24 Nisan 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lahitler Ait Olduğu Yerde
29 Ağustos 2010 Pazar 14:08

Lahitler Ait Olduğu Yerde

Müze Yetkilileri Lahitlerin Ortaya Çıkarıldığı Yerde Sergileneceğini Söyledi.

Muğla'nın Milas İlçesi'nde, bir inşaatın temel kazısı sırasında ortaya çıkarılıp taşındığı yüksekokul bahçesinde 5 yıllık bekleyişinin ardından restore edilen 8 lahit mezar, sergilenmek için bulunduğu yere getirildi. Müze yetkilileri ilk kez bir tarihi eserin ortaya çıkarıldığı yerde sergileneceğini söyledi.

2004 yılında, İsmetpaşa Mahallesi, Tütüncüler Caddesi'ndeki bir inşaatın temel kazısı sırasında bulunan 8 lahit mezar, 5 yıl boyunca korumasız bir şekilde durduğu Milas Sıtkı Koçman Meslek Yüksekokulu bahçesinden geçen mart ayında alınarak Milas Müze Müdürlüğü'nde restore edildi. Lahit mezarlar bugün 6 yıl önce ortaya çıkarıldıkları yere taşınmaya başlandı. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren müze yetkilileri, ''M.Ö. 4. yüzyıla, yani Helenistik döneme ait olduğu sanılan lahitler Milas Müzesi'nde yer olmadığı için 5 yıl önce Meslek Yüksek Okulu'na götürülmüştü. Lahitler restorasyon çalışmaları yapılmak üzere geçen mart ayında müzeye taşındı. Milas Müzesi'ndeki kazı restoretörleri tarafından yapılan çalışmanın ardından lahitlerin çıkarıldıkları yere tekrar konulması için çalışma başlatıldı. Eserler bulundukları yerde sergilenecek. Bu çalışma ile ilk kez bir tarihi eser bulunduğu yerde sergilenmiş olacak' dedi.

Lahitlerin temel kazısı sırasında bulunduğu dersane binasının sorumlu mimarı Fatih Aban ise, ''Mezarlara rastlanılmasının ardından binanın inşaat çalışmasının sürmesi için yeni bir proje hazırladık. Lahitlerin yerinde korunması ve sergilenmesi için inşaat projesinde yeniden düzenlemeler yaptık. Yapmış olduğumuz projeyi Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na sunduk. Projemize onay aldıktan sonra inşaat çalışmalarımızı sürdürdük. Şimdi bu eserler özel bir bölümde sergilenecek' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Muğla Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz.
RÖPORTAJ