17 Eylül 2019 Salı

Savaş Ünlü / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KARİKATÜRİST BELEDİYE BAŞKANI

31 Ağustos 2018 Cuma 10:17
Denizli’nin Tavas ilçesine bağlı Kızılcabölük kasabası şirin mi şirin bir yerleşim yeridir. Adını geçmişi 600 yıl öncesine dayanan el dokumacılığıyla duyurmuştur. Dokumacılığı ülkemizin sınırlarını aşmıştır. Sinemalarda zevkle izlenen Truva filminin giysileri, yerli yapım 1453 filminin giysileri bu şirin kasabanın tezgâhlarında dokunmuştur. Çarşıda, pazarda Kızılcabölük dokumalarının aranması da boşuna değildir.
Kızılcabölük doğasıyla, tarihsel dokusuyla, geçmişteki uygarlıkları bünyesinde barındırmasıyla önemli bir yer. Kasabayı önemli kılan ise ülkemizde sanatçı birinin, bir karikatüristin burada belediye başkanı olmasıdır. Sanatçı biri yönetici olursa yapacakları da özel olacaktır. Kasabanın Belediye Başkanı Abdülkadir Uslu. Sevecen, yüreği sevgi dolu birisidir. 
Kasabaya iki yoldan gitme şansınız vardır. Orman yolunu seçerseniz yol boyu ağaçlar size eşlik eder. Yolda karşıdan karşıya geçen tilkiler, sansarlar, tavşanlar insana yaşama sevinci verir. Bir yanda ürküp saklanırlar öte yanda meraklı gözlerle size bakarlar.   Temiz havayı içinize çekerken gözleriniz de yeşile doyar. Kasabaya vardığınızda sizi serin bir hava karşılar. Sarıp sarmalar tüm benliğinizi. Denizli’ye göre hava daha serin  temiz, duru, tazeydir. Mis gibi bahar kokar tüm çevre. Arabadan iner inmez elinde yaren dediği sazıyla Özay Gönlüm’ün heykeli karşılar sizleri. Kızılcabölük’ün yetiştirdiği ünlü sanatçıya vefa borcu olarak büyük bir heykeli kasabanın ortasına yerleştirilmişti. Belki de belleğinizde Özay Gönlüm’ün ezgileri bir ara canlanır. Ninesine yazdığı mektuplardan satırları hatırlarsınız.
İşiniz olsun olmasın belediyeye uğrayın. Abdülkadir Uslu’nun sıcacık karşılaması her şeye bedeldir. Sevgili Başkanı,  mutlaka bir toplantıda yakalarsınız. Kasabanın kuruluşları, teksilciler, köy muhtarlarıyla toplantılar düzenler. Şirin ilçeye nasıl daha verimli oluruz? Tekstilde neler yapabiliriz? Bunlar masaya yatırılır. Enine boyuna konuşulur.   Sorunlara çözümler aranır, mutlaka da bulunur. Sıcak bir hoş geldiniz merasiminden sonra yöreye özgü hemen yöreye özgü kaşık helva ikram edilir. Toplantı da bitmiştir bizler helvaları bitirinceye kadar. Gelsin çaylar, sohbetiniz çayın sıcaklığındadır kuşkusuz. Size kasabanın futbol takımının şampiyon olduğunu övünçle anlatacaktır. Birer çaydan sonra rehberlik ederek kasabayı gezdirmeye başlar. 
Sizleri önce bir karikatür sergisine götürecektir. Sanatçı bir başkanın beldesinde karikatür, resim, fotoğraf sergileri eksik olmaz. Bir zamanlar okul olan bina kasabanın belleği durumuna getirilmişti. Yüzlerce yıllık gelenekleri, görenekleri, çağına tanıklık eden ne kadar eşya varsa toplamış, bir müze oluşturmuştu. Hayranlıkla izlersiniz. Dokuma tezgâhlarının çok eskiden kalan örneklerine bakarken duygulanmamak elde değildir. Eski zaman evleri oluşturulmuştur. Yatak odasından mutfağına kadar, o zamanın eşyalarıyla donatılmıştı. 
Yörenin tarihsel ören yerlerini gezdirir. Sevgili Başkanımız, arkeolojik çalışmalara fazlasıyla önem verdiğini çalışmalarıyla gösteriyordu. Yöredeki piknik alanları, mesire yerlerine de ayrı bir önem veriyordu. Belki bin yıllık bir çınarın yanına gittiğinizde ağacın öyküsünü dinlersiniz. Daha birkaç yıl öncesine kadar bir çoban koyunlarını barındırıyormuş içinde. Bir yangın sonucunda çınarın gövdesi yanmış. On altı tane yeni sürgün vermiş. Abdülkadir Uslu da her sürgüne tarihteki Türk devletlerinin adını vermiş. Bir sanatçıya yakışır buluş. Gezilecek öyle çok yer var ki zaman farkında olmadan geçer gider. Mayıs ayı sonunda yapılan kasaba şenliklerinden söz eder. Kızılcabölük’e ayrı bir hava kazandırdığı da bir gerçektir.
 Sizlere yörenin ünlü fırın kebabını ikram etmek ister. Bu kadar da olmaz deyip kendiniz kotarırsınız öğle yemeğini.  Yayladaki kuzunun lezzeti de bir başkadır. Fırından yeni çıkmış, dumanı üstündeki kuzuya kim hayır diyebilir? Kuzu eti bana ağır gelir, diyenler bile bir günlüğüne kurallarını bozarlar. Kekikle tatlandırılmış, yörenin acı biberiyle süslenmiş fırın kebabın tadı damağınızda kalır.
Bu yıl yüzüncü yılını kutlayacak olan belediyede hummalı bir çalışma görürsünüz. Öte yandan da bir hüzün bulutu gezinir durur. Denizli büyük kent olduğundan yüz yıllık belediye de ortadan kalkacaktır. Şirin kasaba aynı hızla sürdürecektir yaşantısını, adı mahalle olsa da…
Büyük kentler, Ege’nin kentleri sıcaktan kavrulurken serinliği yaşamak için, doğayla baş başa olmak için Kızılcabölük sizleri bekliyor. 
Ayrılma vakti geldiğinde başkanımıza teşekkür için uğrayacaksınız. Sevgili Başkanımız Abdülkadir Uslu, yörenin el dokumalarından birer paket hazırlamıştır. Sizler de gelmişken yörenin dokumalarından sevdiklerimize bir şeyler almak istersiniz. Küçük bir kasabayı bir sanatçı başkan nasıl da büyütmüştü, gözlerinizle görüp, mutlu olursunuz. Ülkemizin tek mizahçı, karikatürist başkanıdır. Karikatür seçici kurullarında da görev almaktan her zaman mutlu olur. Oralarda da adını görürsünüz. Sanatçı insanın elinin değdiği yere gül diktiğinin kanıtıydı sevgili Abdülkadir Uslu’nun yaptıkları ve yapacakları… Yürekte sevgi, güzellik olduktan sonra yapılmayacak iş yoktur. Var gücüyle eko turizm için çalışıyordu.  Yapacağından emin olabilirsiniz, çünkü bir sevdayla çıkmıştı yola. O sevda bulunduğu yöreye ve insanına, ülkesine hizmet sevdasıydı…
 
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ