25 Mayıs 2020 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kabenin görüntüsü şoke etti
20 Eylül 2008 Cumartesi 12:48

Kabe'nin görüntüsü şoke etti

Bilim kurgu filimlerindeki uzay şehri sanki. Resme çok dikkatli bakanlar küçük dillerini yutuyor.

Makette gördüğünüz yer Mekke. Evet yanlış okumadınız burası Mekke. Her yıl milyonlarca müslümanıni badet için gittiği kutsal belde.. Çok yakında inşaatlar tamamlandığında Mekke işte bu resimdeki gibi olacak..

Kabe siyah bir noktaya dönüşüyor. Allah'ın evi beton yığınıyla kuşatılmış hale getirilecek.. Müslümanlar Mekke'ye değil de New York'a gitmiş gibi hissedecek.

Habertürk yazarı Murat Bardakçı köşesinde bu çarpıcı resmi kullanarak manzaranın ürkütücü boyutlarını gözler önüne seriyor.

Bardakçı, "Yeni Mekke Projesi"ne dikkat çekerek kabenin yok edilmek istendiğini işte bu sözlerle ifade ediyor:

(...)Gazetelerde son haftalarda Mekke ile ilgili olarak çıkan haberler bilmem dikkatinizi çekti mi? Suudi yönetiminin Kâbe'nin çevresindeki binaları ve beş yıldızlı büyük otelleri yıkmaya karar verdiği ve kutsal yapının etrafının genişletileceği söyleniyor, yıkımların başladığı anlatılıyordu.

Bütün bu yıkımlar Kâbe'nin çevresini boşaltıp hacılara çok daha fazla kolaylık sağlamak için değil, Suudi Arabistan'ın hâkimi olan El-Saud ailesinin damgasını taşıyacak maketini gördüğünüz uçuk bir Mekke'nin yaratılması için yapılıyor... Atlantis benzeri hayalî uygarlıkların bilim-kurgu yazarlarının rüyalarındaki başkentini andıracak olan bu yeni Mekke'nin siluetini gökdelen azmanı binalar çizecek, meydanlar uzay filimlerinden fırlamış mekânları andıracak ve bu garip manzaranın en ucunda da tepeden bakılan ama noktadan bile küçük kalan bir yapı bulunacak: Kâbe-i Muazzama...

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ