11 Ağustos 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Maden çalışmaları yeniden kızıştı
17 Eylül 2008 Çarşamba 13:00

Maden çalışmaları yeniden kızıştı

Marmaris Kent Konseyi Başkanı Hakkı Şevket Bayındır, ilçede 17 firmaya toplam 42 maden arama ruhsatı verildiğini öne sürerek, ''Buna göre Marmaris'in yüz ölçümünün yaklaşık yüzde 84'ünde maden aranabilecek'' dedi.

Marmaris Kent Konseyi üyeleri, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çevreciler, Yüzme Eğitim Merkezinde düzenledikleri basın toplantısında, ilçede maden arama çalışmalarına tepki gösterdi.
Kent Konseyi Başkanı Hakkı Şevket Bayındır, konuşmasında, Marmaris'in doğal güzellikleriyle ünlü turistik bir ilçe olduğunu, madenciliğin çevreye ve turizme zarar vereceğini söyledi.
Marmaris'te 17 firmaya toplam 42 maden arama ruhsatı verildiğini belirlediklerini anlatan Bayındır, ''Bakanlık, köyler de dahil olmak üzere Marmaris'in yüz ölçümünün yaklaşık yüzde 84'ü için maden arama ruhsatı vermiş. Sadece Aksaz Deniz Üs Komutanlığının sorumluluk sahasındaki yerler, askeri alan olduğu için ruhsat verilen alanların dışında tutulmuş'' dedi.
Maden ile turizmin bir arada olamayacağını ifade eden Bayındır, arama ruhsatı verilen yerlerin büyük bir kısmının milli park ve özel koruma alanı olduğunu öne sürerek, buralarda kesinlikle maden çıkarmak için kazı yapılamayacağını belirtti.
Marmaris'in Osmaniye köyündeki maden arama çalışmaları ve yaşanan hukuki süreç hakkında da bilgi veren Hakkı Şevket Bayındır, şunları söyledi:
''Söz konusu şirket maden maden arama çalışmalarına başladığında konuyu konsey genel kurulumuzda değerlendirerek, maden ocaklarına engel olmak için mücadele etme kararı aldık. Konseyimizin alt kollarından birisi olan Çevre Çalışma Grubumuz ilk günden bu yana maden konusunu takip etti. Köylüler ve çevrecilere destek vererek büyük bir eylem yaptık. Ayrıca Muğla İdare Mahkemesine başvurarak yürütmeyi durdurma kararı aldık. Ancak daha sonra mahkeme yürütmeyi durdurmayı iptal etti ve madenciler yeniden çalışmalara başladı. Biz de bir üst mahkeme olan Aydın İdare Mahkemesi'ne başvurduk. Yürütmeyi durdurma kararı çıkmasını bekliyoruz.''
Maden ocaklarının ekolojik dengeyi etkileyeceğini ve erozyonlara neden olacağını ifade eden çevreciler ise geçimini bal üreterek sağlayan Osmaniye köylülerinin çok huzursuz olduğunu belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ