28 Mayıs 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte Teğmenler hakkındaki suçlama
19 Eylül 2008 Cuma 23:30

İşte Teğmenler hakkındaki suçlama

Ergenekon terör örgütü soruşturmasında dün 5 ilde gözaltına alınan 19 zanlı, İstanbul'da sorguya alındı.

Teğmenlerin ergenekon iddianamesinde geçen karargah evlerindeki toplantılara katıldıkları iddia ediliyor.

Operasyonda gözaltına alınan beş teğmen ve bir askeri öğrenci ise İstanbul merkez komutanlığında sorgulanıyor. Sorguları süren muvazzaf askerlere soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcıları da askeri savcılar yoluyla sorular yöneltebilecek. Gözaltındaki teğmenlerin askeri suç işleyip işlemediklerine bakılacak. Askeri suç belirlenmezse teğmenler çete suçuyla İstanbul cumhuriyet savcılığına gönderilebilecek.

İstanbul polisi, 19 şüphelinin sorgularının tamamlanması için ek gözaltı süresi aldı. Gün içinde bazı şüphelilerin avukatları emniyet müdürlüğüne gelerek müvekkilleriyle görüştü.

KARARGAH EVLERİNDE GİZLİ TOPLANTILAR

Soruşturma derinleştikçe gözaltındaki şahıslarla ilgili önemli bilgilere de ulaşılıyor. Ergenekon terör örgütünün alt kademe rütbelilerini oluşturan beş teğmen ile bir askeri öğrencinin karargah evlerinde düzenlenen toplantılara katıldıkları tespit edildi. Başkanlığını soruşturma kapsamında tutuklanan emekli orgeneraller Şener Eruygur veya Hurşit Tolon'un yaptığı toplantılarda darbe planları konuşulduğu ve darbeye hazırlık yapıldığı iddia ediliyor. Bu toplantıların görüntü kayıtlarının da savcılığın elinde olduğu belirtiliyor.

EYLEM HAZIRLIĞINDAYDILAR

Operasyonun Ankara ayağında gözaltına alınan sivil şahıslarla ilgili olarak da gerçekler gün yüzüne çıkmaya başladı. Bu şahısların Hizbuttahrir üyesi oldukları ve eylem hazırlığında oldukları iddia ediliyor. Ergenekon Terör Örgütüyle irtibatı olan zanlıların, yeni bir 28 Şubat sürecine zemin hazırlamak için dini hassasiyetleri olan gruplara sızmaya çalıştıkları belirtiliyor.

HAİN SALDIRIDA ERGENEKON İZİ

Polisin ulaştığı bir diğer önemli bilgi ise, 7 temmuz'da üç polisin şehit olduğu ABD'nin İstanbul başkonsolosluğuna düzenlenen saldırıda Ergenekon terör örgütünün parmağı olduğu. Saldırıda ölü olarak ele geçirilen Erkan Kargın'ın cep telefonu kayıtlarını geriye doğru incelemeye alan polis, şaşırtıcı bilgiler elde etti. Saldırının organizatörü olduğu iddia edilen Kargın'ın Ergenekon Davası kapsamında şu an tutuklu bulunan üç önemli isim ile sık sık görüşmeler yaptığı tespit edildi.

SAMANYOLU HABER

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ