16 Temmuz 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Işıkara: Muğlanın Her Yeri Sallanıyor
06 Mayıs 2009 Çarşamba 19:26

Işıkara: Muğla'nın Her Yeri Sallanıyor

Türk Kızılay Derneği Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Muğla'nın Her Tarafının Sallandığını Söyledi.

Türk Kızılay Derneği Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Muğla'nın Her Tarafının Sallandığını Söyledi.

Türk Kızılay Derneği Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Muğla'nın her tarafının sallandığını söyledi.
Türkiye'de böyle başka bir bölge olmadığını vurgulayan Işıkara, zamanını bilmemekle birlikte ileride büyük bir deprem beklediklerini ifade etti.

Kızılay Genel Başkanlığı tarafından, Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi kapsamında Muğla il ve ilçe müftülüklerine yönelik "Afet Zararlarını Azaltma Programı" konulu eğitim semineri düzenlendi.


Konakaltı Kültür Merkezi'ndeki seminere Muğla Vali Yardımcısı Hulusi Kaya, Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin Sapmaz, Din Hizmetleri Daire Başkanı Mehmet Bekaroğlu, il ve ilçe müftüleriyle vaizler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Kızılay Muğla Şube Başkanı Bülent Karakuş, doğal afetlerden daha az etkilenmek amacıyla çalıştıklarını dile getirdi.

Karakuş, yerel düzeyde afet bilinci oluşturulması ve yaygınlaştırılması çerçevesinde öğretmenler, din görevlileri ve muhtarlara yönelik eğitim seminerleri düzenlediklerini kaydetti.

Prof. Dr. Işıkara ise Kandilli Rasathanesi'nin verilerine göre Muğla'nın her tarafının sallandığını belirtti.

Işıkara, "Muğla'da o kadar çok deprem oluyor ki çoğunu hissetmiyorsunuz. Bilim dünyasında küçük küçük depremlerin kümeleştiği yerler, büyük bir depremin yeri olarak düşünülür. Muğla'daki insanlarımız, ilçeler de dahil depremden korunman tek ve vazgeçilmez yolu olan güvenli yapıdan vazgeçmeyecek." dedi.

Sık sık Kur'ân-ı Kerîm'deki ayetlerden bazılarını okuyarak işin ehline verilmesini ve herkesin üzerine düşeni yapmasını isteyen Ahmet Mete Işıkara, camilerin de dernekler değil, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılması, mümkün olmaması halinde en azından inşaatın denetlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Cuma günleri camilerde deprem vaazları verdiğini de belirten Işıkara, şunları söyledi: "Depremden korunma bilincini cemaatle paylaşıyorum. Deprem, Allah'ın gazabı değildir, çünkü Allah çok merhametlidir, çok bağışlayandır. Bu afeti bir ders olarak görüyorum. İşi ehline vermek demek, zemin etüdünü yerbilimci yapsın, mimari projeyi mimar yapsın, inşaatı inşaat mühendisi yapsın."


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ