16 Eylül 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kan hastalıkları anlatıldı   -Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Soysal:   -Dünyada en hızlı ilik nakli artışı sağlayan ülkeyiz,   ancak nüfusumuza oranla bakıldığında yapılması gereken   nakillerin henüz
10 Şubat 2013 Pazar 12:43

Kan hastalıkları anlatıldı -Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Soysal: -"Dünyada en hızlı ilik nakli artışı sağlayan ülkeyiz, ancak nüfusumuza oranla bakıldığında yapılması gereken nakillerin henüz

AYDIN Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Teoman Soysal, Türkiye'nin ilik nakli sayı bakımından dünyada en hızlı gelişimi gösteren ülke olduğunu, ancak gelinen noktanın yetersiz olduğunu söyledi.

AYDIN Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Teoman Soysal, Türkiye'nin ilik nakli sayı bakımından dünyada en hızlı gelişimi gösteren ülke olduğunu, ancak gelinen noktanın yetersiz olduğunu söyledi.

Türk Hematoloji Derneği ve Aydın İl Halk Sağlığı Müdürlüğü işbirliği hekimler ile hasta ve hasta yakınlarına yönelik bilgilendirme toplantıları düzenlendi.

Soysal, hasta ve hasta yakınlarına yönelik kan hastalıkları bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'deki ilik naklinin son yıllarda artış göstermesine rağmen yeterli olmadığını belirtti.

Türkiye'de 2000'li yılların başlarında yılda 300 civarında kemik iliği nakli yapılmasına karşılık, geçen yıl yapılan ilik nakli sayısının bu rakamı yaklaşık 10'a katladığına işaret eden Soysal, şunları kaydetti:

"Geçen yıl 2 bin 500 civarında hastaya ilik nakli yapıldı. Dünyada en hızlı ilik nakli artışı sağlayan ülkeyiz, ancak nüfusumuza oranla bakıldığında yapılması gereken nakillerin henüz yarısını yapabiliyoruz. Hastaların ailesi ve akrabaları arasından kendine uygun verici bulma olasılığı yüzde 30 civarında. Bu oran, hastaların yüzde 40 ila 60'ına aile içinden verici bulmanın mümkün olmadığını gösteriyor."

Soysal, bu hastaların ancak kemik iliği bağışı yoluyla sağlığına kavuşabileceklerini ifade ederek, "İlik nakli konusunda herkese iş düşüyor. Gönüllü ve sağlıklı 18-55 yaş arası her yetişkin kemik iliği vericisi olabilir. Kemik iliği veren sonradan asla hastalanmıyor. Kimseye zararı olmuyor. İnsanlar ölmeden önce kemik iliği bağışlayıp yaşam kurtarabilir" dedi.

Muhabir: Suat Deniz

Yayıncı: Ufuk Kırabalı

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ