19 Nisan 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KÖY ŞENLİKLE YAŞAYACAK!
15 Eylül 2017 Cuma 11:37

KÖY ŞENLİKLE YAŞAYACAK!

Menteşe Belediyesi, Göktepe Muhtarlığı Göktepe Doğa Koruma Derneği ve Muğla Sanatseverler Derneği’nin katkılarıyla düzenlenen Göktepe (Belenye) 4. Kültür ve Dayanışma Şenliği yoğun bir ilgi ile coşku içinde kutlandı.

Halil Eğriboyun-Muğla

Ulaşımı sağlayan Muğla Büyükşehir Belediyesi ve su ihtiyacını karşılayan Bodrum Belediyesinin destekleriyle gerçekleşen şenlik, köy kültürünü yaşatmayı amaçlıyor.

Al gelinin sahneye çıkarıldığı şenlikte, eski köy düğünlerinin kına gecesi sahnelendi. Dilek Ekici’nin sunduğu ve yanık havaların okunduğu etkinlikte sahnedeki al gelin gözyaşını tutamadı. Müziğini bakır leğenle yapıldığı gecede kaşık oyunları oynandı. Köylü kadınlar, sahneye Yörüklerin özgün giysileri olan göynek ve top don ile çıktı. Köylü kadınlar, kaşık oyunları ile şenliğe katılanların neşeli dakikalar geçirmelerine neden oldular. Şenliğe katılan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Büyük şehir yasasıyla mahalleye dönüşen köyleri, şenliklerle tanıtarak kültürleriyle yaşatmayı amaçladıklarını söyledi. Menteşe belediyesi olarak bu tür kültürel şenliklere her türlü desteği verdiklerini de sözlerine ekledi.

Köylünün ürettiği ürünlerin tanıtımını da yapıldığı şenlikte, Muğla Tohum Derneği tarafından reyon açıldı. Reyonda organik ürünleri sergilendi ve satışı yapıldı.

Açılış sunumu, Ali Akçay tarafından yapılan şenlikte, Osman Coşkun ve Mehtap Eylen gibi yerel sanatçıların yanı sıra, köyden yetişmiş Mehmet Demirel, Nail Kurt, Ömer Akçay ve Utku Uslu gibi genç sanatçılar sahne aldı. Sanatçılar söyledikleri türkülerle, eğlenceyi doğruğa çıkardılar.

Ayrıca, 56 kilometre pedal basan Muğlalı bisiklet Derneği üyesi bisikletçiler ile 10 kilometrelik parkuru yürüyen KESK Bileşenleri Platformu doğa yürüyüşçüleri, şenliğin daha bir anlam kazanmasına neden oldu.

Muğla büyük şehir Belediyesi yan flüt sanatçısı Dilara Elagöz’ün müzik eşliğinde Muğla Sanatseverler Derneği başkanı Sadettin Özbek, gazeteci yazar Halil Eğriboyun, eğitimci Abdullah Demirel ve 11 yaşındaki İmgesu Korkut, Göktepe’li şair Yükselecek Demirel’in şiirlerini seslendirdi. Göktepe Doğa Koruma Derneği Başkanı İbrahim Zehir, köylerini şenlik ve festival gibi kültürel etkinliklerle, tanıtımını yaparak, şenlik içinde yaşatacaklarını söyledi. Şenlik finalde söylenen İzmir Marşı’yla sona erdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Kim Olsun?
RÖPORTAJ