03 Ağustos 2020 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Liman tartışması yeniden başlıyor
15 Ekim 2008 Çarşamba 11:40

Liman tartışması yeniden başlıyor

Önümüzdeki ay toplanacak Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki bir komisyonun onay vermesi halinde denize doğru 300 metre büyütüleceği belirtilen Marmaris Limanı, tartışma yarattı.

. Çevreciler, limanın büyümesi halinde, deniz ve çevredeki ormanlık alanlarla buralarda yaşayan canlılar ve turizmin zarar göreceğini ileri sürdü. Marmaris Liman İşletmeler A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Tugay ise çevrecilerin endişesinin yersiz olduğunu, konunun, bu duruma gelinceye kadar çok sayıda uzman tarafından incelendiğini, limanın büyümesinin ileri sürülen zararlara yol açmayacağı gibi, ilçe ve bölge turizmine canlılık kazandıracağını söyledi.

Marmaris Limanı 2001 yılında özelleştirme kapsamında, Marmarisli iş adamları tarafından kurulan şirket tarafından 49 yıllığına kiralandı. Marmaris limanı geçen 7 yıl içerisinde Akdeniz çanağında yabancı gemilerce en çok rağbet gören limanlarından biri oldu. Artan gemi talebi karşısında liman işletmesi yetkilileri 2004 yılında mevcut limana 300 metrelik yeni bir iskele yaparak limanı büyütmeyi hedefledi. Limanın büyütülmesi için başvurular yapılırken çevreciler limanın büyütülmesinin, ekolojik dengeyi ve Marmaris'in görüntüsünü bozacağı iddiasıyla karşı çıktı. Yapılan tartışmalar sonrasında 2006 yılı Ocak ayında limanın genişlemesi ile ilgili talep Marmaris Belediye meclisinde görüşüldü. DP'li 4 üyenin kabul oyuna karşı, CHP'li 11 üyenin ret oyuyla teklif ret edildi.
Geçen iki yıllık süre içerisinde Marmaris Liman işletmesi tarafından gelen gemilerin boyutlarının büyümesi ve talebe cevap verilememesi nedeniyle Marmaris Liman İşletmesi Ulaştırma Bakanlığına başvurarak limanın genişletilmesi için izin istedi. Önümüzdeki ay toplanacak olan Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki bir komisyonun onay vermesi halinde denize doğru 300 metre büyütüleceği belirtilen Marmaris Limanı, yeniden tartışma yarattı.
Marmaris Kent Konseyi çevre komisyonu ve Marmaris Çevre gönüllüleri başkanı Filiz Ersan limanın büyütülmesine kesinlikle karşı olduklarını belirterek “Bu proje Marmaris'te görüntü ve çevre kirliliği yapacaktır. Marmaris Körfezi kapalı havzadır. Yabancı turistler çevremiz ve doğamız için geliyor. Limanın uzatılmasıyla doğanın ekolojik dengesi ve coğrafyası bozulacak. Marmaris' e bir anda gelen 4-5 devasa yolcu gemileri yat turizmini etkileyecek ve deniz trafiğini felç edecek. Bir kaç Holding kazanç sağlayacak diye Marmaris' in geleceğini asla tehlike altına atamayız. Bu limanın yapılması Marmaris'e ve burada yaşayan insanlara bir ihanet. Limanın yapılmaması için elimizden geleni yapacağız Liman yapılmak isteniyorsa yalancı boğaz tarafına bir proje ile gerçekleştirilebilir. Buraya yapılacak olan limana ilk taşı ben koyarım. Ama koy içine liman yapılmasına asla izin veremeyiz” dedi

- İZİN VERSELER DE YAPMAKTA KARARSIZIZ-
Marmaris Liman İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Tugay ise çevrecilerin endişesinin yersiz olduğunu, konunun detayları ile yetkili kurum ve kuruluşlarca incelendiğini belirterek “ Limanı genişletme talebimiz zaten yıllardır var. Özellikle son yıllarda cruise gemilerinin boyları büyüdü. Şu anda Marmaris limanına aynı anda iki büyük gemiyi demirleyemiyoruz. Buda gemi şirketlerinin taleplerine cevap veremediğimiz anlamına geliyor. Yapılacak olan 300 metrelik liman ile aynı anda 3 gemi demirleyebilecek. Ayrıca teknik olarak ta biz doğaya zarar vermeyecek desek bile kamu kurumları teknik bilirkişi raporlarına bakarak cevap verir. Şu anda tüm onaylar ve olumlu görüşler bakanlığa ulaşmış. Konuyu bizim adımıza danışman bir firma takip ediyor. Limanın büyümesinin ileri sürülen ''Akdeniz ve Ege'nin en büyüğü olan marinamızda şu anda denizde 800, karada ise bin 300 yata hizmet veriyoruz. Ülkemizde deniz turizmine gerekli önem verilmiyor ve bununla ilgili politikamız yok. Marmaris'teki otellere gelen turistlerin bir çoğu işsizlik sigortası parasıyla gelmiş insanlar. Her şey dahil sistemiyle geldikleri için otellerinden çıkmıyorlar. Esnafa hiçbir faydası yok. Ancak yatlarla gelen turistler zengin insanlar oldukları için ülkemize önemli oranda döviz bırakıyorlar. Yatçılık, 150'ye yakın sektörü ilgilendiriyor.''
zararlara yol açmayacağı gibi, ilçe ve bölge turizmine canlılık kazandıracak. Fakat yinede ekonomik olarak sıkıntılı günler yaşadığımız şu dönemde yaklaşık 10 milyon dolar gibi ciddi bir bütçe ile yapılacak olan ek limanı bizde ortaklarımız ile düşünmekteyiz. Bu kadar büyük bir yatırımı yapmak gerçekten zor” dedi.

-%100 DOLULUK ORANIYLA HİZMET VERDİK-
Deniz Turizm Birliği Başkanı ve Marmaris Martı Marina Genel Müdürü Ercan Güneştutar, yaptığı açıklamada, konaklama sektörü ve eşsiz kıyılarıyla yat turizminin de göz bebeği olan Güney Ege'deki marinalarda kapasitenin yeterli olmadığını, bu nedenle sezon boyunca yüzde 100 doluluk oranıyla hizmet verdiğini belirtti. Güneştutar, ''Doluluk nedeniyle ihtiyaca karşılık veremiyoruz. Bizim şikayetimiz, bürokratik engeller nedeniyle Türkiye'ye getirilemeyen 1 milyar dolarlık kayıp. Marinalarda şu anda yer yok, 1 milyar dolar dışarıda bekliyor'' dedi.
Güneştutar, Türkiye'nin Akdeniz'deki konumu nedeniyle yat turizmi açısından önemli bir potansiyele sahip olduğuna işaret ederek, ''Ülkemiz, bu potansiyelden yeterince yararlanamıyor. Türkiye, en fazla gelir getiren turizm çeşitlerinden biri olan yat turizminde, Akdeniz çanağındaki İspanya, Fransa, İtalya, Hırvatistan ve Yunanistan gibi ülkelerin gerisinde. Bu yüzden sektörle ilgili politikaların gözden geçirilmesi gerekiyor'' şeklinde konuştu.

-YATLAR SIRADA BEKLİYOR-
Güneştutar, yat turizminde yoğunluk yaşandığını ve bunun sevindirici bir olay olduğunu anlatarak, şunları söyledi:
''Fuarlara gidiyor marinaları tanıtıyoruz ama yer yok. Şu an acilen 5-6 bin bağlama yerine ihtiyaç var. Önümüzdeki 10 yıllık perspektifi de ele alırsak en az 20 bin bağlama yerine ihtiyacımız var ve bunların hepsinin müşterisi dışarıda hazır. Şu anda 75 tekne Martı Marina'ya girmek için sırada bekliyor.
Marina oldukça pahalı bir yatırım, yatırımcı cebindeki 25-30 milyon dolarla 5-6 yıl beklemeyecek. Marina bürokrasisi çok ağır. Marinalar için 3 ile 6 yıl arasında değişen bir izin süreci var. 25-30 milyon doları cebinize koyup 5-6 yıl bekler misiniz, gidip başka bir yere yatırım yaparsınız.''

-''MARİNA DENİZİ KİRLETMEZ''-
Yat turizminin sanıldığı gibi denizleri kirletmediğini, aksine denizlerin temiz tutulmasında büyük bir önem taşıdığını ifade eden Güneştutar, ''Biz bugün 20 bin tekne daha getirebilseydik, 1 milyar dolar daha gelir elde edecektik. Yani kaybımız 1 milyar dolar. Şu anda Türkiye'nin turizm gelirlerinin yüzde 25'ini deniz turizmi sağlıyor. Bunu sadece bağlama ücreti olarak düşünmeyin. Direkt ya da dolaylı beslediği iş kollarını da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Devletin acilen yat turizmine ağırlık vermesi gerekli'' dedi.

-''İHTİYACI KARŞILAYAMIYORUZ''-
Marmaris Netsel Marina Genel Müdürü Çağlar Altuntaş ise sezon başından beri yüzde 100 dolu olduklarını ve taleplere cevap veremediklerini anlatarak, ''Marinamız, 720'si denizde olmak üzere bine yakın tekneye hizmet veriyor. Marinayı büyütme şansımız olmadığı için küçük yatların yerine daha büyük yatları kabul ediyoruz'' şeklinde konuştu.
Marmaris Yat Marin Genel Müdürü Şener Erdem de turizme en verimli hizmeti marinaların yaptığını ifade ederek, marinaların büyütülmesi ve yeni marina yapımında bürokratik engellerin fazla olduğunu dile getirdi.
Tam kapasite ile çalıştıklarını ve yer sıkıntısı nedeniyle sırada bekleyen yatları kabul edemediklerini kaydeden Erdem, şunları söyledi:

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ