırmak için ömrünü adamış, ileri görüşlü, zeki, okuyan, zamanının çok ilerisinde aydın bir insandı. 1955 yılında emekli olmuş ve 1973 yılında İstanbul'da vefat etmiştir.

YORUMLAR
Bize ne
Ali GÜNDOĞAN
muhabir kendine pay çıkarmış.Bize ne eğitim tarihinden bilmem neyinden .Marmaris'in tarihi mi var ki eğitimi olsun.
18 Haziran 2009 Perşembe 02:25
88.246.65.226
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ