07 Haziran 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İş Teftiş Kurulu Başkanı Tezel:
13 Ocak 2014 Pazartesi 16:18

İş Teftiş Kurulu Başkanı Tezel:

İş sağlığı ve güvenliği konusunda sıkı denetimler olacak. Temel politikamız insan odaklı ve risk odaklı etkin teftişlerdir

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel, iş sağlığı ve güvenliği konusunda sıkı denetimlerin başlayacağını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu İzmir Grup Başkanlığı tarafından düzenlenen "İşin Yürütümü ile İş Sağlığı ve Güvenliği" konulu bilgilendirme toplantısı Ege Bölgesi Sanayi Odası'nda düzenlendi.

İşverenlerin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda konuşan Tezel, iş sağlığı ve güvenliği konusunda 2014 yılında gerçekleştirilecek denetimler hakkında bilgiler verdi. Tezel, "İş sağlığı ve güvenliği konusunda sıkı denetimler olacak. Temel politikamız insan odaklı ve risk odaklı etkin teftişlerdir" dedi.

Binin üzerinde deneyimli ekiple denetimleri sürdüreceklerini anlatan Tezel, yeni teftiş yaklaşımının cezalandırıcı anlayış yerine iyileştirmeyi amaçladığını, çalışma barışını sağlamayı ve yasal düzenlemelerin rehberlikle yerine getirilmesini hedeflediğini söyledi.

İş yerinde "İş Sağlığı ve Güvenliği"ne büyük önem verdiklerini belirten Mehmet Tezel, programlı teftişlerin eğitim, iletişim ve bilgilendirmeye ağırlık vereceğini kaydederek, şunları söyledi:

"İş yürütümüne yönelik 10'a yakın iş kolu, İş Sağlığı ve Güvenliği açısından ise 19'a yakın iş kolunu kapsayacak şekilde teftişlere başladık. İlk toplantımızı İzmir'de yapıyoruz. Uygulanmadan sonuca kadar tüm aşamalarda kurum ve kuruluşları ziyaret edeceğiz. Uygulamada, özellikle işverenlerin fiili durumlarını dikkate alarak, mevzuatın imkan verdiği ölçüde esneklik sağlanmakta. Sistemimizde önleme kültürünü öne çıkarmak için bu sürecin gönüllü bir uyum içinde gerçekleşeceğine inanıyoruz. İş kazaları ve meslek hastalarının olmadığı, insanların insanca çalışma koşullarında çalıştığı, sosyal barışın sağlandığı, ekonomik ve sosyal kalkınmanın gerçekleştiği bir ülke yaratmak için çalışıyoruz ve herkes elini taşın altına koyması lazım."

Muhabir: Ali Riza Karasu
Yayınlayan: Serdar Yılmaz

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ