12 Temmuz 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mabolla Kalesini Temizlediler
01 Haziran 2009 Pazartesi 20:52

Mabolla Kalesi'ni Temizlediler

Muğla Üniversitesi (mü) Arkeoloji ve Sosyoloji Bölümü Öğrencileri, Mabolla Antik Kenti ve Muğla Mentsel Siti Araştırma, Eğitim, Kültür ve Tanıtım Projesi Kapsamında, Mabolla Kalesi'nde Çevre Temizliği Yaptı.

Muğla Üniversitesi (MÜ) Arkeoloji ve Sosyoloji bölümü öğrencileri, Mabolla Antik Kenti ve Muğla Mentsel Siti Araştırma, Eğitim, Kültür ve Tanıtım Projesi kapsamında, Mabolla Kalesi'nde çevre temizliği yaptı.
MÜ Arkeoloji Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, Arkeoloji ve Sosyoloji Bölümü öğrencilerinin Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Fonu Gençlik Projesi'ne bir öneri proje sunduğunu belirterek, kabul edildiğini ve bunun bir etkinliği olarak çevre temizliği yaptıklarını söyledi.

Prof. Dr. Diler, projenin amacının Muğla'nın kültür değerlerini tanıtmak, iç göçle gelen gençlerle yerli halkın kaynaştırılmasını ve gençlerin topluma uyumunu sağlamak olduğunu belirterek, kültür değerlerinin en az kıyı turizmi kadar zengin olduğunu göstermeyi hedeflediklerini ifade etti.

Diler, Muğla kentsel sit alanının, Türkiye'nin iyi korunan yerlerinden olduğunu kaydederek, "Mabolla Kalesi ise ne yazık ki bugüne kadar araştırmaların eksikliği sebebiyle kentsel sitle hem projelendirme hem de iyi iyileşkilendirme ve tanıtım anlamında çok iyi değerlendirilemedi. 5 yıl önce arkeolojik yüzey araştırmaları başlattık. Bugüne kadar burada dokümantasyon ve envanter çalışması yaptık. Mabolla Kalesi'nin şu anda neyi var neyi yok iyi bir şekilde biliyoruz." dedi.

Bu projenin, özellikle kentsel sitin arkeolojik sitle birleşmesi açısından da çok önemli olduğuna dikkat çeken Diler, "Çalışmamın bir devamı olarak Mabolla Kalesi'ni ve kentsel sit alanını üniversite öğrencilerimizin tanıması açısından güzel bir projeydi. İlk etkinlikle 25 kadar öğrenci temizlik yapacak. Buradaki etkinlikler, 5 yıl kadar sürecek. Öncelikle ekip burayı araştıracak ve bir üst aşamaya götürecek." ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ