03 Haziran 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kerryden Zebarinin Türkiye ziyaretine övgü
01 Kasım 2013 Cuma 19:28

Kerry'den Zebari'nin Türkiye ziyaretine övgü

Washington'da temaslarını sürdüren Irak Başbakanı Maliki'nin heyetinde yer alan Irak Dışişleri Bakanı Zebari ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı Kerry, görüşmede, Zebari'nin Ankara ziyaretini övdü.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Washington'da temaslarda bulunan Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin heyetinde yer alan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile görüştü.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kerry ile Zebari arasında dün düzenlenen görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamaya göre, Irak ve bölgedeki son gelişmelerin ele alındığı görüşmede Kerry, iki ülke arasındaki güçlü ortaklığı yeniden teyit ederken, ortak meseleler üzerinde Irak hükümetiyle birlikte yakın çalışmayı sürdürme kararlılığını dile getirdi.

Suriye'deki durumun da konuşulduğu görüşmede Bakan Kerry, ABD'nin bir siyasi çözüm için yoğun gayret sarf etmeye devam ettiğinin altını çizdi. İki bakan, Cenevre-2 konferansının düzenlenmesine yönelik ivmeyi ilerletme hususunda görüş alışverişinde bulundu.

Kerry, Suriye sorununun giderek artan mezhepçi yapısı ve Irak'ta artan şiddetle bağlantısından duydukları kaygıyı dile getirdi. Bakan Kerry, Irak'a Esed rejimine yönelik askeri tedariği engelleyici tedbirleri artırma ve böylelikle bir siyasi çözümü ilerletmek için gerekli baskıyı çoğaltma çağrısında bulundu.

Zebari'nin Türkiye ziyaretine övgü 

Görüşmede Kerry, Zebari'nin Irak-Türkiye ilişkilerini geliştirmek ve bölgeye istikrar getirilmesi yönündeki karşılıklı çıkarları konuşmak üzere 25 Ekim'de Ankara'ya düzenlediği ziyarete dair takdir ve desteğini de ifade etti.

Kerry, bu diplomatik girişimin olumlu sonuçlar vermeye devam edeceği ümidini dile getirdi ve bu çabayı kolaylaştırmak için faydalı olabilecek her türlü yardımı sağlamaya hazır olduklarını kaydetti.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ