23 Şubat 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kriz dünyayı borsalarını da sarstı
06 Ekim 2008 Pazartesi 10:31

Kriz dünyayı borsalarını da sarstı

Tokyo Borsası ve Asya'daki diğer borsalar önemli oranda düştü.

ABD'de kurtarma planının kabul edilmesine rağmen, bu ülkenin ekonomisinin görünümüne ilişkin kaygılar ve küresel finansal krizin etkilerinin artık Avrupa'da da belirgin biçimde hissedilmesi küresel borsaları olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Japonya'da Tokyo Menkul Kıymetler Borsası düşüşle kapandı. Nikkei Endeksi, yüzde 4,25 oranında (465 puan) değer kaybederek, 10.473,09 puana geriledi. Böylece Tokyo Borsası Şubat 2004'ten bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Asya'daki diğer borsalar da değer kaybetti.
Güney Kore'de KOSPI yüzde 4,3, Endonezya'da borsa yüzde 5'den fazla değer kaybederken, Avustralya, Hindistan, Singapur ve Tayland'da da borsalar düştü.

Hong Kong'da Hang Seng Endeksi gün ortasında yüzde 3,5 ve Çin'de Shanghai endeksi yüzde 3,5 değer yitirdi.

Piyasa uzmanları, küresel finansal krizin kısa sürede bitmeyeceğinden, Avrupa'daki kredi sorunu haricinde yatırımcıların ABD ekonomisinin görünümünün kötüleşmesinden kaygılandığını söylediler. Uzmanlar, Avrupa'da ve kurtarma planı hariç ABD ekonomisinde herhangi bir olumlu gelişme görmediklerini de ifade etti.

Bu arada avro ABD doları karşısında yüzde 1,1 değer kaybederek son 13 ayın en düşük seviyesine geriledi. Bir ara 1,3595 dolara gerileyen avro, daha sonra 1,3617 dolardan işlem görmeye başladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ