05 Haziran 2020 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Krizin çözümünde ilerleme sağlanamadı
03 Ekim 2013 Perşembe 07:48

Krizin çözümünde ilerleme sağlanamadı

Obama'nın bütçe krizine çözüm bulmanın yollarını aradığı ve Kogre liderleriyle yaptığı toplantıda, hükümetin kapanmasına yol açan çıkmazın aşılması yolunda bir ilerleme sağlanamadı.

ABD Başkanı Barack Obama'nın bütçe krizine çözüm bulmanın yollarını masaya yatırmak amacıyla Beyaz Saray'da Kongre liderleriyle yaptığı toplantıda, federal hükümetin kapanmasına yol açan çıkmazın aşılması yolunda bir ilerleme sağlanamadı.

Obama ve Kongre'deki her iki partinin liderleri, bütçe konusunda anlaşmaya varılamaması nedeniyle hükümetin önceki gün kepenk kapatmasından bu yana ilk kez aynı masa etrafında bir araya geldi.

Toplantıya, Başkan Obama ve Başkan Yardımcısı Joe Biden, Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi John Boehner, Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Nancy Pelosi, Senato Demokrat Çoğunluk Lideri Harry Reid ve Senato Cumhuriyetçi Azınlık Lideri Mitch McConnell katıldı.

Boehner, bir saati aşan toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Obama'nın "müzakere etmeyi reddettiğini" söyledi.

John Boehner, "Tüm istediğimiz, bir tartışma olması ve Obamacare (sağlık reformu) konusunda Amerikan halkı için adalet. Başkan ve Senato'daki Demokrat çalışma arkadaşlarımın Amerikan halkını dinleyeceğini ve oturup aramızdaki farklılıklara çözüm bulmak için ciddi tartışmaya gireceğini umuyorum" diye konuştu.

Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçiler, hükümetin yeniden açılmasını sağlayacak harcama tasarısının geçirilmesi için sağlık reformu yasasında değişiklikler yapılmasını şart koşuyor. Ancak Obama ve Demokratlar, Obamacare olarak bilinen reformda herhangi bir değişikliğe gitmeye hiçbir şekilde sıcak bakmıyor.

Senato'daki Demokrat Çoğunluk Lideri Harry Reid de toplantı sonrasındaki açıklamasında, Obamacare konusunda asla taviz vermeyeceklerinin altını çizdi.

Reid, ne Başkan Obama ne de Demokratların, krizin sona erdirilmesi için gereken harcama tasarısını geçirmenin bedeli olarak, 3 yıl önce yasalaşan sağlık reformu yasasında değişikliğe gitmeyi kabul edeceğini belirtti.

 

Beyaz Saray'dan toplantı açıklaması 

Beyaz Saray'dan toplantıyla ilgili yapılan yazılı açıklamada da Obama'nın, Kongre liderlerine, Kongre'nin hükümetin yeniden açılması ve borçlanma limitinin artırılması yönünde adım atması ihtiyacı konusunda müzakere etmeyeceğini net şekilde vurguladığı belirtildi.

Açıklamaya göre, Obama toplantıda, Temsilciler Meclisi'nin hükümetin fonlanmasına dair tasarıyı ön koşulsuz olarak oylamaya sunması gerektiği yönündeki görüşünü dile getirdi.

Obama: "Çok kızgınım" 

Bu arada Obama, CNBC televizyonuna verdiği demeçte, yaşanan çıkmazla ilgili olarak, "Çok mu kızgınım? Kesinlikle çok kızgınım. Çünkü bu olanlar tamamıyla gereksiz. 20 milyon insana 'sağlık sigortası edinemezsiniz' demediğim sürece bu arkadaşların hükümeti yeniden açmayacağı şeklindeki mantıktan dolayı öfkeliyim. Bu sorumsuzca" diye konuştu.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ