12 Temmuz 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kazadan Dakika Dakika!
26 Mart 2009 Perşembe 14:06

Kazadan Dakika Dakika!

BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopter düştü. İşte helikopter kazası ile ilgi DAKİKA DAKİKA gelişmeler... Bakan Çiçek arama faliyetlerini özetledi...

13:52 ENKAZA HENÜZ ULAŞILAMADI

13:50 KAZA BÖLGESİNDE HAVA DURUMU

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin düştüğü bölge için kötü haber...

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin düştüğü bölgede, bugün akşam saatlerinde başlayacak kar yağışının gece yarısından itibaren kuvvetleneceğini ve yarın da süreceğini bildirdi.

Yapılan yazılı açıklamada, helikopter kazasının meydana geldiği bölgede son verilere göre değerlendirilen hava durumuna yer verildi.

Buna göre, arama yapılan Kurucaova, Tekir mevkisi ve Göksun'u içine alan bölgede, bu akşam saatlerinden itibaren kar yağışı başlayacak. Kar yağışının bu gece saatlerinden itibaren kuvvetlenerek etkisini artırması bekleniyor. Görüş mesafesi bu bölgede yağış anında ortalama 50-500 metre arasında değişebilecek.

Kaza koordinatlarına en yakın noktada bugün öğleden sonra havanın çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren kar yağışlı olacağı tahmin ediliyor. Kar yağışı gece saatlerinden itibaren kuvvetlenerek etkisini artıracak. Görüş mesafesi ortalama 700 metre, yağış anında 100-300 metre, kuvvetli kar yağışı sırasında 50-100 metre arasında seyredecek. Rüzgar, güney ve güneybatı yönlerden 20-35 km/saat hızla esecek.

Kaza koordinatlarına en yakın noktada havanın yarın çok bulutlu ve kuvvetli kar yağışlı geçmesi ve görüş mesafesinin ortalama 300-500 metre, kar yağışı anında 50-100 metre arasında seyretmesi bekleniyor. Rüzgar, güney ve güneydoğu yönlerden 15-30 km/saat hızla esecek.

12:30: ENKAZA 20 SAATİR ULAŞILAMIYOR

Yazıcıoğlu'na 20 saattir ulaşılamadı... Hala enkaz bulunamadı... Çalışmalar Göksun ilçesinde Kaman dağında yoğunlaştı.

12:20 HELİKOPTERİN DÜŞÜŞÜ

BBP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Destici, ''Esas Havacılık'tan Çağatay Özdoğru ile görüştüm. Helikopterin yumuşak iniş yaptığını düşündüklerini söyledi'' dedi.

12:00 BAKAN ÇİÇEK ARAMA FALİYETLERİNİ ÖZETLEDİ

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Yazıcıoğlu ve yanındakileri arama çalışmaları ile ilgili en son bilgileri verdi. Çiçek, devletin bölgede yapmış olduğu çalışmaları şöyle özetledi:


Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Yazıcıoğlu ve yanındakileri arama çalışmaları ile ilgili son bilgileri verdi.

"Bu değerli bir vatan evladının helikopterinin düştüğü haberi gelir gelmez harekete geçildi.

Eksik bilgilere dayanarak haber kirliliği yanlış anlaşılmalar yaşanıyor.

Devletin yapmış olduğu çalışmaları özetlemek istiyorum.

Sivil Havacılık Teşkilatı helikopterin düştüğü haberini verir vermez, hem Genelkurmay Başkanlığı hem devletin ilgili birimleri derhal harekete geçti.

Genelkurmay Başkanına bu konuda teşekkür ve minnetimi iletmek istiyorum. 3 Skorsky ve Casa uçağı havadan tarama yaptı Çalışmalara da 3 helikopter destk verdi. Binlerce asker, 832 köy korucusu ve AKUT ekibi ambulanslar sağlık personelleri ve doktorlar derhal bölgeye intikal etti.

Jandarma komandolar ve Gölbaşı'ndan özel askeri birlikler bölgeye sevk edildi. Bütün bunlar bir an önce neticeye ulaşmak içindi. Bu arkadaşımızı Allah milletimize bağışlasın. Tedbirde kusur etmemek için gece gündüz demeden çalışıyoruz. İçişleri Bakanı Sayın Atalay ve Mecli Başkanvekili ve Yazıcıoğlu'nun akrabası olan Nevzat Pakdil bölgede gelişmleri geceden beri takip ediyor.

Tek bir sorun var. Olumsuz hava koşulları ve arazi yapısı arama çalışmalarını olumsuz etkiliyor.

Bir telefon görüşmesi var. Arama tarama faaliyetleri bu sinyalin geldiği noktada yapılıyor. Bu alan çok dağlık bir alan. Binlerce kişi dağ taş arıyor bölgeyi tarıyor.

Eksik bilgiler kartopu gibi büyüyor. Enkaza ne zaman ulaşacağı gibi bir bilgi verilemiyor. Hepimizin yüreği yaralı. Eksik bilgilerle insanların kafası karışıyor. Sayın Yazıcıoğlu'nu uzun bir süredir tanıyorum ve adam gibi adamdır.

Devletin ağardan alması için bu işin sorumluların vicdansız olmak lazım. Böyle ağır bir iftirada bulunmamak lazım. Siz de bu noktaya dikkat ederseniz sevinirim. İlave bilgi olursa sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz."

11:38 KAYINBİRADERİNDEN AÇIKLAMA

Nevzat PAKDİL (Kayınbiraderi): İnşallah korktuğumuz olmaz. Herkese canı gönülden teşekkür ederiyorum. Eldeki tüm imkanlar kullanıldı. Ama aşırı sis ve kar yağışı nedeniyle sonuç alınamadı.

(Pakdil konuşmasının sonunda gözleri doldu ve ağlamaklı olarak sözlerini yarım bıraktı...)


11:38 BÖLGEDEN SON DURUM

Bölgede hava sıcaklığı eksi 2 derece... Kar kalınlığı 2 metre civarında... Arama çalışmalarına katılan 22 kişi donma tehlikesi geçirdi

11:30 HELİKOPTERDE YER TESPİT CİHAZI YOKMUŞ

Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterde yer tespit cihazı yokmuş

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri Kahramanmaraş'tan Yozgat'a götürürken Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesi ile Göksun ilçesi arasında düştüğü tahmin edilen helikopterin ait olduğu Medair şirketinin kaptan pilotlarından Ali İbanoğlu, helikopterde, düştüğü yeri tespit için bir cihaz bulunmadığını bildirdi.

Esas Hava Taşımacılık Turizm ve Ticaret AŞ'ye ait Medair şirketinin kaptan pilotlarından İbanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, helikopterin tam olarak nerede düştüğünü bilmediklerini, yerinin tespiti için ise ne kendilerinde ne de helikopterde sinyal gönderen bir cihaz bulunmadığını söyledi.

Şirketin bir başka yetkilisi ise helikopterin bulunabilmesi için ellerinde imkan olmadığını, bu nedenle herhangi bir çalışma yapamadıklarını dile getirdi.

Yetkili, helikopterin düştüğü haberini televizyonlardan öğrendiklerini, bunun ardından cep telefonuyla kaptan pilot Kaya İstektepe'ye ulaşmaya çalıştıklarını, ancak başarılı olamadıklarını kaydetti.

11:20 BAYKAL'IN KARARI

CHP lideri Deniz Baykal da bugünkü mitinglerini iptal ettiğini duyurdu...

11:15 BEŞİR ATALAY AÇIKLAMA YAPTI


Beşir Atalay açıklama yaptı: "Üzücü saatler yaşıyoruz. Helikopterde sinyal veren bir cihaz var ama sinyal vermiyor.

Genelkurmay'ın özel kuvvetler birimleri buraya geldi, takviye yapıldı. Bütün bu çalışmalar sonunda bir sonuç alınamadı. Hem sivil, hem polis, hem asker herkes bu bölgede karadan çalışmalarını sürdürüyorlar.

Bölgede ve Ankara ile çevre illerde devletimizin bütün imkanları burada kullanıyor. Her kurumumuz elindeki bütün imkanı burası için seferber etti. Ama elimizdeki imkanlar ve şartlar çerçevesinde kesin bir sonuca ulaşılamadı.

Şimdi umudumuz biraz sis dağılıyor. Helikopterlerimizin tamamı çalışmalara katılır. Umuyoruz çok gecikmeden sonuç alırız. Başında umutluyduk, zaman geçtikçe işin daha ciddi olduğu anlaşıldı. İnşallah allah korktuğumuza uğratmasın diyoruz.


10:52 BAHÇELİ DE MİTİNGLERİNİ İPTAL ETTİ

MHP lideri Bahçeli de seçim mitinglerini iptal etti.

10: 47 BAŞBAKAN MARAŞ'A GİDİYOR.

Başbakan Erdoğan Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin düşmesi nedeniyle Kahramanmaraş'a gidiyor... Uşak ve Erzincan mitinglerini iptal etti.

10:19 EŞİ VE KIZI GÖKSUN'A GELDİ
ARAMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu ile kızı Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesine geldi.

Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesi yakınlarında düşün helikopterde bulunan Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Arama çalışmalarının devam ettiği Göksun'a gelen Gülefer Yazıcıoğlu ile kızını TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil karşıladı. Gülefer Yazıcıoğlu aynı zamanda ağabeyi olan Nevzat Pakdil ile birlikte Göksun'da bulunan il özel idaresi binasında, arama kurtarma çalışmalarının sonuçlanmasını bekliyor. Gülefer Yazıcıoğlu ile kızının bitkin oldukları gözlendi.

Bu arada, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal da Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır ile birlikte Göksun Kaymakamlığı'nda arama kurtarma çalışmalarını takip ediyor.

Yazıcıoğlu ve beraberindekileri bu sabah saatlerinde 2'si Emniyet Genel Müdürlüğü'ne 1'i Genelkurmay Başkanlığı'na ait 3 skorsky helikopter havadan arama çalışması yaptı. Havanın sisli olması nedeniyle yaklaşık 1 saat aradan sonra yeniden havalanan helikopterlerle arama çalışmaları sürdürülüyor.

Kahramanmaraş ve Adana'dan da çok sayıda arama kurtarma ekibinin Göksun'a gelerek çalışmalara katıldığı bildirildi.

10:00 2 SKORSKY DAHA GÖDERİLDİ

Bölgeye Genelkurmay 2 skorsky helikopter daha gönderdi. Bununla birlikte 12'şer kişilik özel birlikler sevk edildi.

Kazanın üzerinden 17 saat geçti ve hala enkaza ulaşılamadı. İki ayrı baz istasyonundan sinyal alınıyor. Bu nokta 8 kilometrelik bir alanı işaret ediyor. Sinyallere göre kimse hareket etmiyor.


09:30 BBP GENEL MERKEZİNDEN SERT AÇIKLAMA

BBP Genel Merkezi'nden Genel Başkan Yardımcısı Üzeyir Tunç bir açıklama yaptı."Şu ana kadar hiçbir yerden bizi rahatlaCep telefonu sinyali alındığı, az da helikopter sinyali alındığı 10 saat önce bize bildirildi. Ama henüz hiçbir sonuca ulaşılamadı. Genel Başkanımız TBMM'nin bir üyesidir. Sayın Başbakanı bugün hiçdeğilse bir mitingini iptal ederek olay yerine gitmeye ve bizzat ilgilenmeye çağırıyoruz. TBMM Başkanı şu ana kadar hiçbir suretle ilgilenmemiştir. Bırakın ilgilenmeyi Genel Merkez'imizi bile aramamıştır. Onu da görevinin başına çağırıyoruz."


09:05 BENİ ÖLDÜRECEK MİSİNİZ?

Yazıcıoğlu'nun helikoptere binmeden önceki son sözü...

BBP Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır, helikopterin bir hafta önce kiralanması sırasında Yazıcıoğlu'nun helikopterle uçmaya direndiğini açıkladı. Çayır, Yazıcıoğlu'nun parti yöneticilerine, “Bırakın bu helikopter işlerini, hava koşulları kötü olunca uçamayız. Tehlikeli bir şeyler olur. Beni öldürecek misiniz” dediğini kaydetti.

07:53 ARAMALAR DEVAM EDİYOR

Bu arada, Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopteri bulmak için Kurucaova köyü Kaman Dağı, Çatalkaya ve Güneyoluk mevkilerinde arama çalışmaları devam ediyor.

07:30 BBPLİLERDEN PROTESTO

Bölgede bulunan Bakan Beşir Atalay'ın içinde bulunduğu aracın geçeceği güzergaha, bir grup BBP'li genç otomobil park etti. Yolu kapatan gruptakiler, helikopterin bir an önce bulunmasını istedi.

''Başbuğ Muhsin'' şeklinde bir süre slogan atan gruptakiler, asker ve korucuların uyarıları üzerine park ettikleri aracı yoldan çekti.

07:03 800 KİŞİLİK EKİP ARAMA YAPIYOR

Yaklaşık 800 kişilik bir kurtarma ekibi bölgedeki arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. Bölgede soğuk havanın etkili olduğu ve çalışmaların zorlukla yürütüldüğü belirtiliyor.


07:15 BAŞBAKANLIK : ARAMALAR ARALIKSIZ SÜRÜYOR

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin bulunması için havadan yeniden başlatılan arama çalışmalarını izlemek için Göksun ilçesine bağlı Kurucaova köyüne geldi.

BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin bulunması için karadan devam eden arama çalışmalarına günün ışımasıyla birlikte havadan da başlandı. Bölgede bulunan Bakan Atalay, havadan yeniden başlatılan arama çalışmalarını izlemek amacıyla Kurucaova köyüne geldi.

Köydeki incelemelerinin ardından bölgeden ayrılan Atalay'ın içinde bulunduğu aracın geçeceği güzergaha, bir grup BBP'li genç otomobil park etti. Yolu kapatan gruptakiler, BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin bir an önce bulunmasını istedi.

''Başbuğ Muhsin'' şeklinde bir süre slogan atan gruptakiler, asker ve korucuların uyarıları üzerine park ettikleri aracı yoldan çekti. Bakan Atalay'ın içinde bulunduğu araç, gruptakilerin yolu açması üzerine köyden ayrıldı.

Bu arada, Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopteri bulmak için Kurucaova köyü Kaman Dağı, Çatalkaya ve Güneyoluk mevkilerinde arama çalışmaları devam ediyor.26.03.2009 06:39 GENELKURMAY'IN 2 SKORSKY VE 1 CASA UÇAĞI BÖLGEDE

Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü'nden yazılı açıklama

Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da bulunduğu helikopteri arama çalışmalarının aralıksız devam ettiğini bildirdi.

Genel Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, Genelkurmay Başkanlığına ait 2 skorsky ve 1 casa uçağının saat 04.30'da hareket ederek, bölgede arama çalışmalarına başladığı belirtildi.

Açıklamada, Emniyet Genel Müdürlüğüne ait H-160 tipi bir helikopterin de arama çalışmalarına katılmak üzere saat 05.25'de Nevşehir'den bölgeye hareket ettiği kaydedildi.

Çalışmaların 345 jandarma subay, astsubay ve erbaş, Kahramanmaraş Sivil Savunma Birlik Müdürlüğü ekipleri, Adana Sivil Savunma Birlik Müdürlüğünden 27 personel, 8 araç ve 1 arama köpeği ile 897 geçici köy korucusu ve 60 AKUT personeliyle devam ettiği belirtilen açıklamada, ''Sağlık Bakanlığına ait 14 ambulans ve 2 medikal kurtarma ekibi bölgede hazır bekletilmektedir. Arama çalışmaları aralıksız devam etmektedir. Gelişmeler takip edilmektedir'' denildi.

26.03.2009 05:16 - 2 HELİKOPTER YENİDEN ARAMAYA BAŞLADI


Bakan Atalay: "Koordinatları yeni belirlenen bir alan var oraya gidiyorum"

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin enkazının bulunması için tüm imkanların seferber edildiğini belirterek, ''Tekrar geçmiş olsun diyoruz, inşallah hayırlısıyla çabucak ulaşmaya çalışıyoruz'' dedi.

Bakan Atalay, Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin enkazına ulaşmak için başlatılan çalışmaları yerinden takip etmek üzere geldiği Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, Vali Mehmet Niyazi Tanılır ve öteki yetkililerle İlçe Jandarma Komutanlığında toplantı yaptı.

Bakan Atalay, Göksun İlçe Jandarma Komutanlığından çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Hem sivil savunma hem jandarma hem de emniyet kuvvetleri ile diğer sivil kurtarma ekiplerinin helikoptere ulaşmak için çalıştığını ifade eden Atalay, ''Tekrar geçmiş olsun diyoruz, inşallah hayırlısıyla çabucak ulaşmaya çalışıyoruz'' diye konuştu.

Bakan Atalay, dün akşam geç saatlere kadar 3 helikopterle arama yapıldığını belirterek, söz konusu helikopterlerin sis ve olumsuz hava koşulları nedeniyle ilerleyen saatlere kadar arama çalışmalarına devam edemediğini kaydetti.

Şu saat itibariyle 2 helikopterin yeniden arama çalışmasına başladığını ifade eden Atalay, Genelkurmay Başkanlığından 4, Emniyetten ise 3 helikopterin havanın ışımasıyla birlikte bölgeye gelerek arama faaliyetlerine katılacağını bildirdi

Bakan Atalay, ''Gün aydınlanırken yoğun bir çalışma başlatacağız. Biz şimdi koordinatları yeni belirlenen bir alan var oraya gidiyoruz. Havadan, karadan, tüm imkanlarımızla çalışıyoruz. Şimdilik söyleyeceklerim bu'' dedi.

Kahramanmaraş İl Jandarma Alay Komutanı Albay Sezai Akgün de arama çalışmaları hakkında Bakan Atalay'a bilgi verdi.

Akgün, şunları söyledi:

''Bölgede şu an bana bağlı 3 bin asker ve korucu 5 ayrı bölgede arama çalışmalarına devam ediyor. Tüm imkanlarımızla çalışmalarımıza devam ediyoruz.'

Bakan Atalay, açıklamasının ardından arama çalışmalarını izlemek için Kurucuova köyüne hareket etti.

05: 15 ATALAY: ARAMA ÇALIŞMALARINA ARA VERMEK ZORUNDA KALDIK

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu helikopterin enkazının aranması çalışmalarına olumsuz hava şartları nedeniyle ara verildiğini söyledi.

Göksun İlçe Jandarma Komutanlığı'nda brifing aldıktan sonra çıkışta basın mensuplarına açıklamada bulunan Bakan Atalay, arama-kurtarma çalışmalarına olumsuz hava şartları nedeniyle ara verildiğini ancak gün ışımaya başladıktan sonra ekiplerle hem havadan hem karadan çalışmalara yeniden başlanacağını belirtti.

Kendisinin de arama-kurtarma çalışmalarını yerinde takip edeceğini kaydeden Atalay, "Tüm imkanlarımız seferber edildi". dedi.

Genelkurmay'dan da bölgeye helikopterlerin gönderileceğini belirten Atalay, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun yakınlarının "arama-kurtarma çalışmalarında ihmalkarlık yapıldığı" yolundaki iddialarıyla ilgili bir soruyu da cevapsız bıraktı.

Bakan Atalay, 05.00 sıralarında helikopterin düştüğü tahmin edilen bölgedeki çalışmaları yerinde takip etmek üzere Kurucaova Köyü'ne hareket etti.

04: 26 TİPİ VAR, GÖRÜŞ MESAFESİ 1 METREYE KADAR DÜŞÜYOR

Havanın çok soğuk olması nedeniyle arama kurtarma çalışmasına katılan ekipler değiştirilerek çalışmaların sürdürüleceği bildirildi.

Çalışmalara katılan ekipler, bölgede hava şartlarının çok kötü olduğunu sıcaklığın eksi 15 dereceye kadar düştüğünü kaydettiler.

Bölgede yoğun sis bulunduğu ve görüş mesafesinin 1 metreye kadar düştüğü bilgisi alındı.

Bu arada, Kahramanmaraş İl Özel İdaresinden getirilen paletli bir dozer, araçların bölgeye sevkini sağlamak amacıyla yol açma çalışmaları yürütüyor.

04: 18 TOPÇU: GELİNEN NOKTA SINIRLARIMIZI ZORLUYOR

BBP Genel Sekreteri Yalçın Topçu, kurtarma çalışmalarında herhangi bir sonuç alınamaması nedeniyle Türk ulusunun ve partililerin tahammül sınırlarının zorlandığını söyledi.

Yalçın Topçu, BBP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, helikopterin düşüşünün üzerinden 12 saat geçtiğini bildirdi.

Şu ana dek yapılan çalışmaları devletin ilgili birimleriyle koordineli bir biçimde izlediklerini anlatan Topçu, ''Yapılan çalışmalardan şu ana kadar bir sonuç alınamaması bizleri derinden üzmüştür'' dedi.

Topçu, herhangi bir ihmalin olduğunu düşünmediklerini ifade ederek, yetkililerden şu ana dek sonuç alınamamasının nedenini tatmin edici bir biçimde açıklamalarını beklediklerini kaydetti.

Topçu, ''Bu noktada bütün sorumluluk devletin ilgili birimlerindedir. Yapılan çalışmaların ne noktada olduğunun ivedilikle açıklanmasını bekliyoruz. Şu geldiğimiz noktada büyük milletimizin ve partililerimizin tahammül sınırları zorlanmaktadır'' diye konuştu.

Gazetecilerin sorusu üzerine Topçu, en son açıklamadan sonra kendilerine herhangi bir bilgi ulaşmadığını dile getirdi.

Topçu, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın aradığını ve bölgede olduğunu söylediğini bildirdi.

Çalışmaların sürüp sürmediğinin sorulması üzerine Topçu, kendilerine, Genelkurmay ve Başbakanlık'tan çalışmaların sürdüğünün söylendiğini kaydetti.

Şu ana dek yapılan açıklamaların camialarını tatmin etmediğini belirten Topçu, ''İvedilikle tatminkar bir açıklama bekliyoruz'' dedi.

Öte yandan, MHP TBMM Grup Başkanvekili Oktay Vural, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, BBP Genel Merkezi'ni ziyaret ederek parti yöneticilerine ''geçmiş olsun'' dileklerini ilettiler.

03:58 BAKAN ATALAY DEĞERLENDİRME TOPLANTISINDA

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin enkazına ulaşmak için başlatılan çalışmaları yerinden takip etmek üzere Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesine geldi.

Bakan Atalay'ı Göksun İlçe Jandarma Komutanlığı girişinde, Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, İl Jandarma Komutanı Albay Sezai Akgün ve Kahramanmaraş Emniyet Müdürü Necdet Çelikbilek karşıladı.

Bakan Atalay ile birlikte Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal da Göksun'a geldi.

Atalay, gazetecilere bir açıklama yapmadan beraberindekilerle değerlendirme toplantısı yapmak üzere İlçe Jandarma Komutanlığına geçti.

Çok sayıda gazeteci açıklama almak için İlçe Jandarma Komutanlığı önünde bekliyor.

02: 56 BAŞBAKANLIK ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, ''Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Sayın Muhsin Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu helikopterin kaybolmasıyla ilgili çalışmalar devam etmektedir'' denildi.

Başbakanlık Basın Merkezi'nin yaptığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Türk Silahlı Kuvvetleri, jandarma birlikleri, emniyet güçleri, sivil savunma ile arama ve kurtarma ekipleri, köy korucuları ve gönüllülerle çalışmalar aralıksız devam etmektedir.

Kar, sis ve gece şartları, çalışmaların hızlı bir biçimde sonuçlandırılmasını zorlaştırmakta olup, mümkün olan en kısa sürede kaza mahalline ulaşmak için bütün imkânlar seferber edilerek arama ve kurtarma faaliyetlerine yoğun ve aralıksız olarak devam edilmektedir.''

02:36 ARAMALAR 2 KİLOMETREKARELİK ALANDA YOĞUNLAŞTI

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da bulunduğu helikopteri arama çalışmaları Göksun ilçesi Kurucuova mevkisindeki 2 kilometrekarelik bir alanda yoğunlaştı.

Arama-kurtarma çalışmalarına Göksun ilçesine gelen Yazıcıoğlu'nun ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu da bizzat katılıyor.

Son derece üzgün olduğu gözlenen Yusuf Yazıcıoğlu AA muhabirine, umutlarını yitirmediklerini ifade ederek, ''İnşallah hayırlı bir haber bekliyoruz'' dedi.

Arama çalışmalarının yoğunlaştığı Kurucuova Köyü Muhtarı Durdu Bayır ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, akşam saatlerinde büyük bir gürültü duyduklarını ancak gök gürültüsü sandıklarını ifade etti. Muhtar Bayır, daha sonra bölgede helikopter düştüğünü duyduklarında, ilk duydukları gürültünün helikopterin çıkardığı ses olduğunu anladıklarını söyledi.

Arama kurtarma çalışmalarına katılan Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Halil Coşkun ise cep telefonu sinyali gelen yerin karaçam ormanı ile kaplı olduğunu derin vadi bulunduğunu söyledi.

Çalışmaların 2 kilometrekarelik bir alanda yoğunlaştığını ifade eden Coşkun, bölgede yaklaşık 2 metre kar bulunduğunu, sis ve soğuk havanın çalışmaları güçleştirdiğini kaydetti.


01:30 HELİKOPTERE HENÜZ ULAŞILAMADI

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu helikoptere henüz ulaşılamadı.

Askerler, sivil savunma ve acil kurtarma ekipleri ve bir grup partilinin de katıldığı çalışmalar kapsamında Çardak beldesinin güneyindeki dağlık kesimler ile Sisne mezrasının iki kilometre kuzeyindeki dağlık alanda arama yapıldı.

Çok sayıda ambulansın hazır bekletildiği arama çalışmaları sırasında helikopterin enkazına ulaşılamadı. Sisne mezrası kuzeyindeki dağlık kesimdeki arama çalışmalarını Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, TBMM Başkanvekili ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanı Albay Sezai Akgün ve Emniyet Müdürü Necdet Çelikbilek de izliyor.

Yoğun sis nedeniyle çalışmalar güçlükle yürütülüyor.

00: 29 KAR YAĞIŞI, TİPİ VE 1 METREYİ GEÇEN KAR KALINLIĞI VAR

Göksun ilçesine bağlı Hacıömerli köyü Berit dağı civarında başlayan arama-kurtarma çalışmaları, sonuç alınamayınca Kızılöz köyü Karayakup dağı civarına kaydırıldı. Buradaki çalışmalara havadan gece görüş imkanına sahip askeri helikopterin yanı sıra karadan da jandarma, sivil savunma, arama-kurtarma, dağcılardan oluşan yaklaşık bin kişilik ekip katılıyor. Arama-kurtarma ekiplerine köylüler de destek veriyor.

Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır'ın olay yerinden yönettiği arama-kurtarma çalışmaları, kar yağışı ve tipi yüzünden güçlükle sürdürülüyor. Arama çalışmalarının yapıldığı bölgede kar kalınlığının 1 metreyi geçtiği belirtiliyor.
Bu arada, Kızılöz köyünün imamı, öğlenden sonra helikopterin köyün üzerinden geçtiğini söyledi.
Öte yandan, Andırın ilçesi çevresinde de arama çalışması başlatıldığı yönünde bilgiler alındı.

23:04 BAŞBAKAN ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BBP lideri Yazıcıoğlu'nun da içinde olduğu helikopterin düşmesi ile ilgili, işin netleşmesine yakın olduklarını söyledi

23:00 HAVADAN ARAMA ÇALIŞMALARI DURDURULDU

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun düşen helikopterinin aranması çalışmalarının hava muhalefeti nedeniyle durdurulduğu öğrenildi.


İçerisinde 6 kişi bulunan helikopterin bulunması amacıyla başlatılan arama çalışmalarının havadan devam işlemleri, hava muhalefeti nedeniyle durduruldu. Ancak kara ekiplerinin çalışmalarının devam ettiği bildirildi.22:54 TOPÇU: SİNYAL ALINDI BİLGİSİ GELDİ

BBP Genel Sekreteri Yalçın Topçu bir kez daha kameralar karşısına geçti. Topçu son bilgilere göre Göksun-Kırcaova mevkiinden sinyal alındığını söyledi. Topçu, 'Bilgiler önce Başbakanlığa sonra da bize geliyor. Sinyal alınan bölgeye havadan ulaşımın mümkün olmadığı ve karadan ulaşılmaya çalışıldığı bilgisini aldık. Helikopter bölgeye inemiyor. Casa tipi uçakla çalışmalar sürüyor. Tahminlerimize göre Başkanımıza ve partili arkadaşlarımıza ulaşılacaktır. Milletimizden dua bekliyor. Allah inşallah onları kanatları altına alır. İnşallah sağ-salim milletimize ve ailelerine ulaşacaklardır.

22: 40 DHA'NIN İDDİASINA GÖRE ENKAZ BULUNDU

DHA, bölgedeki polis telsizlerinden geçen 'enkaz bulundu' anonsunun geçtiğini iddia etti.

Kahramamaraş'ta saat 22.30'da polis telsizlerinden geçen bir anonsta helikopter enkazının Sisli Köyü yakınlarında bulunduğu belirtildi.

Ancak yetkililer henüz bir açıklama yapmadı.

22:40 GEBEN'DEKİ ARAMALAR SONUÇSUZ KALDI

Aramalar Kızılcık Yaylası'nda yoğunlaştı

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu helikopterin enkazını arama çalışmaları, Göksun ilçesinin Kızılcık Yaylası'nda yoğunlaştı.

Enkazın Andırın ilçesine bağlı Geben beldesinde olabileceği bilgisiyle bölgeye yöneltilen ekipler burada yapılan aramalardan sonuç alamayınca Çardak bölgesine çekildi.

Bu arada, Çardak Kızılcık Yaylası'ndan sinyal alındığı bilgisi üzerine ekiplerin önemli bir bölümü bu yaylaya sevk edildi.

Kızılcık Yaylası'ndaki aramalar yoğun kar yağışı altında sürdürülüyor.

AA

22:10 BİNALİ YILDIRIM: CEP TELEFONLARINDAN SİNYALLER ALINIYOR

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin enkazının bulunması için yapılan çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü belirterek, ''Kaptan ve yolcuların cep telefonlarından sinyal alınıyor. Sinyaller en yakın baz istasyonlarına göre GPS'e giriliyor ve koordinat belirleme çalışmaları yapılıyor'' dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında Erzincan'da bulunan Yıldırım, Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin düşmesi ile ilgili olarak evinde gazetecilere yaptığı açıklamada, helikopterin enkazının bulunması için yapılan çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü belirtti.

Tipi ve ağır hava koşulları nedeniyle arama kurtarma çalışmaları sırasında zaman zaman sıkıntıların yaşandığını dile getiren Bakan Yıldırım, ''250 asker, civardaki köylüler, havadan helikopterler ve bir uçak, arama kurtarma faaliyetlerine katılıyor. Çalışmalar aralıksız sürdürülüyor. Yapılabilecek ne varsa devletin tüm imkanları kullanılarak yapılıyor'' diye konuştu.

Bir gazetecinin helikopterin düştüğü yerin tespit edilmesi için yapılan çalışmaları sorması üzerine Yıldırım, şunları söyledi:

''Aslında helikopterin düştüğünde sinyal veren elt isimli bir cihaz var. Bu helikopterde de bu cihaz var. Bu cihazdan sinyal alınması gerekiyor ama alınamıyor. Ancak sinyal kaptan ve yolcuların cep telefonlarından alınıyor. Sinyaller en yakın baz istasyonlarına göre GPS'e giriliyor ve koordinat belirleme çalışmaları yapılıyor. Aramalar belirlenen noktalarda yoğunlaştırıldı. Ama dediğim gibi tipi olması, ağır hava koşulları olması arama faaliyetlerinde önemli zorlukların yaşanmasına da neden oluyor.''

Kaza hakkında bilgi de veren Bakan Yıldırım, şöyle devam etti:

''BBP Genel Başkanı ve beraberindekileri Kahramanmaraş'tan saat 14.35'te alan Bell tipi helikopter Kayseri'de yakıt ikmali yaptıktan sonra Yozgat Yerköy istikametine uçmak için havalanıyor. Daha sonra 15.55 civarında acil servise düşen bir sinyal ile helikopterin düştüğü bilgisi geldi. Helikopterin düştüğü mevki Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesi yakınlarındaki Berit Dağı. Oradaki köylerin yakınında bir yer. Olayın akabinde hemen Kahramanmaraş Valiliği sivil savunma ekipleri, askeri birlikler ve 2 adet gece görüş sistemi olan skorsky helikopteri arama kurtarma faaliyetlerine başladı. Ayrıca bir kaza ambulans uçağı da arama kurtarma faaliyetlerine katılıyor. Şu ana kadar henüz kazazedelerle ilgili bir bilgiye ulaşılamadı. Çalışmalar aralıksız sürdürülüyor. Başta sayın Başbakanımız, Genelkurmay Başkanımız, bakanlığımızın Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü herkes Başbakanlıkta oluşturulan kriz merkezi marifetiyle olayı anı anına takip ediyor. Biz de burada gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Ümit ederim ki kazazedelere kısa zamanda ulaşırız.''

Yıldırım daha sonra BBP Erzincan İl Başkanlığı'na geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

21:58 ZAMAN GİDEREK DARALIYOR

Büyük Birlik Partisi'nin Ankara'da bulunan Genel Merkezi'nde de büyük haraketlilik yaşanıyor. Partinin önünde toplanan binlerce partili, Yazıcıoğlu'ndan haber beklerken, partiye geçmiş olsun ziyaretleri de sürüyor.

Zaman giderek daralıyor, bölgedeki aramayar sürüyor. Hava muhalefeti nedeniyle, havadan aramalar ikinci bir emre kadar durduruldu. Karadan yürütülen çalışmalar ise ne yazıkki kar nedeniyle çok zor koşullar altında yürütülüyor.

21:55 ARAMA EKİPLERİ İKİYE BÖLÜNDÜ

Tüllüce, mevkisi ile Sinse Köyü arasındaki çalışmalarda helikopterin enkazına şu ana kadar ulaşılamadı. Helikopterin, Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesine bağlı Geben Beldesi yakınlarına düşmüş olabileceği ihtimaline üzerine bu bölgede de arama yapılmasına karar verildi.

21: 45 İÇİŞLERİ BAKANI VE EMNİYE GENEL MÜD. OLAY YERİNE GİTTİ.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Eminyet Genel Müdürü Oğuz Kakan Köksal Kahramanmaraş'a hareket etti. Atalay'ın kriz masasının başına geçeceği açıklandı.

21:17 HENÜZ OLAY YERİNE ULAŞILAMADI

BBP Genel Sekreteri Yalçın Topçu, helikopterinin düştüğü bölgenin tespit edildiğini, ancak henüz enkaza ulaşılamadığını söyledi


Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Sekreteri Yalçın Topçu, BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopterinin düştüğü bölgenin tespit edildiğini, ancak henüz enkaza ulaşılamadığını söyledi.

20:55 2. ORDU KOMUTANI ERDOĞAN'A BİLGİ VERDİ

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu, Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesi yakınlarındaki Berit Dağları'na düşen helikopterin enkazını arama çalışmaları sürüyor.

Oluşturulan kriz masasının başında olan BBp Genel Sekreteri Yalçın Topçu'yu telefonla arayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan son gelişmeler ile ilgili bilgi verdi. Erdoğan 2 Ordu Komutanı Necdet Özel'le görüştüğünü ve enkaz bölgesine çok az bir mesafe kaldığını söyledi.

Erdoğan, 2 Ordu Komutanının kendisine "Çok yaklaştık. Umarım can kaybı olmadan kurtaracağız" dediğini kriz masasının başında bulunan Yalçın Topçu'ya aktardı.

CAFESİYASET

20:35 PARTİLİLER HASTANEDE BEKLİYOR

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun bulunduğu helikopterdeki yaralıların getirilmesinin planlandığı Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevhernesibe Hastanesi önünde partililerin bekleyişi sürüyor.

Yaralıların Kayseri'ye getirilmesinin planlandığı haberleri üzerine BBP Kayseri İl Başkanı Gülbeyi İbiş ve partililer, Gevhernesibe Hastanesi Acil Servisi önüne geldi.

Hastane önünde kurtarma çalışmaları hakkında bilgi edinmeye çalışan ve kazada yaralandığı belirtilen Muhsin Yazıcıoğlu'nun Kayseri'ye getirilmesini bekleyen partililer ve vatandaşlar, yaklaşık 3 saattir Acil Servis önünde bekliyor.

Hastane binası önünde polis ekipleri güvenlik önlemi

20:24 HELİKOPTERDE BULUNANLARIN İSİMLERİ

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun düşen helikopterinde bulunanların isimleri belli oldu.

Muhsin Yazıcıoğlu ve ismi henüz açıklanmayan pilotla birlikte BBP Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ, Murat Çetindağ ve İHA Sivas muhabiri İsmail Güneş ile ismi alınamayan başka bir kişinin helikopterde olduğu öğrenildi.
Yazıcıoğlu ve diğer şahısların sağlık durumuyla ilgili belirsizlik devam ediyor.

20:20 BÖLGEYE 6 BEYİN CERRAHI GÖNDERİLDİ

Helikopterin düştüğü tahmin edilen Berit Dağı'na 4 ambulans ile birlikte 6 beyin cerrahından oluşan ekip gönderildi.

BBP lideri Yazıcıoğlu'nun içinde bulunduğu helikopterin düştüğü tahmin edilen Berit Dağı'na 4 ambulans ile birlikte 6 beyin cerrahından oluşan ekip gönderildi.

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu, Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesi yakınlarındaki Berit Dağları'na düşen helikopterin enkazını arama çalışmaları sürüyor.


20:15 TÜLLÜCE MEVKİSİNDE ENKAZA RASTLANMAYINCA ARAMALAR SİSNE KÖYÜ MEVKİSİNE YÖNELDİ

Ahmet Caner Baysal- Ömer Kösebalaban bildiriyor - BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu helikopterin enkazını arama çalışmaları sürüyor.
Enkazın Tüllüce mevkisinde olabileceği yolundaki istihbarat üzerine burada yoğunlaştırılan aramalarda enkaza rastlanmadı.
Bunun üzerine aramaların Sisli Köyü mevkisinde sürdürülmesine karar verildi.
Arama çalışmalarına katılan ekiplerin Sisli Köyü mevkisindeki çalışmaları sürüyor.

19:50 ÇALIŞMALAR GÜÇLÜKLE SÜRÜYOR

Göksun Orman İşletme Müdürü Ali Özdemir, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da bulunduğu helikopteri arama çalışmalarıyla ilgili olarak ''Bazı kısımları karlı olan bölgede çalışmalarımız havanın kararması nedeniyle güçlükle devam ediyor'' dedi.
Ali Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, düşen helikopterin enkazına ulaşılmasına yönelik çalışmaların ilçeye bağlı Hacıömer köyü çevresinde yoğunlaştığını söyledi.

Müdürlüklerine ait arazi araçlarıyla bölgede yaklaşık 3 saattir arama yaptıklarını kaydeden Özdemir, şöyle konuştu:
''Orman İşletme olarak 7 ayrı ekiple arama çalışmalarını yürütüyoruz. Benim ekibimde 5 kişi var. Diğer ekiplerle toplam 35 kişiyiz. Bazı kısımları karlı olan bölgede çalışmalarımız havanın kararması nedeniyle güçlükle devam ediyor. Kahramanmaraş Orman İşletme Müdürlüğümüzden de takviye ekipler talep ettik. Takviye ekiplerin yola çıktığını öğrendik.''
Özdemir, bölgeye bir helikopterin geldiğini, helikopterin arama çalışmalarına havadan destek verdiğini kaydetti.

18:30 ENKAZIN YERİ TESPİT EDİLDİ

Bölgenin yağışlı havanın etkisi altında olduğu bildiriliyor.
BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu helikopterin düştüğü yerinin tespit edildiği, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarını da katılımıyla bölgeye ulaşma çalışmalarının sürdürüldüğü bildirildi.
AA muhabirinin Ulaştırma Bakanlığı kaynaklarından aldığı bilgiye göre, helikopterin düştüğü yer Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesi ile Göksun ilçesi arasında Hacı Ömerli köyü mevkisinde olarak belirlendi.
Kaza bölgesine ulaşmak için, Jandarma timleri ile Karayolları Genel Müdürlüğüne bağlı ekipler yol açma çalışmalarını sürdürdüğü, helikopterdekilerle bir süredir iletişim kurulamadığı öğrenildi.

18: 15 BÖLGEDEKİ HAVA DURUMU

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre kazanın olduğu bölge yağışlı havanın etkisi altında bulunuyor.
Yetkililer, bölgedeki hava durumuna ilişkin şu bilgiyi verdiler:
''Yerleşim merkezlerinde yağmur, yüksek dağlık kesimlerde ise karla karışık yağmur ve kar yağışı beklenmektedir. Sıcaklık yerleşim merkezlerinde akşam 9-10 derece, dağlık kesimde 0-1 derece civarında; gece yerleşim merkezlerinde 6-7 derece, dağlık kesimlerde -1,-2 derece civarında tahmin edilmektedir. Rüzgar bölge genelinde güney-güneybatı yönlerden kuvvetli (saatte 40-50 km hızla ) olarak esecek.''

18:05 HENÜZ ULAŞILAMADI

Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesi ile Göksun ilçesi arasında Hacı Ömerli Köyü mevkisinde düştüğü belirlenen helikoptere ulaşılması için sürdürülen çalışmalar, hava koşulları ve arazi şartları nedeniyle olumsuz etkileniyor.
Olumsuz hava koşulları nedeniyle sivil helikopterlerin yerine, donanımlı askeri helikopterlerin arama kurtarma çalışmalarına devam ettiği belirtildi.
İçişleri Bakanlığı Kahramanmaraş'tan 15 kişilik arama kurtarma ekibinin olay yerine sevk edildiğini bildirdi.
Bu arada, Sağlık Bakanlığının 10 ambulans ve 2 medikal kurtarma ekibini bölgede beklettiği belirtildi.
Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü'nce, kazanın olduğu bölgeye öncekilere ek olarak bir gece görüşlü helikopter ile bir uçak gönderildiği kaydedildi.
Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:
''Sivil Savunma Arama ve Kurtarma birliği, Jandarma birliği ve köy korucularından oluşan arama kurtarma birlikleri karadan olmak üzere Genelkurmay Başkanlığınca gece görüş kabiliyetli bir helikopteri, Sağlık Bakanlığının ambulans helikopteri, Emniyet Genel Müdürlüğünün bir helikopteri olay mahalline sevk edilmiştir.''

17:50 OLAY YERİNE HENÜZ ULAŞILAMADI

TBMM Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, arama çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.
Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesine bağlı Hacıömerli köyünde bulunan TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Malatya, ve Adana'dan gece görüşü olan helikopterlerin olay yerine intikal ettirildiğini söyledi.
Pakdil, ''Arama çalışmaları hala devam ediyor. Umarım, helikopterde bulunan herkesin sağlık durumu iyidir'' diye konuştu.

17: 40 BAŞBAKAN ERDOĞAN, MİTİNGİ KESEREK HABERİ DUYURDU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tokat'ta Cumhuriyet meydanında düzenlenen mitingde konuşmasını yarıda keserek BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu'nun helikopterinin Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde düştüğünü bildirdi.
Başbakan Erdoğan, ''Henüz olay yerine ulaşılamadığını fakat 5 yaralı bulunduğunun söylendiğini'' belirterek, ''Ben kendilerine Allah'tan şifalar diliyorum. Rabbim inşallah daha beterinden korusun. Daha farklı olumsuz bir haber inşallah oradan bize gelmez'' dedi.

17: 30 GÖKSUN DEVLET HASTANESİ YETKİLİLERİ-

Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesi Devlet Hastanesi yetkilileri, ''Helikopter kazasında yaralananların hastanemize getirilmesi ihtimaline karşılık, bütün hazırlıkları yaptık ve teyakkuz halinde bekliyoruz'' dediler.
Hastane yetkilileri, partililerin, Yazıcıoğlu ve helikopterdeki diğer kişilerin sağlık durumlarıyla ilgili bilgi almak için telefonla sürekli arandıklarını da kaydetti.

17: 25 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ -


Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Levent Avşaroğulları, Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin düşmesi sonucu yaralananların, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevhernesibe Hastanesine yönlendirileceği bilgisini aldıklarını söyledi.
Doç. Dr. Avşaroğulları, hastanelerine getirilecek yaralı sayısının 6 olarak bildirildiğini, ancak bunun subjektif bir bilgi olduğunu kaydetti.
İl Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara da Kayseri'deki bütün hastanelerin yaralılara müdahale için hazır olduğunu belirtti.

17: 15 İHA GENEL MÜDÜRÜ KAHRAMAN-

İHA Genel Müdürü Fevzi Kahraman, saat 16.40'da helikopterde bulunan muhabirleri İsmail Güneş ile görüştüğünü, muhabirin ayaklarından ciddi yara aldığını söylediğini bildirdi.
Muhabir Güneş'in acil yardım isteğinde bulunduğunu ifade eden Kahraman, ancak daha sonra iletişimin kesildiğini belirtti.
Fevzi Kahraman, görüşmenin ardından GSM şirketine bilgi verdiklerini kaydetti.

17: 05 SAĞLIK BAKANI AKDAĞ-

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin düşmesiyle ilgili, ''Tüm ekiplerimiz teyakkuz halinde bekliyor'' dedi.
Bakan Akdağ, AA muhabirine, düşen helikopterin yerinin tespit edilmeye çalışıldığını, yer tespitinin ardından olay yerine sağlık ekiplerinin paletli ambulanslar ve helikopter ambulansıyla intikal ettirileceğini belirtti.
Kazayı yakinen takip ettiğini bildiren Akdağ, ''Helikopter muhtemelen hava şartlarından dolayı düşmüş. Helikopterin içinde 6 kişinin olduğu belirtilmiş. Valiliğimiz, kurtarma ekiplerimiz, helikopterin yerini tespit etmeye çalışıyor. Tüm ekiplerimiz teyakkuz halinde bekliyor'' diye konuştu.
Bu arada Yazıcıoğlu'nun, genel durumunu merak eden partililerin BBP Genel Merkezi önündeki bekleyişi sürüyor.

17: 00 PARTİLİLER KAHRAMANMARAŞ VE YOZGAT'A DOĞRU YOLA ÇIKTI-

Olayı duyduktan sonra BBP Sivas İl Teşkilatı'na gelen partililer, televizyondan haberleri takip etti. Yaralıların durumu hakkında telefonla bilgi almaya çalışan partililerin üzüntülü oldukları görüldü.
Partiye gelen Muhsin Yazıcıoğlu'nun ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu da gözyaşlarını tutamadı. Çok sayıda partili, Kahramanmaraş ve Yozgat'a gitmek üzere yola çıktı.

16:50 BELL 206 MODEL HELİKOPTER-

Ali Sabancı'nın sahibi olduğu Medair şirketinden kiralanan TC-HEK kuyruk tescilli Bell 206 L-4 tipi helikopter, 1999 yılında imal edildi.
Havada 2 saat 30 dakika süreyle kalabilen, 275 deniz mili menzilli, maksimum 127 deniz mili sürat yapabilen, 2 pilot ve 5 yolcu kapasiteli helikopterde, 1 adet Rolls Royce 250-C30p tipi motor bulunuyor.

16:40 ''HELİKOPTERDE 6 KİŞİ BULUNUYOR''

Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, helikopterde 6 kişinin olduğunun bildirildiğini belirterek, ''Şu anda tüm arama kurtarma ekiplerimizi bölgeye sevk ettik, vatandaşlar, köylüler, helikopteri arıyor. Ümit ediyorum ki herhangi bir can kaybı yoktur. Genelkurmay Başkanlığı ile de görüşüyoruz. Ben de şu anda olay yerine gidiyorum'' dedi.
Tanılır, helikoptere ulaşılması için tüm ekiplerin bölgeye sevk edildiğini ve arama çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Ekiplerin arama çalışmalarını Berit Dağları Hacıömerli köyü civarında sürdürdüğünü ifade eden Tanılır, ekiplerin ilgili kurum ve kuruluşlarla irtibatlı olarak çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.
Yozgat Emniyet Müdürü Ekrem Nalcı ise Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesi ile Göksun ilçesi arasında Hacı Ömerli köyü mevkisinden sinyal alındığını bildirdi. Nalcı, Kahramanmaraş jandarması tarafından ambulansların bu bölgeye yönlendirildiğini söyledi.

16: 25 YAZICIOĞLU'NUN DA İÇİNDE OLDUĞU HELİKOPTER DÜŞTÜ

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu Kahramanmaraş'tan Yozgat'a götüren helikopter, Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesi ile Göksun ilçesi arasında Hacı Ömerli Köyü mevkisinde düştü. Helikopterde pilotun yanı sıra 5 yolcu olduğu bildirildi.
AA muhabirinin derlemelerine göre, saat 16.30'dan 19.30'a kadar olan gelişmeler şöyle:
BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun içinde bulunduğu özel helikopter, Kahramanmaraş'tan Yozgat'a giderken Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesi ile Göksun ilçesi arasında Hacı Ömerli Köyü mevkisinde düştü.
Haberin alınmasının ardından Sağlık Bakanlığına ait bir ambulans helikopter ile Emniyet Genel Müdürlüğüne ait arama-kurtarma helikopteri Ankara'dan bölgeye gönderildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ