31 Mayıs 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kanlı saldırı için 10 neden
05 Ekim 2008 Pazar 09:55

Kanlı saldırı için 10 neden

Örgütün manevra alanı belli.. Silah bırakmayacağına göre yapabileceğinin en etkilisini yapmak istiyor.

Aktütün Karakolu'nda 15 askerimiz şehit oldu. Bayramı zehir eden saldırı kamuoyunda "travma etkisi" yarattı.

Adeta 1 yıl öncesindeki Dağlıca baskını sırasında yaşadığımız "yıkıcı atmosferi" yeniden solumaya başladık. Peki kanlı terör örgütü neden böyle bir yolu seçti?

Muhtemelen daha birçok saldırılar takip edecek. Aslında çözümsüzlük şu aşamada PKK'nın ilacı. Başka çıkış yolu, alternatifleri de yok. Saldırı için çok nedeni var terör örgütünün.

Hükümetin ve askerin Güneydoğu açılımı ile "yumuşayan havayı" dağıtmak.

En başta örgüt üyelerine "yıkılmadım ayaktayım" mesajını vermek. Sempatizanlarına moral ve motivasyon sağlandı.

"Reklamın iyisi kötüsü olmaz" düşüncesi.. Ses getiren bir eylem olumlu ya da olumsuz da olsa, dünya PKK'nın adını bir kez daha dünyaya duymuş oldu.

DTPyi kapattırıp tabanı kendine iyice bağlamak. Saldırı ile tepkileri parti üzerine çekerek kapatılma sürecini hızlandırmak. Partideki "ılımlı kanadın tasfiyesi" anlamına geliyor..

Ateşe körükle gitmek. Yani Altınova'daki tehlikeli tırmanış ile "ayrışmayı hızlandırmak".

Nefreti körükleyerek bu yolla çözüm sürecini tıkamak. Türkiye'den fazla adam toplayamayan örgüt, provokasyonlarla "Kürtler'in hamisi" olduğunun mesajını vermek istiyor.

Saldırının tezkere öncesi yapılması manidar.. Terör örgütü bu yolla K. Irak'a Türk askerini çekmek istiyor olabilir. İlk operasyonda "hazırlıksız yakalanan" PKK, bu kez hazırlıklı olacağı kesin..

Barzani ile karşı karşıya getirmek. Kuzey Irak yönetimi ile buzları kısmen eriten Türkiye'nin yeniden "şahinleşmesi" buralarda yuvalanan PKK'nın en büyük arzusu.

"Kuzey Irak'ın kontrolü bende" mesajı. Anlık istihbarat ve sınır ötesi operasyanların işe yaramadığını iç ve dış kamuoyuna göstermek.

Yandaşlarının kararsızlığını gidermek. ABD'nin kerhen de olsa Türkiye'ye destek vermesi örgütü abondene etmişti. Kanlı saldırıyla "dış destekçlerinin kararsızlığını gidermek" bir başka neden..

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ