18 Ağustos 2019 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İzmir'deki okul yöneticisi atamalarında şaibe iddiası
02 Eylül 2013 Pazartesi 15:13

İzmir'deki okul yöneticisi atamalarında şaibe iddiası

Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Demir:- "Sözlü sınavda sendikamız üyesi adaylar mağdur edildi"- "Eğitimci arkadaşlarımızın emeklerinin karşılığının hakkaniyet çerçevesinde ve adaletin bir gün herkese gerekeceği bilinciyle verilmesini bekliyoruz

Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce boş bulunan okul yönetici kadroları için açılan sınavların sözlü bölümünde Türk Eğitim-Sen üyesi adayların mağdur edildiğini savundu.

Demir, sendika binasında düzenledi basın toplantısında, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün boş bulunan okul yöneticisi kadrolarına yönelik sözlü sınavların 26-29 Ağustos'ta Konak Hasan Sağlam Öğretmenevinde yapıldığını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı Sınav Mevzuatı'na göre, yöneticilik yazılı sınavı sonrası yapılan sözlü sınavın 10 gün önce duyurulması gerektiğini ifade eden Demir, "19 Ağustos tarihinde yapılan sınava dayalı yönetici atamaları duyurusunda sözlü sınav tarihleri 26-29 Ağustos arasında belirlenmiştir. Bu durum yönetmelikte anılan 10 günlük süreye uyulmadığından yönetmeliğe aykırı işlem tesis edildiği anlamı taşımaktadır" dedi.

Sözlü sınavların tamamlanmasının ardından, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 29 Ağustos'ta yayımlanan Yönetici Atama konulu yazı ile norm kadrolara ilişkin değişikliğe gidildiğini belirten Demir, şunları kaydetti:

"Yazıda, 'Yapılacak atamalarda, aynı binada veya aynı bahçede eğitim öğretim faaliyetlerini sürdüren birden fazla eğitim kurumuna ayrı ayrı kurum kodu ve müdür norm kadrosu verilmiş ise de, bu eğitim kurumu müdürlüklerine ayrı ayrı atama yapılması eğitim öğretimi olumsuz etkileyeceğinden söz konusu eğitim kurumlarının müdür norm kadrolarından sadece birine müdür ataması yapılacaktır' demektedir. Bu durum, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 28 Ağustos 2013 tarihinde boş ilan edilen eğitim kurumlarının norm kadrolarının yeniden gözden geçirilmesi ve mevcut kurumlardan aynı bina ya da bahçede olanların müdürlük normlarının belirli bir süre ile açılmaması anlamı taşımaktadır. Bu yeni durum birçok sorunun da oluşmasına sebebiyet vermektedir."

- Sözlü sınavda ayrımcılık yapıldığı iddiası

Demir, atama yapılmasında esas teşkil edecek yazılı sınav puanının yüzde 70'i, sözlü sınav puanının ise yüzde 30'u ve Yönetici Değerlendirme Formuna göre hesaplandığını, Yönetici Değerlendirme Formunun adaylardan istenmesinin, yazılı ile EK-1 form puan ortalamalarını görebilen İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün sözlü sınav sonuçlarını şaibe altında bıraktığını savundu.

Sözlü sınava giren adayların puanlarının İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü internet adresinden duyurulduğunu, adayların yazılı ve sözlü sınav sonuçları arasındaki farkların manidar vurgulayan Demir, şunları kaydetti:

"Şubemiz kapsamında yaptığımız karşılaştırmalı yazılı ve sözlü sınav sonuçlarına göre, Türk Eğitim Sen üyesi 25 adayın yazılı sınav ortalaması 77,54, sözlü sınav ortalaması ise 68,76 olarak gerçekleşmiştir. Eğitim Sen üyesi 19 adayın yazılı sınav ortalaması 77,25, sözlü sınav ortalaması 63,61, buna karşın Eğitim Bir Sen üyesi 67 adayın yazılı sınav ortalaması 78,11, sözlü sınav ortalaması ise 84,31 olmuş, Eğitim-İş üyesi 6 adayın yazılı sınav ortalaması 84,01, sözlü sınav ortalaması 67, sendika üyesi olmayan 22 adayın ise yazılı sınav ortalaması 80,03, sözlü sınav ortalaması 71,32 olarak gerçekleşmiştir. Sözlü sınavda sendikamız üyesi adaylar mağdur edildi.

Büyük özverilerle gelecek planlaması yapan ve adil ve tatlı bir rekabet içerisinde gerek yazılı ve gerekse sözlü sınavlarına hazırlanan tüm eğitim çalışanı arkadaşlarımızın, yapılanlar karşısında sessiz kalmayacağımızı bilmelerini istiyoruz. Adalet tesis edilene kadar mücadelemiz devam edecektir. Eğitimci arkadaşlarımızın emeklerinin karşılığının hakkaniyet çerçevesinde ve adaletin bir gün herkese gerekeceği bilinciyle verilmesini bekliyoruz. Bugün geldiğimiz noktada yapılan sözlü sınav sonuçları ortadayken İzmir Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı'nın yapılan tüm bu işlemler karşısında yapması gereken istifa seçeneğini düşünmek olmalıdır."

Demir, sözlü sınavda adaylara 2 mevzuat bilgisi ile 2 genel kültür olmak üzere 4 soru sorulduğunu, genel kültür sorularında Suriye ve Mısır'daki gelişmelere ilişkin soruların ağırlıkta olduğunu sözlerine ekledi.

Muhabir: Zeynep Hoşgörür
Yayınlayan: Mehmet Yılmaz Güldaş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
İstanbul Seçimlerini kim Kazanır
RÖPORTAJ