28 Mayıs 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Maden arama izni Mecliste
24 Eylül 2008 Çarşamba 20:36

Maden arama izni Meclis'te

Marmaris İlçesi'nin yüzölçümünün yüzde 52'ini kapsayan bölümünde verilen 41 maden arama izni ve ruhsatının iptali için TBMM'ye 3 ayrı soru önergesi veren CHP Muğla Milletvekili Ali Arslan, CHP İlçe Başkanı Halil Gökovalı'yla birlikte dava açmaya da hazırl

Olayı ortaya çıkaran Marmaris Kent Konseyi'nin üyesi ve çevreci Nurcan Dağ da, “Eğer elimizi çabuk tutmazsak iş makineleri çalışmaya başlayacak” dedi.

Marmaris Kent Konseyi'nin, ilçenin yüzde 52'sine maden arama izni ve ruhsatının verildiğini ortaya çıkarması üzerine, CHP Muğla Milletvekili Ali Arslan harekete geçti. Ali Arslan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın yazılı yanıtlaması istemiyle, TBMM Başkanlığı'na 3 ayrı soru önergesi verdi. Daha sonra da Marmaris'e gelen Ali Arslan, CHP Marmaris İlçe Başkanı Halil Gökovalı, CHP İl Genel Meclis Üyesi Dursun Kaplan ve Marmaris Kent Konseyi üyesi, çevreci Nurcan Dağ'la birlikte, ilçede incelemelerde bulundu.

Ekip önce, Yalancı Boğaz yolu üzerindeki Adaağzı Mevkii'nde, İstanbul merkezli Siltaş A.Ş.'nin maden arayacağı, üzerinde turistik tesisler ve otellerin de bulunduğu 3 bin 850 hektarlık alanı gezdi. Marmaris'in yarısından fazlasını maden aramalarına uygun hale getiren düzenlemenin çevre faciası olduğunu belirten Ali Arslan, “Büyük bir olasılıkla bu ruhsatlar kağıt üzerinde verilmiş. Yeni turizm yatırımları yapmak yerine, turizm kenti, bir maden kenti haline getirilmek isteniyor. Verilen izin ve ruhsatların iptali için yasal haklarımızı kullanıp gerekirse dava açacağız” dedi.

'BÖLGEDE BARAJ DA VAR'

Sivil toplum örgütlerini, belediyeleri ve bölgede yaşayan herkesi birlikte hareket etmeye çağıran Kent Konseyi Üyesi Nurcan Dağ, “Eğer elimizi çabuk tutmazsak iş makineleri çalışmaya başlayacak” derken, CHP İlçe Başkanı Halil Gökovalı, yeraltındaki değerlerin çıkarılmasına karşı olmadıklarını belirterek şunları söyledi:

“Ama burası dünyanın sayılı turizm bölgelerinden. Adaağzı Mevkii'nde, Siltaş A.Ş.'nin maden arayacağı 3 bin 850 hektarlık alan içinde beş otel, beş restoran ve yüzlerce konut, bir de büyük beş yıldızlı otel bulunuyor. Yine aynı şirketin maden arayacağı başka bir alan içinde, ilçenin içme suyunu sağlayan Marmaris Barajı bile var. İçmeler mezarlığının bulunduğu alan, 100'e yakın otel, motel ve apartların yanı sıra konutların bulunduğu bölüm. Turunç yolu ile Asparan yolunun büyük bir bölümünü içine alanlar da maden aranacak yerler arasında.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ