03 Haziran 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kenan Evren İsminin Okul ve Caddelerde Kaldırılması Kararı Tartışma Konusu Oldu
06 Mayıs 2009 Çarşamba 19:22

Kenan Evren İsminin Okul ve Caddelerde Kaldırılması Kararı Tartışma Konusu Oldu

Muğla İl Genel Meclisi'nde CHP Grubunun Teklifi ve MHP'lilerin Desteğiyle Alınan, Marmaris İlçesinde "Kenan Evren" İsmi Taşıyan Okul, Cadde ve Sokakların İsminin Değiştirilmesi Yönündeki Temenni Kararı Tartışma Konusu Oldu.

Kenan Evren İsminin Okul ve Caddelerde Kaldırılması Kararı Tartışma Konusu Oldu

Muğla İl Genel Meclisi'nde CHP Grubunun Teklifi ve MHP'lilerin Desteğiyle Alınan, Marmaris İlçesinde "Kenan Evren" İsmi Taşıyan Okul, Cadde ve Sokakların İsminin Değiştirilmesi Yönündeki Temenni Kararı Tartışma Konusu Oldu.Muğla İl Genel Meclisi'nde CHP grubunun teklifi ve MHP'lilerin desteğiyle alınan, Marmaris ilçesinde "Kenan Evren" ismi taşıyan okul, cadde ve sokakların isminin değiştirilmesi yönündeki temenni kararı tartışma konusu oldu.
AK Parti Grup Başkan Vekili Çağrı Alper, bu kararın, İl Genel Meclisi'nin Danıştay tarafından feshine yol açabileceğini söyledi.


Söz konusu karar, meclisin 4 Mayıs'taki toplantısında CHP ve MHP'nin 29 oyuyla kabul edilmiş, AK Parti grubu çekimser kalmıştı.

AK Parti Grup Başkan Vekili Alper, parti il binasında düzenlediği basın toplantısında gelişmeleri değerlendirdi.

Alper, parti olarak demokrasiye, özgürlüklere ve hukukun üstünlüğüne sonuna kadar bağlı olduklarını belirterek, "Darbeleri, ara yönetimleri, muhtıraları, bunları çağrıştıracak eylem ve kararları hiçbir şekilde, adı ne olursa olsun kabul etmemiz mümkün değildir." dedi.

CHP grubunun teklifinin ucuz kahramanlık, demokrasi havariliği ve basit bir popülizm olduğunu öne süren Alper, "CHP'nin temsil etmiş olduğu zihniyetin 12 Eylül Anayasası'na nasıl sıkı sıkıya sahip çıktığını, değişiklik tekliflerini peşinen reddettiğini, 12 Eylül ürünü YÖK ve üniversite düzeninin değişmemesi için elinden geleni yaptığını, darbe iddiasıyla yargılananların avukatlığına soyunarak yargının bağımsızlığına engel olduğunu kamuoyu yakından bilmektedir. Yine CHP temsilcilerinin, sayın Kenan Evren'in Muğla yaylasından ev alması için geçmişte ne gibi girişimlerde bulundukları malumdur." şeklinde konuştu.

Söz konusu kararın, İl Genel Meclisi'nin Danıştay kararıyla feshedilmesi sonucunu doğurabileceğine dikkat çeken Çağrı Alper, şunları söyledi: "İl Özel İdaresi Kanunu'nda, il genel meclisinin yetki ve görevleri arasında okul adı değişikliği bulunmadığı gibi İçişleri Bakanlığı'nın 13.05.2008 tarihli genelgesi doğrultusunda, yetki ve görev alanına girmeyen konularla ilgili temenni kararı alamayacağı hususu da ifade edilmiştir. Aynı kanunun 22. maddesindeki düzenlemeye göre de il özel idaresine verilen görevlerle ilgisi bulunmayan siyasi konularda karar alınması, il genel meclisinin Danıştay kararıyla feshedilmesi sonucunu doğurabilmektedir."


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ