18 Kasım 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Manisa'da Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM) kurulacak
05 Eylül 2013 Perşembe 13:13

Manisa'da Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM) kurulacak

(Fotoğraflı)

Manisa Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Ziya Tay, cinsel istismara maruz kalmış çocukların yüksek yararı gözeterek adli ve psikolojik desek sağlayacak Çocuk İzlem Merkezi'nin (ÇİM), Manisa'da kurulacağını söyledi.

Dr. Tay, Türkiye'de ilk etapta 11 ilde kurulan Çocuk İzlem Merkezi'nin 17'de daha faaliyete geçirilmesinin planlandığını, Manisa'nın da bu iller arasında yer aldığını kaydetti.

Merkez hakkında bilgi veren Tay, cinsel istismar şüphesi olan çocuklara yönelik adli ve psikiyatrik muayenelerin yapılacağı, ailelerle görüşmelerin sürdüreleceği, çocuğun yüksek yararı gözetilerek işlemlerin yürütüleceği merkezde, uzman personel ve gerekli ekipman donanımının bulunacağını bildirdi.

Tay, şöyle konuştu:

"Merkez koordinasyonunda, çocuğa inceleme ve tedavi aşamasında iş birliği yapılması gereken sağlık, eğitim, kolluk kuvveti, adliye gibi kamu kuruluşlarıyla eşgüdüm içinde hizmet sağlanması amaçlanıyor. Merkez, korunma altına alınması gereken vakalarda, çocuğun kalabileceği uygun ortam oluşturuluncaya kadar geçici süreyla barınma, beslenme, giyim, sağlık ve güvenlik gereksinimlerini karşılayacak. Burada, çocuğa hukuki yardım sağlanarak hakları savunulurken ikincil bir travmanın önlenmesi gözetilecek, ilk travmanın etkilerinin de azaltılması yönünde çalışılacak. Ayrıca ailenin yaşadığı travmanın giderilmesi ve yaşanan olayın sağlıklı değerlendirilmesi amacıyla aile ile yakın diyalog kurulacak."

ÇİM'in Merkez Efendi Devlet Hastanesi bünyesindeki Moris Şinasi Çocuk Hastalıkları Kliniği'nde hizmet vereceğini anlatan Dr. Tay, tadilat ve onarım işlerine başlandığını, 2013 yıl sonuna kadar merkezin hizmete açılmasının planlandığını açıkladı.

Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Sakıp Eskicioğlu ise, ÇİM bünyesinde savcı, uzman doktor, çocuk psikololoğu, sosyal hizmet uzmanlarının ve özel eğitimden geçirilmiş personelin bulunacağını bildirdi.

Muhabir: Turgay Duyar
Yayınlayan: Serdar Yılmaz

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Marmaris Belediye Başkan Adayı Kim Olsun?
RÖPORTAJ