22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Manisa'daki suç örgütü davası
04 Eylül 2013 Çarşamba 18:13

Manisa'daki "suç örgütü" davası

Suç örgütü kurup ekmek satışında tekelleşmeye giderek ticaret özgürlüğüne engel oldukları, fırınlardan haraç topladıkları iddiasıyla aralarında Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ün de bulunduğu 47 sanığın yargılanmasına devam edildi

Manisa'da suç örgütü kurup ekmek satışında tekelleşmeye giderek ticaret özgürlüğüne engel oldukları, fırınlardan haraç topladıkları iddiasıyla aralarında Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ün de bulunduğu 47 sanığın yargılanmasına devam edildi.

İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, hakkında "İş ve çalışma hürriyetinin ihlali" ve "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma" iddialarıyla 55 yıla kadar hapis cezası istenen Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve "Suç örgütü kurma, yağma, tehdit, rüşvet, hürriyeti ihlal, tüzel kişileri araç olarak kullanmak suretiyle dolandırıcılık, var olan suç örgütleri ile korkutucu güçten yararlanarak yağma" suçlarından 1 ile 55 yıl arasında hapis cezası istemiyle yargılanan 3'ü tutuklu bazı sanıklar ve avukatları hazır bulundu.

Belediye Başkanı Cengiz Ergün, savunmasında, ilk kez mahkeme huzurunda sanık olarak ifade verdiğini, üzerine atılı suçlamaları hiçbir şekilde kabul etmediğini söyledi.

Şehirlere ekmek girişi ve satışına dair çok net kuralların bulunduğunu belirten Ergün, belediye, valilik ve Manisa Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi olarak bu kurallara uyulmasını sağlamakla yükümlü olduklarını ifade etti.

Ekmek üretimi, dağıtımı ve satışı konusunda Türk Gıda Kodeksi, TSE ile Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenen kurallara uymayan fırınlara diğer tüm belediyeler gibi denetimlerde bulunduklarını, yürüttükleri bu çalışmaların tamamiyle kanunda tanımlanmış şekilde yapıldığını dile getiren Ergün, sanıklar arasında bulunan bazı fırıncılara çok kez ceza kestiklerini, dolayısıyla aynı suç örgütünde faaliyet bulunmalarının mümkün olamayacağını söyledi.

Diğer sanıklar da üzerlerine atılı suçlamaları redderken, tutuklu sanıklar Aykut Kansız, Arif Erbaşlar ve Yücel Yalçın da tahliye talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verip duruşmayı erteledi.

Muhabir: Gülcan Kaplan
Yayınlayan: Serdar Yılmaz

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkan Adayı Kim Olsun.
RÖPORTAJ