11 Ağustos 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kılıçtan protesto
31 Ağustos 2008 Pazar 12:02

Kılıç'tan protesto

Genelkurmay Başkanlığı'nda yapılan devir teslim töreninde devlet protokolüne en uzak noktaya oturtulan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, "yargının, yasama ve yürütme organlarından farklı bir boyutta değerlendirildiğini" gerekçe göstererek AKM'deki tö

Erdoğan'ın sol arka tarafındaki koltuğu boş kalan Kılıç, "İlk kez bir 30 Ağustos'ta Anayasa Mahkemesi Başkanı sıfatını taşıyorum. Benim tepkim kişisel değil. İlgililere de, yasama ve yürütmenin ayrı bir konsept olarak düşünülmesinden duyduğum rahatsızlığı ileteceğim" dedi.
Kılıç, Milliyet'e özetle şunları söyledi:
"Oturma düzeninde yasama, yürütme ve yargı dengesinin gözetilmediğine, yasama ve yürütmenin sanki ayrı bir konsept gibi ele alındığına karar verdim. Dikkat ederseniz ön sırada yasama ve yürütme yer alıyor, yargıdan kimse yok. Bunun yanlışlığını gösterebilmek için katılmamanın daha uygun olduğunu düşündüm. Bunu, kişisel bir davranış ya da kurumsal bir tepki olarak ele almamak gerekiyor.
Sadece yargıya ayrılan yerle ilgili bir ikaz. Tepkinin, Genelkurmay'daki devir - teslimle de ilgisi yok."
Kılıç, 30 Ağustos Resepsiyonu'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Genelkurmay Başkanlığı devir - teslim töreninde arka koltukta oturmasının bir protokol hatası olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Bu nedenle bu sabahki (dünkü) 30 Ağustos törenlerine katılmadım. Olaylardan bir gün sonra Genelkurmay Genel Sekreteri beni aradı. Çok kibar şekilde 'bir yanlış yapıldığını ve özür dilediklerini' söyledi. Biz de 'Problem yok, tamam' dedik. Yanlışlık kabul edildi. Ancak başkentteki bu protokolle ilgili durumun netleşmesi için gerekli yerlere yazı yazacağım. Cumhurbaşkanlığı'na da yazacağım.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ