05 Haziran 2020 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kenan Evrenin İsmi Muğladaki Okullarda da İstenmiyor
07 Mayıs 2009 Perşembe 10:44

Kenan Evren'in İsmi Muğla'daki Okullarda da İstenmiyor

Muğla İl Genel Meclisi, Sokak, Cadde ve Okullardan "12 Eylül" ve "Kenan Evren" İsimlerinin Kaldırılması Konusunda Tavsiye Kararı Aldı.

Muğla İl Genel Meclisi, sokak, cadde ve okullardan "12 Eylül" ve "Kenan Evren" isimlerinin kaldırılması konusunda tavsiye kararı aldı.
MHP ve CHP'nin oylarıyla alınan karar, gereğinin yapılması için Milli Eğitim ve İçişleri bakanlıklarına gönderildi.
Muğla İl Genel Meclisi'nin mayıs ayı ilk toplantısında CHP grubu, Marmaris ilçesindeki Kenan Evren İlköğretim Okulu, Evrenpaşa İlköğretim Okulu ve Kenan Evren Bulvarı isimlerinin değiştirilmesi için tavsiye kararı alınması yönünde önerge verdi.

Önergede,12 Eylül askerî darbesinin mimarı Evren'in Marmaris'teki birçok cadde, okul ve sokaklarda ismi bulunduğu belirtilerek, "Sokak ve cadde isim değişiklikleri belediyelerin, okullardaki isim değişikliği de İçişleri ve Milli Eğitim bakanlıklarının yetkisindedir. Sokak ve caddelerdeki isim değişiklikleri için İl Genel Meclisi'mizin temenni kararı alması, okullardaki Kenan Evren ve Kenan Paşa isimlerinin değiştirilmesi için de ilgili bakanlıklara bildirilmesi için gereğini arz ederiz." denildi.
Söz konusu tavsiye kararı İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Köylü ve siyasi partilerin grup başkan vekillerinin görüşlerinin ardından yapılan oylamada, CHP ve MHP'li üyelerin 29 evet oyuna karşılık AK Parti'nin 14 çekimser oyuyla teklif kabul edildi.
Karar sonrası Marmaris Demokrasi Platformu (MDP)'na bağlı 41 Sivil Toplum Kuruluşu da 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in adının okul ve caddelerden kaldırılması için kanuni yollara başvurma kararı aldı.
Öte yandan, geçen mart ayında İzmir İl Genel Meclisi'nin CHP'li üyesi Gülşen Korkmaz Kahraman, 12 Eylül 1980 askerî darbesinin ülke demokrasisini kesintiye uğrattığını, insanlara zulüm ve baskılar yapıldığını söylemişti.
O dönemde 1 milyon 683 bin kişinin fişlendiğini, 650 bin kişinin gözaltına alındığını hatırlatan Kahraman, mecliste şöyle konuşmuştu: "Toplumda böylesine ağır tahribata sebep olan bir darbenin ve darbecilerin isimleri okullarımıza verilmiş, tarihimizdeki bu kara leke ölümsüz kılınmaya çalışılmıştır. Demokrasinin beşiği olan İzmir'de de Narlıdere ilçesinde 12 Eylül ve Yamanlar Evrenpaşa ilköğretim okullarıyla Gültepe'deki Kenan Evren Anadolu Lisesi bulunmaktadır. Bugün gerçek darbeciler halen cumhuriyet balolarına davet ediliyorken ülkede sahte darbeciler oluşturuldu ve işlenmeyen bir suçun bedelini şimdiden ödemeye başladılar. Uzun gözaltılar, tekniğine aykırı iddianameler, neyle suçlandıklarını bilmeden tutuklanıp halen de haklarında iddianame düzenlenmeyen insanlar var. Hepimiz demokrasinin bütün kurum ve kurallarıyla işlemesinden yanaysak, darbenin ve darbecilerin izleri en azından güzel İzmir'imizden, okullarımızdan silinsin. Oralarda okuyan çocuklar, 'Bu 12 Eylül iyi bir şey olmalı ki okullarımıza ismi verilmiş.' diye düşünmesin."
Konuşmadan sonra da okul isimlerinin değiştirilmesi yönünde oy birliğiyle temenni kararı alınmıştı. Ardından Muğla'dan da benzer bir karar çıkması darbe mağdurlarını sevindirirken gözler Milli Eğitim Bakanlığı'na çevrildi.
1980 askerî darbesinin Genelkurmay Başkanı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, emekli olduktan sonra Marmaris'in Armutalan beldesine yerleşmiş, buradaki Beyaz Ev'de 18 yıl yaşamıştı. Geçen yıl aldığı bir kararla yaşamını İzmir'de sürdürmek istemesi üzerine, Konak ilçesi Üçkuyular semtinde bulunan Hava Eğitim Komutanlığı içindeki bir lojmana taşınmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ