05 Ağustos 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kıbrıs başka osetya başka
30 Ağustos 2008 Cumartesi 10:30

'Kıbrıs başka osetya başka'

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yorgo Kumuçakos, Rusya Federasyonu'nun Güney Osetya ve Abhazya'yı Bağımsız Ülke Olarak Tanımasının, Kıbrıs'taki Durum ile Karşılaştırılamayacağını Söyledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yorgo Kumuçakos, Rusya Federasyonu'nun Güney Osetya ve Abhazya'yı bağımsız ülke olarak tanımasının, Kıbrıs'taki durum ile karşılaştırılamayacağını söyledi.
Kumuçakos, bugün düzenlediği basın toplantısında Rusya'nın Güney Osetya ve Abhazya'yı tanınması ile Kıbrıs konularına değindi. Sorular üzerine ''uluslarararası kriz ve sorunların hiçbir zaman birebir aynı olmadığını'' savunan Kumuçakos, Abhazya ile Güney Osetya'ya ilişkin durumun KKTC'nin tanınmasıyla karşılaştırılamayacağını ileri sürdü. Kumuçakos, Atina'nın devletlerin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesini ve korunması ilkesini desteklediğinin altını çizdi.


Basın toplantısında Kıbrıs'ta iki taraf arasında sorunun çözümü için 3 Eylül'de başlayacak olan görüşmelere değinen Kumuçakos, Atina'nın Lefkoşa'nın çözüm çabalarını samimi bir şekilde desteklediğini ve B.M gözetimindeki temasların, herkesin çıkarı için iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyon temelinde adil, kalıcı ve işler bir çözüm getirmesini umut ettiğini belirtti.

Kumuçakos, ''Türkiye'nin Kıbrıslı Türk liderleri, müzakerelerde yapıcı bir rol oynamaları yönünde cesaretlendireceğine inanıyor ve ümit ediyoruz'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ