11 Temmuz 2020 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürtler ve siyahlar karşılaştırılamaz
09 Kasım 2008 Pazar 11:15

Kürtler ve siyahlar karşılaştırılamaz

Yedinci Cumhurbaşkanı Kenan Evren, dış güçlerin Türk- Kürt ayrımını ve terörü kışkırttığını söyledi.

Barack Obama'nın ABD başkanı seçilmesinin bütün dünyayı sevindirdiğini de belirten Evren, Türkiye'deki Kürtler'in, ABD'de yaşayan siyahlara yapılan ayrımcılıkla karşılaşmadığını savundu.

Kenan Evren, adını taşıyan Kültür ve Eğitim Vakfı'nın yönetim kurulu toplantısına katılmak için önceki akşam Marmaris'e geldi. Vakfın bünyesinde faaliyet gösteren Marmaris Koleji'nde incelemelerde de bulunan Evren, dün akşam Yat Limanı'ndaki bir restoranda yemek yedi, gazetecilerin ülke ve dünya gündemiyle ilgili sorularını yanıtladı.

Evren, ABD'deki seçim sonuçlarını değerlendirirken, insanları ten rengine göre ayırmanın yanlış olduğunu vurguladı. ABD'nin 44'üncü başkanı seçilen Barack Obama'nın siyahi olduğuna dikkat çeken Evren, “Allah öyle istemiş, öyle yaratmış. Kaç tane üniversite bitirmiş. Diğer beyaz insanlar gibi tahsilini görmüş. Spor sahalarında görüyoruz, siyahların önüne geçilemiyor. Allah onlara da o özellikleri vermiş. Ayrım yapmak doğru değildi ama bu dönemlere gelinceye kadar çok zaman geçti aradan. Devletler de milletler de yaptıklarının yanlış olduğunu anladılar” dedi.
Evren, Türkiye'de televizyon yayınlarının başladığı dönemlerde her gün siyahlara yönelik yapılan haksızlıkları dile getiren bir dizi yayınlandığını belirterek, şunları söyledi:

“Bu dizi, Amerika'da yaşayan siyahlara yapılan zulümleri anlatıyordu. O diziyi seyrettiğim zaman sinirlenmiştim. Beyazların gittiği okula siyahlar gidemezdi. Beyazların bindiği otobüse siyahlar binemezdi. Kedi köpek gibi muamele görürlerdi. Şimdi, o uygulamaların yanlış olduğu anlaşıldı. İnsan insandır. İnsanların rengine, boyuna değil yetişme şekline, ahlakına bakmak lazım. Obama da kendisini yetiştirip beğendirmiş. Siyahlardan daha çok beyazlar oy vermiş.”

'BAŞBAKAN, CUMHURBAŞKANI, GENERAL OLDULAR'

Bir soru üzerine ABD'de yaşayan siyahlarla, Türkiye'deki Kürtler'in durumunun aynı olmadığını kaydeden Evren, Türkiye'de yaşayan Kürt vatandaşların siyahlara yapılan hiçbir ayrımla karşılaşmadığını söyledi.

Evren, bugüne kadar Türklerle Kürtler arasında bir ayrılık gayrılık olmadığına dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Türkiye'de Amerika'daki beyazlarla siyahlar arasındaki gibi ayrımcılık yaşanmadı. 90 yaşını geçtim, bilirim hiçbir zaman Türk- Kürt ayrımı yoktur. Askeri okullarda okurken, Kürt arkadaşlarımız vardı, şakalaşırdık. Hiç kızmazlardı. Kürt arkadaşlarımız, bizim gibi general oldu, subay oldu. Başbakan, bakan ve cumhurbaşkanı olan var. Biz de o ayrım yoktu. Fakat, bize de o ayrımı soktular. Dış güçler, 'size kötü muamele yapılıyor, sizi ayrı olarak görüyorlar' diye diye onları kışkırttılar. Teröre bulaştırdılar. Ondan çekiyoruz biz. Yoksa o terör olmasaydı, oradaki Kürtler bizden ayrılmayı kesinlikle istemez. Amerika gibi değiliz. Biz onlara öyle bir muamele yapmadık, savaşlarda beraber savaştık, evlendik.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ